BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+66
BiznissBL
AkiTaki
MORNAR
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
70 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 18 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 01:10

Za zakon si u pravu. Ako istu akciju imaš 10 ili više godina ne plaća se porez na kapitalnu dobit. Ne mogu sebe da zamislim da to uradim ali nikad se ne zna. Možda neka koja bi rasla i davala dobru dividendu? Pojasni mi ovo da preko Kombank trejdera ne pokušavam sa short planovima?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 07:23

Evo otvorio sam provizije kombank-a, aha, provizija za USA je 0.04$ po akciji, jel ima jos nesto dodatno ili to ostane na negde 0.041$ + trade_amount * nesto_jako_sitno? 

Ok, moram ipak da priznam sa tim provizijama za Americku berzu, moze se pokusavati sa kratkorocnim planovima. Mislio sam da su vece. Provizija je velika za Evropske berze, pa je tu veca sansa da prodjes losije. 
S tim da moram da priznam, ja sam lose prosao na "trading-u" do sad, iako mi je mala provizija. 

Pa vidi, pretpostavljam da svi znamo da ljudi uglavnom trguju na osnovu necega. 

Neko trguje jer mu se svidja firma, neko jer misli da je neka industrija/firma rasti, neko gleda fundamentals tj. knjigovodstvene pokazatelje, neko dividendu, neko u kom pravcu se krece deonica, neko ko su menadzeri, neko nesto sto ja ni ne znam.

Pravac deonice se menja, tako da sta da ti kazem, za to ti treba ili znanje ili sreca, pa ako ti ne ide ta trgovina po pravcu, onda bih ti predlozio 
1) da kupis ili nesto sto je koliko-toliko stabilno a ima dobru dividendu
2) ili nesto sto bi trebalo da raste na osnovu necega, a trenutno je profitabilno.

Pa eto ja mislim da su Microsoft i Sony growth stock pa ih drzim u portfolio. Microsoft pre svega zbog Linkedin, a Sony zbog PS5 jer se prodaja igara seli digital, a ova konzola ce se nadam se prodati u mnogo vise primeraka nego prethodna, zbog tehnickih karakteristika.

Verovatno je manji rizik kupiti stabilne firme koje imaju dobru dividendu, video si ovde sta su gane i ja kupovali/predlagali, a ako ti se ti ne svidjaju, moze da se iskopa jos dosta njih na stock screener-ima.

Medju dividendnim ima i farmaceutskim, hemijskih, REIT, banaka, telekoma, konglomerata, naftasa, pa mozes da izaberes sta ti se svidja, ali ako kupujes dividendne, to se po pravilu ne kupuje na kratak period. 

Ja sam prodao PFE na kratkom periodu, jer sam odlucio da ostvarim kapitalni gubitak da ga pokrijem sa kapitalnim dobitkom i diverzifikujem dividendni portfolio, ali takve stvari bi trebale da budu vise izuzetak nego pravilo.

Mislim da je sve prilicno jasno, mislim mozete se neslagati sa mnom da li ce Sony da raste ili pada, ali valjda se slazete oko principa.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 11:45

Naravno da se slažem. Provizija je 4 centa ali najmanje 22$ + 0.15% a minimum 2$. Da u evropi su provizije veće ali je sad možda nezgodan trenutak da se euro prebaci u dolar jer mu svi predviđaju dalji pad. Imam dividendni RDSA na duže staze ili dok ne dostigne cenu od 25$. Mislim da vredi rizikovati dok je još sve nestabilno. Nekako sve izgleda ludo kod pojedinih akcija. A za kapitalni gubitak da te pitam? Predao sam da mi porez na kapitalni dobitak odbiju od priznatih gubitaka. Oni su to uradili na način da ako je gubitak 100000 dinara a dobitak isto 100000 dinara to je to. Kao odbili su sve i na sledeći dobitak plaćam porez na kapitalni dobitak. A ja sam ranije to shvatao da na kapitalni gubitak od 150000 mogu da zaradim 1M pa od miliona minus 15% je 150K i onda je gubitak prebijen dobitkom. Ili ja grešim ili su oni loše obračunali?
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 806
Localisation : Vojvodina
Points : 2698
Datum upisa : 03.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 12:03

Dragan555 ::
Naravno da se slažem. Provizija je 4 centa ali najmanje 22$ + 0.15% a minimum 2$. Da u evropi su provizije veće ali je sad možda nezgodan trenutak da se euro prebaci u dolar jer mu svi predviđaju dalji pad. Imam dividendni RDSA na duže staze ili dok ne dostigne cenu od 25$. Mislim da vredi rizikovati dok je još sve nestabilno. Nekako sve izgleda ludo kod pojedinih akcija. A za kapitalni gubitak da te pitam? Predao sam da mi porez na kapitalni dobitak odbiju od priznatih gubitaka. Oni su to uradili na način da ako je gubitak 100000 dinara a dobitak isto 100000 dinara to je to. Kao odbili su sve i na sledeći dobitak plaćam porez na kapitalni dobitak. A ja sam ranije to shvatao da na kapitalni gubitak od 150000 mogu da zaradim 1M pa od miliona minus 15% je 150K i onda je gubitak prebijen dobitkom. Ili ja grešim ili su oni loše obračunali?
Gresis. Dobro su računalo.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 12:07

Verovatno je tako kao sto kazu, nisam nikad imao do sad da prijavljujem kapitalni gubitak, tek cu da prijavim u drugoj polovini godine ovo od ove polovine.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 12:20

Vezano za EUR -> USD futures, ne znam, jedino bi moglo da se vidi koliko je USA emirovala novog novca, a koliko EU, kretanja trgovinskih deficita, i kretanja/porasta/pada obe ekonomije, pa onda da se proceni hoce li da raste ili pada.
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 13:23

Dragan555 ::
Naravno da se slažem. Provizija je 4 centa ali najmanje 22$ + 0.15% a minimum 2$. Da u evropi su provizije veće ali je sad možda nezgodan trenutak da se euro prebaci u dolar jer mu svi predviđaju dalji pad. Imam dividendni RDSA na duže staze ili dok ne dostigne cenu od 25$. Mislim da vredi rizikovati dok je još sve nestabilno. Nekako sve izgleda ludo kod pojedinih akcija. A za kapitalni gubitak da te pitam? Predao sam da mi porez na kapitalni dobitak odbiju od priznatih gubitaka. Oni su to uradili na način da ako je gubitak 100000 dinara a dobitak isto 100000 dinara to je to. Kao odbili su sve i na sledeći dobitak plaćam porez na kapitalni dobitak. A ja sam ranije to shvatao da na kapitalni gubitak od 150000 mogu da zaradim 1M pa od miliona minus 15% je 150K i onda je gubitak prebijen dobitkom. Ili ja grešim ili su oni loše obračunali
Sve su ti dobro obracunali, imao si pogresnu pretpostavku.

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 15:23

Dragan555 ::

Ne krijem da sam sklon riziku. Danas pomislim da bi mogao nešto da zaradim na Maskovoj pumpi Clubhouse. Hteo sam da kupim na 23.5$. Nisam uspeo da ga nađem na Nasdaq-u preko Kombank trejdera. Obavim jedan razgovor, odem do pošte i dok sam čekao u redu pogledam i ne verujem Clubhouse na 19$. Nekad i sreća mora da pomogne. Bar da ne izgubim ako mi već kod zarade ne ide.

Pa koji si ti majstor Dragane, Clubhouse Elon Muska nije listiran, gledao si da kupis potpuno drugu firmu slicnog imena. Sto se kaze, za dlaku sinko 😁

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 15:52

Izgleda nisam jedini. Cena mu je sa 4 otišla na 24.4$. Pritom se nedavno pojavila na berzi. Nedavno je bio sličan slučaj sa akcijom Signal. Otišla je sa 0.25$ do 70$. Sad je na 2.83$ Isto je u glavnoj ulozi bio Ilon Mask nakon čijeg tvita je otišla u nebo. Dodajmo Dogcoin. Zeza se on lepo.

djuken likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/18/2021, 19:12

djuken ::
Musk je po meni generalno genije, ali debelo zloupotrebljava fanove za pumpanje. Sto kazes za taj Dogcoin, ne kapiram kako SEC ne reaguje. Klasican pump and dump.
 
Kolega Djuken,

Da li je bitkoin "Klasican pump and dump."


Ali, ako može konkretan odgovor i ne bi bilo loše obrazloženje.


PS:


Po meni je kolega Djuken ubedljivo Prva tabla na ovom forumu...... Mata sam zbog promašaja u vezi K.B...... prebacio na osmu tablu među omladince.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2813
Points : 8015
Datum upisa : 21.01.2009

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/22/2021, 10:24

Dionice Applea prošle nedjelje oslabile su četiri odsto. Slučajno ili ne, taj se pad poklopio s informacijom koju je otkrio Voren Bafet.

Naime, njegova kompanija "Berkshire Hathaway" otkrila je da je donekle smanjila izloženost dionicama Applea.

Ipak, još uvijek u portfoliju ima čak 887 miliona dionica Applea koje trenutno tržišno vrijede 115 milijardi dolara.

Istovremeno, njegov finansijski holding "Berkshire Hathaway" više je nego udvostručio svoj udio u Verizonu (kupio je dionice vrijedne 8,6 milijardi dolara), a takođe se kladi i na rast dionica Chevrona, jer je ušao s ulogom od 4,1 milijardu dolara.

Bafet u posljednje vrijeme posebno prodaje dionice farmaceutskog koncerna Pfizer i banke JP Morgan Chase i Wells Fargo.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/22/2021, 16:39

Cini mi se da ko prati Investing.com, Marketwatch, Bloomberg i slicno najbolje prodje kad radi protiv trendova. 

Npr. dok su oni promovisali clean energy ETF-ove, bilo je bolje kupovati naftase.  kafa

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/22/2021, 19:13

marjanovicgane ::
djuken ::
Musk je po meni generalno genije, ali debelo zloupotrebljava fanove za pumpanje. Sto kazes za taj Dogcoin, ne kapiram kako SEC ne reaguje. Klasican pump and dump.
 
Kolega Djuken,

Da li je bitkoin "Klasican pump and dump."
Ali, ako može konkretan odgovor i ne bi bilo loše obrazloženje.

Moje misljenje je da nije klasican pump and dump, ali da ima sve elemente spekulativne manije, sto se redovno istorijski desava i sa ostalim asset kategorijama, mada mozda ne u ovakvom obimu.

Razmisljao sam bas zasto je usledio ovaj drugi speculative talas koji se obicno ne desava kada su veliki baloni u pitanju (kad se dramaticno koriguju) i 3 stvari koje sam primetio u poslednjih godinu dana:
-par velikih investitora i institucija  (Musk, Tudor, Wells Fargo, JPM, GS..) je podrzalo bitcoin sto uvek povecava traznju i malih investitora
-masovno stampanje para/stimulusi svih centralnih banaka, pa mali investitori, pogotovo mladji vide bitcoin kao zastitu od inflacije i neki hedge umesto zlata
-Veza Tether-a i bitcoina, kao nazovi neka manipulacija

E sad, licno mislim da na ovim nivoima na kojima se krece, moras da ozbiljno razumes sta je bitcoin, blockchain, koje su prednosti i mane, sta je  tether, bukvalno u detalje, ako to ne znas i nisi ozbiljan bitcoin "vernik", onda se klasicno kockas i mislis da ce doci veca budala od tebe da ga kupi za 70k umesto 50k. Prosto nema preciznog nacina da se odredi njegova prava vrednost.

I jos jedna stvar, dok ima ovolike oscilacije, volatilnost, nijedan ozbiljan fond nece uzeti bitcoin u bilo kojoj znacajnijoj meri niti ce moci da se iskoristi za neke opste svrhe, kupovinu bilo cega pored gudre na deep webu. To vazi i za obicne mainstream investitore...

ILoveRoses, Dragan555 and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/22/2021, 22:17

Haha, 17. feb (prosle srede) sam prodavao Oracle i Pfizer da bih kupovao Verizon i Intel.

Verizon je ispao OK, ali za danasnji dan uspeo sam da ubodem

The worst performers of the session were Intel Corporation (NASDAQ:INTC), which fell 3.54% or 2.23 points to trade at 60.78 at the close.

Oracle  +5.43%

haha, znaci bukvalno sam prodao ono sto je danas medju javisem skakalo, a kupio ono sto je padalo.

Pravi sam primer da se treba drzati "buy-and-hold" strategije

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/23/2021, 18:23

Poštovane kolege,

Može li neko da prokomentariše šta se dešava na tržištu. Koliko vidim Nasdaq, SiP itd... Sve se ruši. Sa druge strane skaču akcije tipa Lufthanse, RDSA, Tobacco, Telekomi, Banke (mislim na evropske) itd... Kao da je u pitanju neka sektorska rotacija.

Znam da ima mnogo kompetentnijih ljudi od mene koji ovo mogu kvalitetno prokomentarisati. Što se tiče mene nikada nisam ni imao poverenje u Nasdaq i S i P akcije, mislim da svi znaju da to nisam kupovao.

Evo, molim ponovo za komentar i prognozu dokle ovo može trajati.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/23/2021, 18:27

Inflacija na vidiku, commodities up. 

Referentne kamatne stope ce ici gore.

Tako da je ocekivati da ce da raste utilities, nafta, basic materials, healthcare, consumer staples sektori.

Tech i treba da  pada jer je naduvan, pogotovo startup-u.
Nazad na vrh Ići dole
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 97
Points : 394
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/23/2021, 22:01

Na kraju trgovanja sve se vratilo u normalu... Uvek kada se sef FED-a obrati akcije padaju ali se relativno brzo vrate na stare nivoe. TO je slicno kad kad deca divljaju pa udje roditelj i kaze im da se smire, oni ga poslusaju neko vreme pa opet nastave sa divljanjem  od od
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/23/2021, 22:16

Šta je ovaj put rekao šef FEDa? Misliš na ovo?

Federal Reserve Chairman Jerome Powell said Tuesday that rising bond yields are a healthy sign of a return to normal, suggesting that the central bank does not feel pressured to further intervene in the market for U.S. Treasuries.

Yields on longer-dated U.S. Treasuries have ripped higher in recent weeks, with the 10-year (^TNX) rising as high as 38 basis points to 1.39% and the 30-year (^TYX) gaining 42 basis points to as high as 2.22% since the last Fed decision on Jan. 27.

Treasury yields pared those gains through Powell’s testimony, as the Fed chairman reiterated the central bank’s intention to “move patiently” with its easy money policies.

“In a way, it’s a statement of confidence on the part of markets that we’ll have a robust and ultimately complete recovery,” Powell told the Senate Banking Committee.

Bond yields generally go up when investors are willing to take on more risk. U.S. government debt is perceived as a safe haven and relatively risk-free asset, and higher bond yields suggest lower demand as investors hunt more aggressively for returns in other asset classes.

The Fed chairman added that higher yields reflect greater optimism over the vaccine rollout, which could bring more consumer spending and greater corporate profits as the economy re-opens. But the Fed made it clear that in the mean time, policymakers would not pull support.

“Once we get this pandemic under control, we could be getting through this much more quickly than we had feared and that would be terrific, but the job is not done,” Powell said.
Yield curve control

Powell’s remarks did not suggest that policymakers feel the need to depress bond yields through a tool like yield curve control, in which the central bank commits to purchasing U.S. Treasuries of a targeted maturity until their yields fall below stated levels.

Still, the Fed does not appear eager to begin tapering its so-called quantitative easing program. The central bank is committed to buying at least $120 billion a month in U.S. Treasuries and agency mortgage-backed securities until “substantial further progress” is made on the recovery.

Even though Powell suggested that the central bank is seeing enough positive data to revise up estimates on GDP growth for this year, Powell said he could not consider the last three months strong enough to justify a reduction in QE.

“We will continue to clearly communicate our assessment of progress toward our goals well in advance of any change in the pace of purchases,” Powell said Tuesday.

Powell’s message: The Fed will maintain its pace of asset purchases and keep rates near-zero for some time. The Fed has made it clear it will not flinch on rates if inflation rises moderately above 2%, with Powell saying Tuesday that it would be a “good problem” to have upward pressure on inflation — as long as it is not persistent.

Tolerating higher inflation may give the economy more time to pull back in more of the workers sidelined by the pandemic. About 10 million fewer people were working in January compared to pre-pandemic levels, with low-income and minority families among the most affected.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 12:49

Da li imate utisak da se sprema nešto na tržištu.... Neki preokret NPR: inflacija, kamatne stope, kako je primetio kolega adamm?

Gledam NPR: Commerzbank - imali su rekordan gubitak u q4 oko 3 milijarde evra.... pa uprkos tome akcije nisu mnogo pale a sada koliko vidim rastu. Takođe, vidim da mnoge akcije (na koje je ranije retko ko obraćao pažnju) rastu NPR: lUFTHANSA, RDSA itd..... Pri tome, rezultati su nikad slabiji.......


Zanima me akcija Fajzer.... Zašto pada a trebala bi da raste  scratch

Kolega adamm je izašao predvidevši pad. Evo ako može on ili neko ko je takođe verziran da da obrazloženje...... Što se tiče mene razmišljam da je kupim ako zadrrži ovaj nivo ili nastavi sa padom samo da prikupim malo novca..... Iskreno, njihov pad me čudi.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 14:29

marjanovicgane ::

Zanima me akcija Fajzer.... Zašto pada a trebala bi da raste  scratch

"Buy the Rumor, Sell the News"

sesir
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 15:26

A zasto bi Pfizer trebao da raste? Mislim sad je mozda dobar trenutak da se kupi po 34$ danas. 

Samo ono sto ja ne znam da li je to bolja kupovina to ili Novartis, Roche, Johnson&Johnson, Abbvie, GSK ili Sinopharm.

Zasto je cena GSK toliko niska?

Kao sto sam vec rekao ja se u farmaciju ne razumem ni najmanje, tj. u njihove proizvode. 

Ono sto mislim da bolje razumem su IT/softver i slicne kompanije.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 15:44

Pfizer's $178.98 billion in total assets
Market cap 188 billion.
Debt $63.15 billion.


Ono sto je sigurno da ima gorih kupovina od Pfizer.


Licno mislim da je Microsoft bolja kupovina. 
Ja i dalje imam Pfizer u portfolio, samo znatno manje (mozda oko 3%, bez da se logujem da proveravam).

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 17:25

Razumem bilans Fajzera. Po meni dug nije opasan...... Na kraju krajeva ove godine će prodati pitaj boga koliko vakcina - popraviće bilanse, biće verovatno dobrih dividendi.... Zato se čudim da ne raste nego pada. scratch

Za Majkrosoft - odlična firma, samoima dva problema po meni:

plašim se da je deonica preskupa.

ne znam kako će tehnološki sektor reagovati na eventualni rast kamatnih stopa i inflacije u budućnosti. Ne bih se kladio da bi im to prijalo.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 17:36

Ne razumem u cemu je problem da se poskupi usluga. Ne razumem zasto Xbox game pass ne bi mogao daode sa 35$ na 39$, ako je mleko otislo sa 2 na 3$, racun za struju sa 100$ na 140$. 

Pod pretpostavkom da to kupac moze i zeli da kupi.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 17:43

adamm ::
Ne razumem u cemu je problem da se poskupi usluga. Ne razumem zasto Xbox game pass ne bi mogao daode sa 35$ na 39$, ako je mleko otislo sa 2 na 3$, racun za struju sa 100$ na 140$. 

Pod pretpostavkom da to kupac moze i zeli da kupi.

Zato što je tražnja za mlekom neelastična (ne reaguje na povećanje cena) a ovde je bojim se elastična (mislim da bi porast cena umanjio tražnju).... Nije to isto.

Kada sam birao u šta da se prepakujem izabrao sam tobako i telekom upravo iz razloga predviđanja inflacije i neelastične tražnje za duvanom i telekomunikacionim uslugama.

Da li sam pogrešio ili bio u pravu  - pokazaće vreme. 

Nekako mi se čini da bi Fajzer pre odoleo inflaciji nego Majkrosoft.  scratch
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 17:51

AT&T je poskupeo cenu usluga da bi povecao profit, pa je smanjio broj pretplatnika u USA, video sam neki clanak o tome. Toliko o "elasticnosti".

Stvar je vise da Google i Microsoft imaju slicne cene office paketa, i da jedan nece povecavati cenu tako jednostavno.


Ali mislim da tu nije bitno da li je cena 8$ ili 12$.

Bitno je da Linkedin ima prostora za horizontalno i vertikalno sirenje, a potraznja za ovom generacijom konzola bice ogromna (sto si svaki gamer moze potvrditi), a cut je 30% na placanje preko njihovog stora. Zato ja drzim 44% portfolia u Sony i MSFT.

Nego jel ti imas deonice neke telekom kompanije?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 18:00

Kolega adamm, 

Mislio sam na sektore a ne na pojedince.... Uz to mislio sam na ponašanje sektora kada krene inflacija. 

Ne zamerite mi. Izneo sam samo svoje mišljenje koje ne mora biti tačno.... Niko ne može sa 100% sigurnosti predvideti ponašanje čitavih sektora kada krene inflacija, tako da ne znamo šta će stvarno biti.

Izneo sam samo svoje utiske..... Napisao sam da mi se čini, nisam siguran šta će se desiti.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/24/2021, 18:11

Sektor telekomunikacija je mozda dobar. I sam planiram neke kupovine, povucen visokim dividendama. 

Ono sto je tu rizicno koliko ce oni para da daju na 5G opremu i da li ce klijenti hteti to da kupuju (5G pakete).
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/25/2021, 05:39

Gane zašto misliš da će se desiti neka ne-znam-kakva inflacija?

Pa ne pričamo o Srbiji i vremenu Miloševića, tamo i ako bude inflacija, biće 1-2% i to u svrhu oporavka zemlje..

Sa ostalim se mogu složiti, ali inflacija koja bi znatnije uticala na tržište akcija mi ne deluje verovatno.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/25/2021, 08:12

Floxed ::
Gane zašto misliš da će se desiti neka ne-znam-kakva inflacija?

Pa ne pričamo o Srbiji i vremenu Miloševića, tamo i ako bude inflacija, biće 1-2% i to u svrhu oporavka zemlje..

Sa ostalim se mogu složiti, ali inflacija koja bi znatnije uticala na tržište akcija mi ne deluje verovatno.

Ako inflacija na zapadu ove (ili naredne) godine bude ispod 5% - pocepaću diplomu.
Nazad na vrh Ići dole
maxxxii
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 262
Datum upisa : 21.04.2016

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/25/2021, 11:15

Ovih dana skace sve na svetskim berzama a posebno akcije iz avio industrije. Meni firme iz sektora telekomunikacija izgledaju jeftino.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime2/25/2021, 11:31

At&t u dugovima do guse, Telefonica prodaje telekomunikacione tornjeve (verovatno nekome ko ce ih rentirati tipa American Tower (koji je i sam u dugovima do guse)....

Ne znam zasto Telenor asa pada cena deonica
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime3/5/2021, 09:01

Nafta na 30-mesečnom maksimumu. I dalje tvrdim da su akcije RDSA debelo ispod realne cene. Razlog tome je što su pored smanjenje potrošnje goriva u drugom kvartalu 2020 godine smanjili dividende. Ali povećali su je malo u trećem i četvrtom. Već je najavljeno povećanje za prvi kvartal. A očekujem značajno povećanje dividende tokom godine.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime3/5/2021, 09:14

https://www.macrotrends.net/stocks/charts/RDS.A/royal-dutch-shell/pe-ratio

2019 je cena bila oko 60EUR na PE 11.8. 

Dividend istorija deluje dobro:
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/RDS.A/royal-dutch-shell/dividend-yield-history

Rekao bih da si u pravu, ova deonica ide nazad na 60EUR u naredne 2-3 godine.

Moj problem da kupim ovo je sto... nemam s cim trenutno iskreno, pale su moje high tech investicije tako da nemam sta da prodam da kupim, tj. ne isplati mi se.

Mozda jedino da probam da otvorim nalog na trading212 pa da nesto sitno prebacim s kartice, dotle je doslo :-).

Jegulja and Dragan555 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 15 Icon_minitime3/5/2021, 09:41

Da tehnološke kompanije padaju već mesec dana. Mada kad im pogledam cene pre korone i sad mnoge su porasle daleko više od Bitcoina. POSEBNO kineski EV. Meni se čini ovako gledajući sa strane, da neke od njih ne bi kupio da padnu još 50% a već su pale oko 30-40%.
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 15 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 18 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: