Evo mali clanak u vezi drugog akcionara ove firmetj. CES MECON i povezanosti sa Gdin. xxx
KLANOVI VODE DRŽAVU
Verica Barać, predsednica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije
BEOGRAD - Predsednica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Verica Barać izjavila je u intervjuu Tanjugu da se s ovako raširenom korupcijom, kakva vlada u Srbiji, ne mogu stvoriti demokratske institucije, niti modema demokratska država. Prema njenim rečima, raširenost korupcije u Srbiji najbolje se vidi kod kadrova koji se nalaze, ili su se nalazili na nekim značajnim funkcijama u državnim organima i istovremeno u privatnim kompanijama kako su se poslovi koje rade preplitali.
- Mirko Cvetković je u isto vreme bio direktor Agencije za privatizaciju i izvršni direktor firme "Ces Mekon", njegov zamenik bio je Zvonimir Nikezić, sin vlasnika "Ces Mekona", a to je jedna od konsultantskih firmi koju je Agencija često angažovala da priprema postupak privatizacije - rekla je Baraćeva.
Ona je dodala da je Bogoljub Karić, jedan od direktora "Mobtela", bio i pomoćnik ministra za kapitalne investicije. U vreme njegovog mandata, kako je navela, vlada je formirala komisiju da utvrdi vlasničke odnose u "Mobtelu", a Lazić je bio u Komisiji, koja je na kraju zaključila da nije mogla da završi posao do kraja, jer joj ta telekomunikaciona kompanija nije dozvolila da vidi opremu i strukturu prihoda i rashoda.
Na pitanje kakva je uloga vladinog Saveta za borbu protiv korupcije, predsednica Saveta je i rekla da Savet pre svega treba da pomaže vladi u borbi protiv korupcije, kao i da stvara javnost oko problema korupcije u Srbiji. To se najbolje moglo videti na primeru "šećerne afere", jer se posle izveštaja Saveta "problem više nije mogao sakriti". "Suština te afere je bila prevara. Mi nemamo podatke koliko je j bilo reeksporta, ali imamo dobre podatke da se radilo o nekontrolisanom uvozu i izvozu šećera, i da su nam zbog toga uvedene sankcije jer smo preferencijale dobili da bismo izvozili tržišne viškove".
"Prava korupcija u šećernoj aferi bilo je to što ministarstva, koja je trebalo da rasvetle problem i predlože rešenja kako bi nam Evropska unija skinula sankcije, nisu vladi dostavila potpune podatke, već su zataškavali aferu. Oni nikad nisu rekli kojim sve činjenicama raspolažu, nisu dali podatke kolika je bila potrošnja šećera, već su zataškavali aferu, i prebacili problem na loše funkcionisanje carine".
"U stvari, krili su svoju odgovornost", naglasila je Baraćeva i dodala da su "oni koji su odgovorni za tu aferu još na vlasti".
Baraćeva je istakla da su naročiti propusti uočeni kod rada Ministarstva za kapitalne investicije.
- Mnogo smo se bavili problemom Aerodroma "Beograd", dobili smo i pritužbe oko mosta kod Beške, gde je vrlo čudno da su napravljeni uslovi prema kojima nijedna domaća firma ne može da učestvuje na tenderu - rekla je ona.
Baraćeva je podvukla da je sukob između nje i ministra Velimira Ilića nastao još u vreme osnivanja Građanskog parlamenta Srbije u Čačku, čemu se Ilić protivio, a sukob je kulminirao zbog pokušaja lokalne vlasti u Čačku da izgradi deponiju u selu Mojsinje, izrazito ratarskom kraju uz Moravu.
"A pošto o tome neće da priča, on sad ide okolo i kaže da sam ukrala stan. Stan sam dobila potpuno legalno, on mi je potpisao rešenje i ja taj stan sada otkupljujem po odluci suda. To mogu da dokumentujem bez ikakvih problema, a ne znam kako bi Ilić dokumentovao na koji načinje potrošio novac od samodoprinosa za deponiju koju Čačak nije dobio, nego smo se tri godine borili da nam ne zatruje kotlinu, jer su namerili da naprave deponiju između kanala za navodnjavanje i Zapadne Morave, na zemljištu koje je propustljivo kao kao sito, a nalazi se iznad podzemnog jezera pitke vode", rekla je Baraćeva.
Antrfile :
DIREKTORI: Mirko Cvetković je u isto vreme bio direktor Agencije za privatizaciju i izvršni direktor firme "Ces Mekon", njegov zamenik bio je Zvonimir Nikezić, sin vlasnika "Ces Mekona"
VELJA: Naročiti propusti uočeni su kod rada Ministarstva za kapitalne investicije. Sukob s ministrom Velimirom Ilićem počeo je još u vreme osnivanja Građanskog parlamenta Srbije u Čačku, čemu se Ilić protivio
MORTEL: Bogoljub Lazić je istovremeno bio u "Mobtelu" i vladinoj komisiji, koja je na kraju zaključila da nije mogla da završi posao do kraja, jer joj ta telekomunikaciona kompanija nije dozvolila da vidi opremu i strukturu prihoda i rashoda
IZVOR:http://www.transparentnost.org.yu/ts_mediji/stampa/2004/OKTOBAR_2004/1410-04.html