BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS

Ići dole 
+37
hund
Cucla
GagarinM
Jecika88
bonum.mm
Lord
jcapelja@gmail.com
Nikola
Nisam lep al sam glup
boban75
Deniko
Zak10
trind
Sutra
markan
Srđan
mirjana mirjana
mili61
monacco
Ilija123
Ars Vivendi
marjanovicgane
Alonisos
tonobangi
Nikolaj3
petronije
Aca kurbla
Tango
Bobo011
Boki72
Zile
Aca123
Dragivoje
adamm
Bond
Delboj
ald
41 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 240
Points : 759
Datum upisa : 03.04.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 10:14

To onda znaci da se mogu dogovoriti i ispod zita prodati za vise, a javno za manje, pa da na razlici u ceni kad se zatvori preostalih 10% budu dobri svi?
Sta ih sprecava da kad su vec u Rimu - budu rimljani? Suspect
Nadam se da nije tako!
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 10:36

Ako stigne nova ponuda u toku oktobra, ne bi trebala biti manja od 35k,ali nadam se da ni to nece proci.

Alonisos and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 240
Points : 759
Datum upisa : 03.04.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 10:46

Aca kurbla ::
Ako stigne nova ponuda u toku oktobra, ne bi trebala biti manja od 35k,ali nadam se da ni to nece proci.
Masala!
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 10:58

Sta vise,mislim da ovde niko od ova 3 velika ne zeli ni da razgovara ispod 40k.
Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 264
Points : 1113
Datum upisa : 13.05.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 11:41

Aca kurbla ::
Sta vise,mislim da ovde niko od ova 3 velika ne zeli ni da razgovara ispod 40k.
Neće da razgovaraju ni ispod 50k...
Nazad na vrh Ići dole
petronije
Our family
Our  family



Broj poruka : 220
Points : 605
Datum upisa : 02.10.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 12:14

Da su pametni ovi veliki pa da podignu sto pre na 40k
Ne moraju kupovati vece kolicine,samo da podignu.
Odmah bi dali vecu ponudu jer bi videli da ova bas ne prolazi

Aca123 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Bobo011
Our family
Our  family



Broj poruka : 174
Points : 832
Datum upisa : 07.08.2015

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 15:28

Nisam lep al sam glup ::
To onda znaci da se mogu dogovoriti i ispod zita prodati za vise, a javno za manje, pa da na razlici u ceni kad se zatvori preostalih 10% budu dobri svi?
Sta ih sprecava da kad su vec u Rimu - budu rimljani? Suspect
Nadam se da nije tako!
Pa tako su radili nasi slavni domaci tajkuni prilikom mnogih preuzimanja...
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 240
Points : 759
Datum upisa : 03.04.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 15:37

Bobo011 ::
Nisam lep al sam glup ::
To onda znaci da se mogu dogovoriti i ispod zita prodati za vise, a javno za manje, pa da na razlici u ceni kad se zatvori preostalih 10% budu dobri svi?
Sta ih sprecava da kad su vec u Rimu - budu rimljani? Suspect
Nadam se da nije tako!
Pa tako su radili nasi slavni domaci tajkuni prilikom mnogih preuzimanja...
Zato i pitam, lep komad mesa je u pitanju, a hijena ne manjka. A ni primera ili inspiracije. rabbit
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 124
Points : 378
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/3/2024, 16:02

Bobo011 ::
Nisam lep al sam glup ::
To onda znaci da se mogu dogovoriti i ispod zita prodati za vise, a javno za manje, pa da na razlici u ceni kad se zatvori preostalih 10% budu dobri svi?
Sta ih sprecava da kad su vec u Rimu - budu rimljani? Suspect
Nadam se da nije tako!
Pa tako su radili nasi slavni domaci tajkuni prilikom mnogih preuzimanja...

Da se ponašaju kao naši tajkuni, odavno bi kupili po mnogo nižoj ceni.
kafa

Srećom, ne radi se o našim tajkunima.
aplauz
 
Kao što jednom napisah, ovo nije neka naša menjačnica, nego firma koja ima ugled i čuva ga.
sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.

Delboj, Aca kurbla, marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 264
Points : 1113
Datum upisa : 13.05.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 10:04

Da li ste videli da se Sempiola otkrila ... nema više OTP - zbirni.  Ajmo sad da čujem teorije...
Nazad na vrh Ići dole
petronije
Our family
Our  family



Broj poruka : 220
Points : 605
Datum upisa : 02.10.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 11:00

evo prve teorije :
Sempiola radi za tgas.
Tgas dao ponudu na 31250 a Sempiola kupuje na 33000.Obican akcionar prodaje po 33000 jer je vise nego 31250.Kao bolje je prosao.
Na kraju Sempiola proda uz neki dogovor  tgas-u i prica bude brzo resena u ovoj ponudi.
Da nije neki dogovor,onda bi kao sto sam ranije pisao,ovi veliki podigli na mnogo vecu cenu i na ponudu mnogi ne bi odgovorili jer je cena na berzi mnogo veca.
Imate primer na belexu kako to neki odrade.
Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 340
Godina : 39
Points : 1219
Datum upisa : 03.12.2011

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 11:29

petronije ::
evo prve teorije :
Sempiola radi za tgas.
Tgas dao ponudu na 31250 a Sempiola kupuje na 33000.Obican akcionar prodaje po 33000 jer je vise nego 31250.Kao bolje je prosao.
Na kraju Sempiola proda uz neki dogovor  tgas-u i prica bude brzo resena u ovoj ponudi.
Da nije neki dogovor,onda bi kao sto sam ranije pisao,ovi veliki podigli na mnogo vecu cenu i na ponudu mnogi ne bi odgovorili jer je cena na berzi mnogo veca.
Imate primer na belexu kako to neki odrade.
Kupuje po 33.000, i posle par dana prihvati ponudu po 31.250?
Ok, znam gde živimo, ali to je krivično delo koje (pretpostavljam) zastareva za 10 godina. 
Taj ko to prihvati vrv računa da će ovakva situacija u institucijama biti još 10g, ali ja se ne bih na to kladio.
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 397
Points : 1440
Datum upisa : 04.09.2017

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 11:43

Radi se o ozbiljnom i dugorocnom investitoru za koga nisam video da se bavi spekulacijama.Kolega Petronije je slicno pisao i tokom prvog otkupa kad je prodao TGAS i presao u NIIS ali i dalje tera istu pricu.

Aca kurbla likes this post

Nazad na vrh Ići dole
petronije
Our family
Our  family



Broj poruka : 220
Points : 605
Datum upisa : 02.10.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 11:57

Rekli ste da pisemo teorije 😀

hund likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 340
Godina : 39
Points : 1219
Datum upisa : 03.12.2011

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 12:08

Vratio sam se par stranica unazad i našao da su kolege Petronije i Mirjana izašli iz TGAS-a prilikom prve ponude.
Ako žele, neka napiši da li su se u međuvremenu vratili u TGAS?
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 12:20

Delboj ::
Vratio sam se par stranica unazad i našao da su kolege Petronije i Mirjana izašli iz TGAS-a prilikom prve ponude.
Ako žele, neka napiši da li su se u međuvremenu vratili u TGAS?
Mogu i sad da kupuju po 35500,nije jos kasno,i dalje ce tu biti  zarade ajkula
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 487
Points : 1266
Datum upisa : 28.11.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 12:46

GagarinM ::
Kolika je fer vrednost TGAS-a pri preuzimanju?
 
 
Josh jedan nachin da se stekne pretstava o fer ceni za preuzimanje, osim valuacije koju smo prethodno opisali ([You must be registered and logged in to see this link.] ), je da se uporede primeri iz predhodnih preuzimanja u industriji.
 
Za ovo imamo dva relevantna primera. 
Messer Industries je u 2018 otkupio od Linde-a njihove operacije u Severnoj Americi i nekoliko zemalja iz Juzne Amerike, za 3.3 milijarde dolara. Ovaj deo Lindeovog biznisa je generirao 360 miliona dolara EBIDTA u prethodnoj godini, shto znachi da je Messer platio cenu od 9.16x EBIDTA.
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Na ponudjenoj ceni od 25.000 dinara, vrednost Messer Tehnogasa je x 3.55 EV/EBIDTA, odnosno znachajno niza od cene po kojoj je Messer preuzeo bisnis od Linde-a. S obzirom da konsolidovani rezultati za Messer Tehnogas za drugu polovinu 2023 josh nisu zvanicno objavljeni, a vec znamo da je profit u Srbiji znachajno porastao, mozemo opravdano ochekivati da che EBIDTA za 2023 biti vecha, odnosno da je odnos EV/EBIDTA na ceni od 25.000 dinara, verovatno dosta nizi, odnosno oko x3.
 
Ovo znachi da ako bi Messer platio istu cenu kao za biznis Lendea, onda bi trebalo da plati oko 25.000 x 3 ili 75.000 dinara po akciji, shto je u okviru prethodne valuacije koje smo dobilli na osnovu momentalnih finansiskih pokazatelja u industriji.

Drugi primer koji moze da nam posluzi za orientaciju, je cena po kojoj je Messer Tehnogas preuzeo Messer Slovenia u 2018 godini od Messer Belgum. Tada je Messer Tehnogas platio  25 miliona eur, za 91,24% akcija Messer Slovenija, a onda je izvrshio dopunsku dokapitalizaciju od 5.5 mil eur u 2018 i 5 mil eur u 2019 godini da bi doshao do sadashnjih 99,13% akcija.
 
[url=https://seenews.com/news/serbias-messer-tehnogas-acquires-messer-slovenia-622885#:~:text=Messer Tehnogas has effectively gained,to the Belgrade Stock Exchange][You must be registered and logged in to see this link.]
 
Znachi ukupno Messer Tehnogas je ulozio 35.5 mil eur za preuzimanje Messer Slovenija. Za to je dobio biznis koji se ostvario profit od 1.671 mil eur u 2019 godini (slican rezultat od 1.622 mill eur u 2020 i 1.735 mil eur u 2021).
Vidimo da je Messer Tehnogas platio 35.5/1.622, odnosno x21.88 u odnosu na godishnju zaradu (price earnings ratio p/e od 21.88).
 
Momentalna godishnja zarada Messer Tehnogasa (ttm – trailing twelve months) je 2.638 dinara po akciji. Po istom koeficientu kao za preuzimanje Messer Slovenije, fer cena bi trebala da bide 2.638 x 21.88, ili 57.719 dinara. Ali na ovu cenu utichu josh dva faktora – konsolidovani rezultati za celu 2023 josh nisu objavljeni a vec znamo da se rezultat u Srbiji bio za oko 30% bolji. Ako pretpostavimo rezultat od oko 3.000 dinara zarade po akciji za 2023 onda je fer cena visha, odnosno 3.000 x 21.88 = 65.640 dinara po akciji.
Na ovo treba dodati kesh koji Messer Tehnogas ima na rachunu (da bi dobili realniji, odnosno equaity value), koji je oko 4.500 dinara po akciji - na taj nacinh dobijamo fer vrednost od 70.140 dinara po akciji.
 
Oba metoda pokazuju fer vrednost koja u rangu prethodnih kalkulacija (izmedju 70.000 i 100.000 dinara po akciji).
  
Kolika bi bila fer cena za preuzimanje, s obzirom na realni diskont koji moramo napraviti za nelikvidno i slabo razvijeno Srpsko trzishte kapitala i dominantnog akcionara koji sad ima preko 85% akcija? Po nashem subjektivnom mishljenju ova “popust” bi mogao biti oko 50%, odnosno fer ponuda bi se mogla kretati izmedju 35.000 i 50.000 dinara. Sve u ovom rangu bi se moglo smatrati za relativno fer kompenzaciju malih akcionara.
 
Svakako, cena u stvari najvishe zavisi "ponude" i "potraznje" - odnosno od toga koliko je vecinskom vlasniku “gori” da delistira Messer Tehnogas sa berze, nasuprot tome kolko su mali akcionari spremni da prodaju svoje akcije. S obzirom na shiri kontekst – da je ova inicijativa pokrenuta bash sad, posle 27 godina “mirnog” listanja na berzi, i da dolazi kao rezultat globalne konsolidacije Messerovog poslovanja i ulaska strateshkog private equity fonda - nash osechaj je da je vreme na strani malih akcionara. (dopunskih 10-15 miliona eur razlike u ceni koju bi platili da otkupe sve preostale akcije po vishoj fer ceni, ne pravi nikakvu razliku u shirem globalnom kontekstu za Messer Industries).
 
Zbog svega ovoga, mi nashe akcije nismo prodali u prvoj ponudi. Ostaje da vidimo dali che biti nove ponude od vecinskog akcionara i kolika che ona biti. U medjuvremenu za dugorocne investitore, ipak je najvaznije da kompanija kvalitetno i uspeshno radi. Ochekujemo konsolidovane resultate za 2023. 
Da se malo podsetimo.

Dragann_bgd, Delboj, Zile, Aca kurbla, hund, Alonisos and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 124
Points : 378
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 17:15

Delboj ::
Vratio sam se par stranica unazad i našao da su kolege Petronije i Mirjana izašli iz TGAS-a prilikom prve ponude.
Ako žele, neka napiši da li su se u međuvremenu vratili u TGAS?

Nisam se vratila u TGAS.
sesir

Neposredno pre i posle izlaska smatrala sam da je Messer dao ponudu po principu "ako prodje, prodje" i da će cena posle toga da pada. Bila sam u zabludi, ali je moj izlazak ipak bio celishodan zbog zakonskih obaveza Messera.
pec

Posle davanja aktuelne ponude, pokazalo se da Messer ipak ima ozbiljnu nameru da konsoliduje vlasništvo, ali da pri tome želi da postepenim povećavanjem cene, kroz nekoliko ponuda, dodje do najniže cene po kojoj bi mu drugi akcionari omogućili da udje u prinudni otkup. Tu nisam očekivala značajan rast cene, pa se ni tada nisam vratila.
kafa

Sada imamo neobjavljenu kontra ponudu, sa krajnje neizvesnim ishodom. Izvesno je da ovo Messer nije očekivao. Neizvesno je do koje cene su spremni da idu, kako Messer, tako i neobjavljeni kontraponudjač.
TUCA

Povratak sada, za mene je preveliki rizik.
sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.

Dragann_bgd, Delboj, hund, Alonisos, marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 17:30

Ja sam gledao nešto.... 10% akcija Mesera je po ovoj ceni oko 30 miliona evra. Možda će do kraja balade i otkupna cena biti veća ali svejedno već sada bi mali akcionari uzeli ozbiljan novac. Pretpostavljam da će gro toga novca završiti na Belexu. 
Ima tu još nešto. Jue je ako ste pažljivo slušali Vučić najavio Investicioni rejting. U kombinaciji sa ovolikim novcem od Mesera to bi trebalo svakako da digne celu našu berzu  scratch

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/4/2024, 20:44

bonum.mm ::
GagarinM ::
Kolika je fer vrednost TGAS-a pri preuzimanj
  
Kolika bi bila fer cena za preuzimanje, s obzirom na realni diskont koji moramo napraviti za nelikvidno i slabo razvijeno Srpsko trzishte kapitala i dominantnog akcionara koji sad ima preko 85% akcija? Po nashem subjektivnom mishljenju ova “popust” bi mogao biti oko 50%, odnosno fer ponuda bi se mogla kretati izmedju 35.000 i 50.000 dinara. 
 
Razlika izmedju 35 i 50k po akciji uopste nije mala niti naivna,znamo da messer moze da plati i ovu gornju cifru,ako bude morao.
Znamo sada da i Sempiola ima municije da kupuje i podize rampu,i obara ponude sadasnje ali i buduce

Gde i na kojoj cifri ce veliki akcionari stati i deponovati akcije ostaje da vidimo

Sada samo 2 pravna lica i jos sledecih 26 akcionara sa spiska zajedno imaju vise od 10% vlasnistva

Ja kao mali akcionar izlazim odavde samo uz prinudni otkup.  kapa

Nikolaj3, Aca123, Delboj, Nikola, markan, Alonisos and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/6/2024, 08:33

Meseru fali jos 4.6%... Sempiola invest limited ima 3.93%... velika je verovatnoca da u nekom trenutku im uspe otkup kao sto je NLB uspio. Ja niti prodajem, niti kupujem ove hartije.
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/6/2024, 11:52

Sempioli nedostaje 6945 akcija da dohvate 4,6% i da tako budu jedini pregovarac za otkup.

Zanimljivo,cini mi se da su na tabli prvog dana ponude,na tabli izbacili otprilike toliko..

Posle onog spajanja sa otp zbirnim na spisku,nista vise nije kao pre

I zaista,jedini nacin i topla preporuka da se izbegne preuzimanje i prinudni na ovim nivoima je

NEMOJTE PRODAVATI  sesir

Nikola likes this post

Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 124
Points : 378
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/6/2024, 17:49

marjanovicgane ::
Ja sam gledao nešto.... 10% akcija Mesera je po ovoj ceni oko 30 miliona evra. Možda će do kraja balade i otkupna cena biti veća ali svejedno već sada bi mali akcionari uzeli ozbiljan novac. Pretpostavljam da će gro toga novca završiti na Belexu. 
Ima tu još nešto. Jue je ako ste pažljivo slušali Vučić najavio Investicioni rejting. U kombinaciji sa ovolikim novcem od Mesera to bi trebalo svakako da digne celu našu berzu  scratch

Наша берза може тако само мало да подскочи и опет да падне. Ту не могу да помогну ни нове приватизације, чак и онда би ускоро опет дошло до пада.
udrimile

Да би се берза дигла треба да ради оно чему је намењена, а то је сакупљање капитала за изгледна улагања. Насупрот томе, наша берза служи готово искључиво за манипулативну приватизацију. Техногас је ту редак изузетак.
titanik

Дакле, да би се берза дигла на здравим основама, претходно треба да почну да раде свој посао комисија и тужилаштво.
cekic

Пошто власт ствара много ефикасније начине за развој привреде, њој је сакупљање капитала путем берзе изван видокруга. Према томе, за подизање берзе би могла да учини нешто само опозиција, када би била одговорна.
coca

На крају, испада да ћемо за подизање берзе морати да сачекамо да се код нас заврши ова поновна првобитна акумулација капитала. Па тек онда, када будемо имали довољно снажних домаћих инвеститора, они ће наћи начин да све доведу у ред и подигну берзу. Све ово под условом да страни инвеститори, уз помоћ домаће опозиције, пре тога не униште државу.
slik

Када би власт пратила овај форум, наведено би могло да јој послужи као мотив да уведе у посао комисију и тужилаштво.

sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.

markan and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/8/2024, 09:42

Momentum securities javlja:

Tehnogas je zabeležio promet od 64,3 miliona dinara, uglavnom na ceni od 33 hiljade dinara, čime je obesmišljena Messer-ova ponuda za preuzimanje po ceni od 31.250 dinara koja je otvorena do 28. oktobra. Najveći manjinski akcionar kompanije, investicioni fond Sempiola, bio je glavni kupac u sedmici, poručivši putem tržišta da ni druga, poboljšana ponuda za preuzimanje neće većinskom vlasniku obezbediti krajnju konsolidaciju vlasništva.


Sempiola signalizira da zeli vise para, da li ce Messer dati ... ili odustati, pitanje je sad. 

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1147
Points : 4402
Datum upisa : 11.12.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/8/2024, 14:07

Evo moje logike: 
Prodao sam u ponudi po 25.000 i kupio DNOS po 1000, na DNOS sam debelo u plusu
Koliko god da kupe u ponudi sad, dobijem jos 6.500 po akciji od tehnogasa
Ako bude veca cena i tu razliku dobijem

Tesko da je moglo bolje 💰
Eh da sam imao vise TGAS....

SlobaUra likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13934
Localisation : Novi Sad
Points : 52320
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/8/2024, 19:12

Promene: 08.09 - 08.10.2024. (T-2) ili 04.09 - 03.10.2024.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 25-Promene-08-09-08-10-2024
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 570
Points : 1602
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/8/2024, 20:23

adamm ::

Sempiola signalizira da zeli vise para, da li ce Messer dati ... ili odustati, pitanje je sad. 
Nema nekog rezona za odustajanje,pokazali su jasno svoje namere

i da odustanu od ponude na neodredjeno,cena ce mozda stagnirati,ali firma em sto vredi vise,rezultati su im sve bolji iz godine u godinu,i svaki sledeci pokusaj otkupa ce ih kostati jos vise

Aca123 and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
ald
Just looking
Just looking



Broj poruka : 27
Points : 119
Datum upisa : 19.05.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/9/2024, 16:37

[You must be registered and logged in to see this link.]


Nenad Gujaničić, Momentum Securities:
Ubedljivo najbolja akcija na domaćem tržištu u poslednje vreme je Messer Tehnogas (TGAS). Ova kompanija kontinuirano beleži dobro poslovanje. Na rast njene tržišne vrednosti presudno je uticala ovogodišnja namera većinskog vlasnika da pokuša da do kraja konsoliduje vlasništvo.


Tehnogas je veliki rast poslovanja zabeležio nakon ekspanzije kineskih investicija na domaćem tržištu (Bor, Smederevo). I bez toga, ova kompanija ima više nego dobru finansijsku sliku. Od trenutka kada je kotiran na berzi Tehnogas neguje poslovni model minimalne zaduženosti sa prilično jakom pozicijom gotovine što ga je uvek činilo jednim od sigurnijih ulagača.


Ova kompanija je 2016. počela akcionarima da isplaćuje dividende koje su, osim u prvoj godini kada je bila rekordna isplata, bile prilično skromne i svodile su se na podelu 20-25 odsto ostvarenog profita.


Proletos je akcionarima ponudio cenu od 25.000 dinara po akciji, što je činilo premiju od oko 50-60 procenata u odnosu na kraj 2023. godine. Ponudu su, međutim, prihvatili akcionari koji raspolažu sa svega 3,5 odsto, te je Messer u avgustu pokrenuo novu sličnu akciju, ovaj put kako je zvanično obelodanjeno po ceni od 31.250 dinar.



Usled snažnog rasta poslovanja, akcija ni posle tolikog skoka (skoro duplo od početka godine) ne izgleda preskupo. Tržišna kapitalizacija Tehnogasa je oko 302 miliona evra.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 13:59

Sutra ::
Koliko god da kupe u ponudi sad, dobijem jos 6.500 po akciji od tehnogasa

Odakle ti ovo? Nisam video utemeljenje u zakonu.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 524
Points : 875
Datum upisa : 07.08.2012

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 14:01

Interesantno, Sempiola izgleda 26082 akciju kupila vanberzanski. Iskreno, ne znam trenutnu ponudu na berzi, ali Sempiola tera Messer da odresi kesu, ocigledno...
Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 264
Points : 1113
Datum upisa : 13.05.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 15:38

adamm ::
Sutra ::
Koliko god da kupe u ponudi sad, dobijem jos 6.500 po akciji od tehnogasa

Odakle ti ovo? Nisam video utemeljenje u zakonu.
Pročitaj ponovo zakon... adamm je u pravu...
Nazad na vrh Ići dole
Zile
VIP
VIP
Zile


Broj poruka : 330
Points : 1315
Datum upisa : 29.02.2012

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 16:14

Aca123 ::
adamm ::


Odakle ti ovo? Nisam video utemeljenje u zakonu.
Pročitaj ponovo zakon... adamm je u pravu...
Verovatno se misli na clan 22 Zakona o preuzimanju a.d.
...
Ако понуђач или лице које с њим заједнички делује у року од једне године од дана затварања понуде за преузимање, стекне акције с правом гласа циљног друштва које су биле предмет понуде, по цени која је виша од цене из понуде, обавезан је да акционарима који су прихватили понуду за преузимање исплати разлику у цени у року од седам дана од дана стицања. 

...

Edit: font

Delboj, adamm and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
hund
Still learning
Still learning



Broj poruka : 107
Points : 341
Datum upisa : 25.11.2016

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 16:38

А то значи када би сви мали акционари сада потрчали да прихвате понуду, надајући се да понуда неће проћи и да ће касније добити још и разлику у цену, понуда би вероватно прошла по овој цени и  зезнули би сами себе (а и друге).

Aca kurbla and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 487
Points : 1266
Datum upisa : 28.11.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 16:47

hund ::
А то значи када би сви мали акционари сада потрчали да прихвате понуду, надајући се да понуда неће проћи и да ће касније добити још и разлику у цену, понуда би вероватно прошла по овој цени и  зезнули би сами себе (а и друге).

 To bi bio veliki rizik, jer ako prođe više od godinu dana od eventualne naredne ponude, ne bi dobili ništa.

hund and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
hund
Still learning
Still learning



Broj poruka : 107
Points : 341
Datum upisa : 25.11.2016

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 9 Icon_minitime10/10/2024, 18:35

Тачно, али је питање ко како размишља колико ће проћи до наредне понуде.
Неко ће вероватно и продати ако размишља на исти начин као Sutra. Е сад, колико ће таквих бити...
Онима који не желе да продају остаје само да чекају и прате развој ситуације.
Nazad na vrh Ići dole
 
Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
Nazad na vrh 
Strana 9 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-
» Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
» Luka Beograd a.d. Beograd - LBGD
» PZP Beograd
» BIP a.d. Beograd - BIPB 2. deo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: