Broj poruka : 5404 Localisation : Centar grada Points : 6907 Datum upisa : 21.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/15/2014, 02:06
Kobe Bryant ::
Članovi srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope glasali su različito o rezoluciji kojom se ruskoj delegaciji uskraćuje pravo da glasaju sve do januara 2015. godine, mada im se omogućava da učestvuju u radu Skupštine
- “Ja kao šef delegacije i poslanik SNS, moja koleginica iz SNS Katarina Rakić i poslanica SPS Stefana Miladinović glasale smo protiv sankcija poslanicima Ruske Federacije, poslanice DS Nataša Vučković i Vesna Marjanović, i poslanik URS Vladimir Ilić glasali su za, dok je Svetislava Bulajić iz LDP bila uzdržana”, rekla je Đurović.
Danas na konf. za štampu, DS potpretsednica: NISMO GLASALI NI PROTIV RUSIJE NI PROTIV EU; Glasali smo za SRBIJU!
Još jedan pogrešan potez DS i Djilasa, umesto da te dve tetke ODMAH izbace iz stranke i kažu da su izneverili program DS i interese Srbije, oni ih brane. A da su ih izbacili stekli bi simpatije mnogih, a to im je sada ono čega nemaju.... Glupost košta!
_________________ Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/15/2014, 12:46
Neprijateljske izjave premijera Crne Gore Mila Đukanovića tokom njegove posete SAD, kao i pridruživanje Crne Gore Evropskoj uniji u sankcijama protiv Rusije izazivaju duboko razočarenje, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
"U Moskvi su obratili pažnju na nedavnu posetu predsednika vlade Crne Gore Mila Đukanovića Sjedinjenim Državama. Iz usta crnogorskog rukovodioca u glavnom gradu SAD čuli su se pozivi da Crna Gora što pre bude primljena u NATO", navodi Ministarstvo.
Takođe, u svojim istupima Đukanović je dopustio neprijateljske izjave na račun Rusije, koje, zajedno sa pridruživanjem Crne Gore EU u sankcijama prema Rusiji izazivaju duboko razočarenje.
"Takve izjave i potez su u suprotnosi sa tradicijom prijateljstva i međusobnog razumevanja među narodima dve zemlje", navedeno je u saopštenju.
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/15/2014, 13:49
Prethodno, Ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija Crne Gore odbacilo je kao neprimerene i proizvoljne ocene i stavove izrečene u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije povodom Đukanovićeve posete Vašingtonu.
"Sve što je premijer izneo javno i u razgovorima sa američkim zvaničnicima u skladu je sa nacionalnim interesima Crne Gore i njenim spoljnopolitičkim opređeljenjima za članstvo u NATO i EU i nije antiruski intonirano", navodi se u saopštenju crnogorskog resornog ministarstva.
Kako su preneli podgorički mediji, Ministarstvo izražava uverenje da će odnosi i saradnja Crne Gore i Rusije nastaviti da se razvijaju u duhu viševekovne tradicije i suverenog prava svake države da odlučuje o svom unutrašnjem razvoju i spoljnopolitičkim prioritetima.
Roman Abramovich Member
Broj poruka : 686 Localisation : Zemun Points : 1798 Datum upisa : 25.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/15/2014, 21:20
Samo nek se oni izvinjavaju...
Zexx Still learning
Broj poruka : 147 Points : 558 Datum upisa : 27.01.2012
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/16/2014, 02:16
Jasno su nam gospoda iz demokratske stranke kao i Milo rekli sta misle o rusima. Da li je to u interesu naroda,najbolje je da narod sam kaze.
Dalaj Lama Member
Broj poruka : 720 Points : 1928 Datum upisa : 30.11.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/16/2014, 23:33
Oni će vladati Srbijom?
_________________ Karma kažnjava sve
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/22/2014, 12:48
KRISTJAN ::
A onda ideš u SNS po člansku kartu? - Ja sam SNS u srcu. I prvi put sam bezbrižan kad je reč o Srbiji. Prvi put su na vlasti ljudi koji bi uhapsili i rođenog oca ako je u kriminalu. A to mi kao kriminalcu godi jer i pravi kriminalac želi čvrstu državu, a ne šušumige koje pospešuju rad jajara i neke kriminalce žrtvuju zarad lične korupcije i kriminala.
Je li Dinkić otišao u političku penziju? - Dinkić treba da kaže: Hvala što nisam u zatvoru, što me nije prebio narod, što mi nije presudio preki sud. I da piskara one srednje tužne stihove za srednje tužne muzičare.
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Smile Old member
Broj poruka : 1652 Points : 4820 Datum upisa : 04.06.2008
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/27/2014, 03:16
citat ::
Nemam problem da se složim s ocenom da javno, preko TV ekrana, plasirana priča Kristijana Golubovića nekog još neformiranog dečaka može da zavede i gurne u kriminal. To jeste potencijalna opasnost, ali... hajde da malo, za promenu, budemo principijelni.
Po čemu je, uzmimo, za ovo društvo priča Kristijana Golubovića opasnija od priče Jelene Milić, iz Centra za evroatlantske studije, promotera NATO. Ona je na ekranu češće nego Golubović, ima stalne kolumne, blogove, šta li već, po uticajnim medijima, učestvuje u javnim panelima, drži predavanja i tvrdi da je Srbiju i trebalo bombardovati 1999. godine. To je, kaže ona, bio jedini način da se spreče Miloševićeva zlodela na Kosovu 1998/1999. godine. Oružani ustanak Albanaca, naravno, ne spominje. Ne objašnjava ni situaciju iz 1995. godine kad je Hrvatska proterala 250.000 Srba, a NATO ne da nije bombardovao Zagreb već je Tuđmanovoj vojsci pomagao u poslu etničkog čišćenja Srba. Kakvu posledicu u mozgu istog onog nezrelog i neformiranog dečaka mogu da izazovu stavovi Jelene Milić? Da li su to društveno prihvatljivi stavovi? Znam, neko će reći da je Golubović pravosnažno osuđen, a Jelena Milić nije ni optužena. Formalno je tako. Ali ovde je, koliko sam razumeo, reč o posledicama koje izazivaju određeni javno izneti stavovi i biografije osoba koje takve stavove iznose. To je ponukalo UNS, NUNS i RRA da se oglase. Još jedna žena, Sonja Biserko, gostuje po srpskim televizijama češće nego Seka Aleksić, a svedočila je u Hagu s ciljem da dokaže genocidnost države Srbije, praveći spiskove potkazivala srpske intelektualce, profesore, javne ličnosti, i niko se od dušebrižnika, iskazanih u ovoj priči, nije setio da traži zabranu njenih javnih nastupa. Po čemu su stavovi Kristijana Golubovića i njegova biografija opasniji za srpsko društvo od stavova i biografije Sonje Biserko? Možemo i ovako: kakav društveni uticaj na srpsku mladež ima, na primer, filmski Rambo, onaj što je ubijao najpre po Vijetnamu a kasnije po Avganistanu, uglavnom Ruse? Taj serijal puštaju i na RTS-u. Kako je to Kristijan opasniji od Ramba? Prvi je stvaran, reći će neko, a drugi je filmski lik. Gde je razlika, u smislu uticaja na psihu deteta? Svakoga dana na srpskim televizijama emituje se najmanje pet filmova (američkih) u kojima ljudima seku ruke, kopaju oči, vade bubrege, piju krv... i to nikome ne smeta, to RRA ne vidi kao problem, društveno opasan uticaj. Zaista, hajde da bar povremeno budemo principijelni. Škoditi neće.
Fmember VIP
Broj poruka : 1630 Points : 5176 Datum upisa : 01.11.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/27/2014, 10:48
politika ::
Да смо применили бар део страних модела на које су се наши политичари и реформатори у новије време позивали, ослањали и у које су се клели, Србија би данас била земља шведског стандарда, просечног личног дохотка као у Сингапуру, са аутоиндустријом какву има Словачка, а ЕПС би нам био профитабилан као чешки ЧЕЗ. А да смо наставили да примењујемо швајцарски модел који је до пре пет година био на снази, пензије би нам вероватно испразниле ионако плитак буџет јер не би пале испод 60 одсто просечних зарада.
Опет, ако се оствари намера Александра Вучића да реформе спроведе онако брзо као што је то било у Естонији, то ће значити да ће се испунити и његово „обећање” из предизборне кампање да нас чекају „крв, сузе и зној”. Вучић је закључио, говорећи о нашим реформама и искуству Естоније и балтичких земаља, да све то „зависи и од наше воље”. Није јасно да ли је Вучић у међувремену одустао од сингапурског модела, за који је пре неколико месеци сматрао да је то узор на који Србија треба да се угледа, или их сада комбинује. Можда има у виду и оно што је професор Предраг Симић тим поводом написао у „Политици” о сингапурском чуду: „Поглед изблиза на ова јград-државу говори да је његов привредни и социјални модел успешан хибрид британског либералног капитализма и традиционалне кинеске културе какав, истина постојии у Хонгконгу, али је тешко поновљив било где ван овог културног оквира. Поготову не у Србији,која има урођену одбојност према било каквом облику либерализма и капитализма”.
А управо се по „жестоком” либерализму нови узор – Естонија, разликује од Летоније и Литваније. Михаило Црнобрња, професор Факултета за економију, финансије и администрацију, каже да је земља коју је Вучић апострофирао као наш нови реформски идеал кренула на пут примењујући „потпуно, али потпуно” либерални модел. Естонија је земља која је у Европи имала најлибералнији модел веома оштрих реформи. Нису правили никакав уступак према фирмама које треба затворити. Наравно било је у почетку доста болно, али се исплатило. Црнобрња, међутим, мисли да би нама највише одговарао словачки модел – због сличних политичких прилика.
Словачка је једно време био омиљена „мустра” по којој је и Млађан Динкић желео да се уреди Србија, отприлике у време када нам је указивао на светли пример Келтског тигра. Али, на нашу срећу, и овај модел нас је мимоишао, јер је Ирска, којој се претходно догодио привредни бум, у време кризе постала „мала маца”.
Тешко да се неко може присетити свих оних модела којима су нас „усрећивали” политичари, министри и разни стручњаци, подгревајући нам наду да ће нам бити боље (у било којој области), а још мање неког који је успешно примењен. Тако ни Косово није постало као финска Оландска острва, ни као кинески Хонгконг или Тајван, нити је са Србијом склопило споразум, као што су то међусобно учиниле две Немачке, а није „упалило” ни британско–ирско решење за Северну Ирску. Није одговарао ни случај Јужног Тирола. А ни државна заједница Србија и Црна Гора није успела да се разиђе по моделу Чешке и Словачке.
Да ли због потребе да верујемо у чуда каква су се догодила другима, или због искрене вере наших пропагатора тих модела да су они заиста могући и код нас, можда само због „гађања” великим речима, или због обичног недостатка инвентивности овдашњих „доносилаца одлука”, тек, пљусак разних туђих решења којима нас годинама обасипају – не јењава.
„Имамо страшно много тих непотребних речи, а немамо никаквих дела”, примећује и социолог Весна Пешић, дуго година активна политичарка, потпуно скептична у вези са свим тим најавама преузимања страних модела. Не верује чак ни да ће их неко просто прекопирати, оцењујући да је реч само о трошењу времена, без намере да се нешто и уради.
„То је само причање, што рекао Зоран Радмиловић, ’говорите уста да нисте пуста’. Коришћење овог или оног модела је уствари недостатак припреме да се одређени проблеми решавају. Кажу, на пример, циљ је да имамо већу запосленост. Али, не кажу како да стигнемо до тога. Нема ни знања, ни воље, ни енергије да се утврди, најпре, шта је проблем, а онда и да се нађу одговарајућа решења. Зато се прича о разним моделима”, наводи она.
Ни Црнобрњи није јасно зашто политичари имају потребу да грађанима указују на неке идеале које би требало применити, често унапред знајући да је то тешко оствариво. Како каже, када је конкретно реч о моделу Естоније, два одсто популације разуме о чему је реч, а 98 одсто не зна ни где се она налази ни који је модел применила.
„Вучић се ту мало залетео и више се обраћа Кори Удовички и инсајдерима који треба нешто да раде, него својим гласачима”, оцењује он, додајући да верује да Вучић управо рачуна на то да грађани не знају о чему је реч: „То је коришћење недовољног знања популације да се маше нечим што њима изгледа као велико и лепо обећање. Али Вучић је, после Ђинђића наовамо, вероватно први јасно рекао што и Черчил – нас чекају крв, зној и сузе. То је у реду, није замајавао народ ’лицидерским срцима’.”
У одговору на питање зашто се стално потежу разни модели, и Црнобрња и социолог Срећко Михајловић најпре напомињу да смо у време Југославије имали дуг период оригиналности. „Изгустирали смо и на неки начин истрошили аутентичност која је 30 година код нас владала са самоуправљањем, што су неки западни теоретичари називали ’трећи пут’”, истиче Михаило Црнобрња. Никога нисмо преписивали, трудили смо се да сами развијамо тај модел, са свим његовим мањкавостима. И сада је, како оцењује, тој причи дошао крај.
„У жељи да убрзамо процес трансформације друштва, сада је преовлађујућа девиза не откривати рупу на саксији и топлу воду, већ наћи систем који је можда најсличнији нашим условима”, објашњава он, наводећи да се модели не могу пресликати од А до Ш, али нема ни толико модела колико има земаља.
А Михајловић напомиње да смо од земље која је нешто радила на плану политичког и друштвеног живота што је било без узора – тадашња Југославија била је држава од изворних идеја када је реч о принципима самоуправљања и несврстаности – стигли до тога да се према том искуству односимо с подсмехом.
„Помињање та два принципа данас значи да се нечему подругујете и да нешто сврставате с ону страну нормале. Ваљда се сада сматра да је правило понашања политичара угледати се на некога и да је само ствар у томе да изаберемо на кога ћемо се угледати. Отуда, кад имамо такав избор, можемо се угледати заиста на разне земље”, каже Михајловић, указујући да, у принципу, не мора бити ништа лоше што се угледамо на друге. Али да при том не би требало да заборавимо на оно што су наше аутентичне околности, што је нека врста наше посебности, што најчешће радимо, па се то завршава крахом.
„Сигурно је да се треба угледати на нешто што је добро, ако то ’добро’ у нашим условима може да опстане и да функционише. Међутим, најчешће кад нешто преузимамо, ми преузимамо до краја, без остатка, и чудимо се како то не функционише у нашим условима”, каже Михајловић, додајући да због тога у нашој политичкој култури постоји израз „да бисмо имали енглеску праксу, морамо бити Енглези”. Онај ко то не схвати, истиче Михајловић, ништа није схватио и не треба да се бави политиком.
И Весна Пешић указује да је нормално да се различита решења пребацују из једног краја света у други, што се у антропологији и социологији зове дифузија. То је потпуно могуће у време унапређене комуникације.
„На пример, ми сада говоримо овим мобилним телефонима које није измислила Србија. Или, стално се питам ко је измислио плаћање паркинга преко телефона – ево, ако смо ту неког копирали, могу да истакнем да је то стварно нешто што добро функционише. Према томе, усвајање некаквих искустава, или познавање туђих искустава, веома је важно. Како неко може да налази некаква решења тако, ’из малог мозга’, а да никада ништа није прочитао или видео. Али, онда се нешто комбинује, види се шта одговара и тражи се решење примерено нашим потребама”, истиче Весна Пешић.
_________________ Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Roman Abramovich Member
Broj poruka : 686 Localisation : Zemun Points : 1798 Datum upisa : 25.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 4/27/2014, 15:31
Beograd - Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednost i potpredsednica Evropske komisije Ketrin Ešton sutra će se, na posebnoj sednici, obratiti poslanicima Skupštine Srbije.
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 5/7/2014, 14:10
UMALO LINČ PASTOR: Gurali su me, psovali i pljuvali, niko mi nije prišao u pomoć!
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
FatCat Member
Broj poruka : 854 Points : 1943 Datum upisa : 14.12.2008
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 5/17/2014, 00:35
Voda iz beogradskog vodovoda nije za piće, nezvanično saznaje "Blic".
Ovu vest BLICA su preneli mnogi sajtovi, ali je sa BLICA ubrzo sklonjena! http://www.prelistavanje.rs/vest/prikazi/voda-u-delovima-beograda-nije-za-pice-slede-crevne-zaraze/777735
Da li takvo "novinarstvo" treba kazniti?
citat ::
Uprkos tome što se među Beograđanima proneo glas da je voda neispravna, i što su takva obaveštenja okačena na ulazima u pojedine zgrade, a takva informacija proširila se i društvenim mrežama, ranije danas je iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopšteno da je kvalitet vode za piće u Beogradu dobar.
Danas popodne su gradjani Beograda bukvalno ispraznili regale sa flaširanom vodom po samoposlugama, bilo je i tuče...
_________________ Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Roman Abramovich Member
Broj poruka : 686 Localisation : Zemun Points : 1798 Datum upisa : 25.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 5/22/2014, 01:12
Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević sprdao se sa žrtvama poplave usred najveće katastrofe koja je zadesila Srbiju.
On je tragičnu situaciju iskoristio za provokacije na društvenim mrežama tvitom "Želeli ste Beograd na vodi, evo sad ćete ga dobiti", u čemu je dobio bezrezervnu podršku takođe opozicionog lidera Demokratskog fronta Miodraga Lekića.
Dalaj Lama Member
Broj poruka : 720 Points : 1928 Datum upisa : 30.11.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 5/27/2014, 23:57
U velikom problemu naći će se LDP jer su u ovoj kampanji napravili dug od oko 1,2 miliona evra, a poznato je da su u velikom minusu i zbog troškova koje su napravili pred izbore 2012. godine. Nevolja je veća ako se uzme u obzir da liberali nisu prešli cenzus, pa su uskraćeni za novac koji su prethodnih godina dobijali iz budžeta za redovan rad.
Slično je i sa URS-om, koji nije nadoknadio oko 703.000 evra troškova za predizborne aktivnosti. Prema nezvaničnim informacijama, ova stranka iz prethodne kampanje duguje više od milion evra. Ni ursovci deo dugova neće moći da nadoknade iz sredstava za redovan rad, jer su posle izbora ostali ispod crte. Gotovo u istom problemu je i DSS, koji će morati da nađe način da vrati dug od oko 630.000 evra, od čega 260.000 evra kredita.
- Po prvi put neke partije su se našle na ivici stečaja. Poslovnim rečnikom, one su se pokazale kao neuspešni preduzetnici. Svih prethodnih godina dobijale su kredite jer su banke smatrale da će na osnovu parlamentarnog statusa moći da vraćaju dugove. Sada nije bilo mnogo kreditnih aranžmana, upravo zbog neprijatnih iskustava iz kampanje od pre dve godine - kaže za “Blic” Zoran Stojiljković, član odbora Agencije za borbu protiv korupcije.
Veliki dug ima i stranka Borisa Tadića NDS udružena sa pokretom Zeleni Srbije. Oni će narednih meseci morati da pokriju dug koji prelazi milion evra.
Iako su uspeli da pređu cenzus i uđu u parlament, ni demokratama neće biti lako da pokriju troškove kampanje, jer su im računi svako malo u blokadi. Za utehu je to što je njihov dug u odnosu na druge partije najmanji i iznosi “svega” 250.000 evra. Ovog puta DS je za kampanju potrošio manje od milion evra, što je verovatno najniža suma koju su izdvojili za predizborne aktivnosti od petooktobarskih promena.
Iako su socijalisti iz budžeta dobili više od milion evra za kampanju i sakupili još oko 1,3 miliona evra od donatora, to im neće biti dovoljno da pokriju sve toškove. SPS-u je posle izbora ostao dug od oko pola miliona evra.
_________________ Karma kažnjava sve
Kobe Bryant VIP
Broj poruka : 3003 Godina : 48 Localisation : N.BGD Points : 5593 Datum upisa : 22.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 5/30/2014, 00:42
Sad u smiraju vašeg života, da li je sunce bliže ili dalje nego onda kad ste krenuli?
- Mislim da je dalje, ja mislim da je dalje Slobodane, dalje, dalje. Ima izvesnih činjenica u savremenom svetu i ima mislećih ljudi koji govore o neminovnosti promene poretka. I doista ovaj poredak kakav jeste, globalistički kapitalizam, takozvani neoliberalni korporativni kapitalizam, on svojim socijalnim ishodima nije poredak budućnosti. Danas na početku 21. veka imamo slom oba poretka.
Slom boljševičkog socijalizma, potpun slom. Potpun slom klasične demokratije, socijalne države i liberalnog tržišta.Blagodareći vašoj aktivnosti i razumevanju, štampanjem "Lične istorije jednog doba", ja sve više uviđam da je moj opozicioni program poražen. Ja sam poražen opozicionar. Čitav život sam utrošio u borbi za demokratiju i doživeo neuspeh, doživeo poraz.
Doživeo sam da poredak koji je smenio titoizam, za koji sam ja verovao da je najgori poredak na svetu, bude poredak koji je gori od titoizma, u mnogo čemu gori. On je doneo nešto više političkih sloboda, međutim doneo je jednu partokratsku državu, doneo je jedno pljačkaško društvo, korupciju, lopovluk i uništenje narodne imovine. Opljačkana je imovina koju su stvarale generacije u 20. veku.
Dobrica Ćosić iz zaostavštine...
_________________ Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Jarbol Still learning
Broj poruka : 44 Points : 113 Datum upisa : 27.12.2013
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 6/7/2014, 20:37
Fmember ::
politika ::
Да смо применили бар део страних модела на које су се наши политичари и реформатори у новије време позивали, ослањали и у које су се клели, Србија би данас била земља шведског стандарда, просечног личног дохотка као у Сингапуру, са аутоиндустријом какву има Словачка, а ЕПС би нам био профитабилан као чешки ЧЕЗ. А да смо наставили да примењујемо швајцарски модел који је до пре пет година био на снази, пензије би нам вероватно испразниле ионако плитак буџет јер не би пале испод 60 одсто просечних зарада... Опет, ако се оствари намера Александра Вучића да реформе спроведе онако брзо као што је то било у Естонији, то ће значити да ће се испунити и његово „обећање” из предизборне кампање да нас чекају „крв, сузе и зној”. Вучић је закључио, говорећи о нашим реформама и искуству Естоније и балтичких земаља, да све то „зависи и од наше воље”... А управо се по „жестоком” либерализму нови узор – Естонија, разликује од Летоније и Литваније. Михаило Црнобрња, професор Факултета за економију, финансије и администрацију, каже да је земља коју је Вучић апострофирао као наш нови реформски идеал кренула на пут примењујући „потпуно, али потпуно” либерални модел. Естонија је земља која је у Европи имала најлибералнији модел веома оштрих реформи. Нису правили никакав уступак према фирмама које треба затворити. Наравно било је у почетку доста болно, али се исплатило. Црнобрња, међутим, мисли да би нама највише одговарао словачки модел – због сличних политичких прилика.
citat iz Tabloida:
Šta Srbija može da nauči na primeru zemalja koje su postale robovi ekonomskog pakla Evropske unije?
Mala nacija, u mreži integracija
Aleksandar Vučić je bio službeno primljen i kod nemačke kancelarke Merkel. Očekivanja su mu velika, više su za javnost, nego što su realna. A kako prolaze zemlje, koje, poput Srbije, srljaju u Evropsku uniju? Zemljama u krizi svetski bankari, posebno oni iz Međunarodnog monetarnog fonda, bezočno preporučuju „bolne reforme" koje se ogledaju u štednji na davanjima stanovništvu i u dodatnom zaduživanju u inostranstvu. Takav model je već viđen u Estoniji koja je zbog toga, za samo dve decenije, izgubila više od petine svog stanovništva. Tri baltičke države, sa šest miliona stanovnika, danas su dužne preko sto milijardi evra, a Estonija, sa 320 evra prosečne plate, pokušava da dostigne polovinu standarda koji je imala u vreme bivšeg SSSR-a. O tome piše naš dopisnik iz Frankfurta, Fridrih Emke
Fridrih Emke(dopisnik iz Frankfurta)
Estonija je najslabije naseljena od tri pribaltičke republike bivšeg Sovjetskog Saveza - ima svega 1.340.194 stanovnika, odnosno 29 stanovnika po kvadratnom kilometru. Bruto domaći proizvod (BDP) u Estoniji iznosi 18.518 dolara po glavi stanovnika godišnje (poređenja radi BDP po glavi stanovnika u Srbiji iznosi 10.830 dolara).
Nezavisnost od SSSR-a Estonija je stekla u drugoj polovini 1991, a Evropskoj Uniji je pristupila 2004. godine, i danas se nalazi u evrozoni. Ova mala država je primer za ugled zagovornika neoliberalizma i "stručnjaka" Međunarodnog monetarnog fonda.
U medijima, i na stručnim skupovima, često se ukazuje na njen primer tranzicije koji i MMF i svetski bankari smatraju jednim od najuspešnijih u Istočnoj Evropi. Ono na šta svi ti "stručnjaci" ne ukazuju, jeste cena, ali i istinit domet ovih reformi.
Estonski premijer u dva mandata Mart Lar je po struci istoričar, i u ekonomiju se uopšte nije razumeo. Njemu je, međutim, zapala istorijska uloga vođenja zemlje kroz tranzicioni proces. U životu je pročitao samo jednu knjigu iz ekonomije i to "Slobodu izbora" MiltonaFridmana. Pogrešno pretpostavivši da se u toj knjizi izneti radikalni metodi već primenjuju u zapadnim ekonomijama, Lar je odlučio da i svoju zemlju povede istim putem.
Krenulo se u privatizaciju svega postojećeg, tržište je potpuno liberalizovano, a uveden je proporcionalni poreski sistem, sa jedinstvenim poreskim stopama. Socijalna davanja i penzije su svedeni na minimum, zbog čega je prosečni životni vek muškaraca smanjen za četiri godine, a smrtnost novorođančadi porasla za čitavih 60 odsto.
Ukinuvši sve državne subvencije, ali i zaštitne spoljnotrgovinske barijere, Lar je doveo do toga da prosečna porodica za puku ishranu izdvaja 62 odsto svojih prihoda, umesto ranijih 34 odsto. Cene su bukvalno podivljale, a novi privatizacioni vlasnici privrednih društava su otpustili čitavu vojsku radnika.
Beda je bila očigledna, na svakom koraku.
Govorilo se da su to bolne reforme, kroz koje država mora da prođe, zarad bolje budućnosti. U međuvremenu, zagovornici neoliberalizma tvrde kako je ta "bolja budućnost" za Estoniju već nastupila. Reč je o najbezočnijoj laži. Istina je da je posle ovih "reformi", odnosno pljačkaškog pohoda multinacionalnih kompanija i velikih banaka, bez premca u istoriji, standard u Estoniji tek početkom ovog veka dostigao polovinu onog iz vremena Sovjetskog Saveza.
Estonija danas ima jednu od najnižih zakonom zagarantovanih minimalnih plata u Evropi - svega 320 evra mesečno. Za njom slede Litvanija (290 evra) i Letonija (287 evra), države kojima je nametnut "estonski model" tranzicije.
Svetski centri finansija na čelu sa MMF-om na sva usta su hvalili Lara i njegove "reforme". Cena ovog sumanutog projekta je zastrašujuća, i iz humanitarnih razloga ne bi trebala da bude nikome preporučena. Sve tri baltičke države imaju zajedno nešto preko šest miliona stanovnika, i spoljni dug od oko 100 milijardi dolara (poređenja radi: Srbija sa nešto više od sedam miliona stanovnika ima spoljni dug od oko 26 milijardi evra, napomena redkacije).
Kada je armija otpuštenih radnika shvatila da u zemlji ne može da nađe nikakve izvore prihoda, krenuo je egzodus biblijskih razmera. Za dvadesetak godina Estonija je što kroz emigracione procese, što zbog povećanja mortaliteta, izgubila više od petine stanovništva. Uprkos velikom odlivu ljudi, u Estoniji je stopa nezaposlenosti i dalje relativno visoka, i stalno je dvocifrena. Privredne reforme, očigledno, nisu bile usmerene ka boljem životu građana, već ka višoj zaradi vlasnika krupnog kapitala.
Lar i njegovi naslednici činili su upravo ono što je MMF od njih tražio. Prvo su privatizovani najprimamljiviji i strateški najvažniji privredni segmenti, kao što su telekomunikacije, energetika i infrastruktura. Smatralo se da je zdravije u zemlju uneti strani kapital, nego angažovati domaći, koji je mogao da se mobiliše kroz mere štednje.
Iza sovjetske ere u Estoniji su ostali mnogi kombinati, nekadašnji industrijski giganti realnog socijalizma. Nacionalistički orijentisana nova vlast je ova postrojenja smatrala delom "sovjetskog okupacionog sistema", pa su ista iz ovog razloga uništena. Na njihovo mesto trebalo su da dođu strane grin-fild investicije, koje su, međutim, izostale u obimu koji se očekivao. Najviše grin-fild investicija je došlo iz Finske, zemlje koja zajedno sa Estonijom pripada istoj ugro-finskoj jezičkoj porodici.
Danas stranci u Estoniji kontrolišu najvažnije privredne grane, i oni su stvarni gospodari ove zemlje, a ne vlada u Talinu.
Pošto strani vladari nisu zainteresovani da razvijaju koloniju Estoniju, već sopstvene finansijske imperije, to su odmah po izbijanju svetske ekonomske krize počeli da povlače novac, kako bi sebe stabilizovali na svetski važnijim finansijskim tržištima. Zbog velikog bekstva kapitala, Estonija je u jednom trenutku bila na ivici bankrota - banke su prestale da vraćaju depozite, bankomati su bili isključeni, potpuno je stalo davanje kredita. Desetine hiljada građana je ostalo bez svoje imovine i novca. Potpuni finansijski slom je izbegnut hitnim kreditima MMF-a i Evropske Unije.
Uprkos ovoj opštoj propasti stanovništva, svetski bankari su puni hvale na račun ove države i njenih vlasti. Jedini koji su u svemu profitirali bili su strani investitori koji su, u skladu sa idejom neoliberalizma, bili potpuno zaštićeni. Građani su izgubili stotine miliona evra, ali su investitori izvukli ne samo svoj kapital, već su se i dodatno obogatili.
Na suprotnoj strani od estonskog modela „izlaska iz krize" stoji Island. Zbog širokogrudog davanja kredita u periodu pred izbijanje svetske krize, islandske banke su 2008. i 2009. postale nesolventne. Vlada ove male ostrvske države se za pomoć obratila Evropskoj Uniji koja je obećala kredite, kako bi se banke spasle od bankrota. Te zajmove su narednih decenija trebali da vraćaju stanovnici Islanda.
Tadašnji predsednik Olafur Ragnar Grimson odbio je da svoju zemlju, i narod odvede u dužničko ropstvo. i nije hteo da finansira posrnule banke. Kasnije je u jednom intervjuu rekao: "...Tačno, dozvolili smo da banke propadnu. Često sam se pitao: zašto se ponašamo tako kao da su banke svete krave moderne privrede? Po čemu se banke razlikuju od firmi iz drugih branši? To su privatne firme - ako prave velike greške, moraju i da bankrotiraju."
Propale banke ustupile su mesto novim, zdravijim finansijskim institucijama koje su imale i volje i para da počnu da ponovo finansiraju islandsku privredu. Ova ostrvska država danas ima višu stopu privrednog rasta od većine zemalja EU, a nedavno je prekinula pregovore o ulasku u ovu zajednicu, smatrajući da je pametnije i korisnije da nastavi sama.
Potpuno drugačiju sudbinu od banaka imali su prezaduženi Islanđani. Krajem prošle godine njihova vlada je odlučila da im otpiše sve hipotekarne kredite do iznosa od 24.000 evra pojedinačno. Istovremeno su građani oslobođeni plaćanja poreza naredne tri godine. Neophodni novac za ove reforme nađen je u povećanju dadžbina onim najbogatijima - finansijskim institucijama.
EU, MMF i mnogi ekonomisti su ovaj projekat oštro kritikovali, ali se pokazalo da je islandska vlast izvela pravilnu računicu. Oslobođeni kreditnih rata i poreza, građani su mogli više da troše, što je pokrenulo zamrlu privredu. Takođe su bili u stanju da uzimaju nove kredite, što je ponovo privuklo strane banke. Gledajući poslednje finansijske bilanse Islanda, predstavnici MMF-a su nedavno priznali kako je islandska reforma daleko uspešnija od svega do sada viđenog: ne samo da je narod preživeo, već je danas i bogatiji nego na početku krize vraćajući se krupnim koracima ka standardu i blagostanju iz predkriznog vremena. Islanđani su danas u samom vrhu evropske liste najsrećnijih i najviše optimistički nastrojenih stanovnika Starog kontinenta.
Nije teško zaključiti koji model reformi je, ne samo uspešniji, već i pravedniji. Problem je jedino u tome što "estonski model" preporučuju moćne međunarodne finansijske institucije koje na taj način zarađuju. "Islandski model" prepuštanja banaka njihovoj sudbini i izbegavanja da država uđe u dužničko ropstvo za bankare uopšte nije isplativ.
Maca VIP
Broj poruka : 1869 Godina : 47 Localisation : Sombor Points : 5160 Datum upisa : 28.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 6/8/2014, 00:11
Jarbol@ Niko nema nerve da cita duge postove posebno sa citatima kolege Fmember koji je cas za Draskovica, cas za Radulovica, a sutra i za Dacica...
Tako, ako bi ovo tvoje izlaganje nekako sažeo u 6/7 recenica mozda bi ih neko i procitao...
P.S. Jasno je od ranije da si za Dveri, ali ako vec imas priliku da ovde promovises neke politicke stavove, budi sazet !!
Hvala!
_________________ Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Dalaj Lama Member
Broj poruka : 720 Points : 1928 Datum upisa : 30.11.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 6/20/2014, 00:54
Sociološkinja i antropološkinja Zagorka Golubović
Ima li danas kritičke svesti i u kojoj meri?
- Malo je kritičke svesti, iz dva razloga. Ljudi nisu naučili da bez kritičkog pogleda na svet taj svet ne možete ni razumeti. Drugi razlog je taj što se u društvu kritika negativno ocenjuje. Ako počneš da stavljaš primedbe na ono što se radi u tvom okruženju, kolektivu, vrlo lako ćeš dobiti otkaz. Pod nekim drugim izgovorom i obrazloženjem, naravno. Kritičko mišljenje nije popularno i ima ga sve manje.
Uvek ste kritikovali vlast, bivšem predsedniku države Borisu Tadiću ste poslali i otvoreno pismo. Da li biste pisali premijeru Aleksandru Vučiću i šta biste mu rekli?
- Boris Tadić je imao običaj da mi kaže „Ti mene uvek kritikuješ„. Da, kritikujem te kad nešto ne uradiš kako treba, a mogao si, po svojoj inteligenciji, znanju i obrazovanju. Vučiću to ne mogu da kažem, jer ne očekujem da će da uradi bolje. Što bih onda pričala i pisala džabe? Ne verujem ni da bi primio moje pismo. A ne znam ni šta bih ga pitala. Unapred znam kakvi bi bili odgovori. Nemam šta da mu poručim.
Kakva je sadašnja vlast u Srbiji?
- Ova vlast je ne samo autoritarna, već postaje tipično totalitarna. Jedan čovek odlučuje o svemu. To je bio slučaj i kod Tita, ali ne u toj meri. U autoritarizmu imate i boljih ljudi prema kojima možete da se orijentišete, u totalitarizmu samo jednog čoveka. Režim u SFRJ je bio umekšani totalitarizam, jer je bilo intelektualaca kojima smo mogli da se okrenemo. U odnosu na današnju Srbiju, SFRJ je poželjna zemlja. Naravno, to ne znači da bih volela da na vlast dođe neko kao što je Tito. Ali bilo je prostora za kritičko mišljenje, i neka su bila uvažavana. Nažalost, imali smo na čelu Tita, okruženog birokratama i neznalicama, koji nije dozvoljavao da Jugoslavija postane istinski demokratska zemlja. A imala je potencijala. Najveći pad za mene je propast jugoslovenskog društva. Bili smo cenjeni i poštovani u svetu.
A LEPO JOJ JE BILO pod TITOM?
_________________ Karma kažnjava sve
Racunarko VIP
Broj poruka : 612 Godina : 45 Localisation : Beograd Points : 2814 Datum upisa : 22.06.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/12/2014, 18:06
Lazar Krstic je upravo podneo ostavku. Neslaganje sa politikom Vucica.
philips1 Our family
Broj poruka : 337 Points : 953 Datum upisa : 12.04.2012
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/12/2014, 19:50
Tražio sam od premijera Aleksandra Vučića nemoguć program za naše uslove: samanjenje penzija od najmanje 20 odsto, smanjenje plata od najmanje 15 odsto, otpuštanje minimum 160.000 zaposlenih iz javnog sektora - rekao je Krstić.
On je naveo i da je predlagao povećanje cene struje za 30 odsto.
- Premijer ima meko srce i zato ima i toliku podršku naroda. Ne sumnjam da bilo ko od njega bolje razume šta je potrebno i moguće sprovesti. Sa druge strane, ja sam smatrao da mere moraju odmah da se sprovedu i u punom obimu - rekao je Krstić.
Racunarko VIP
Broj poruka : 612 Godina : 45 Localisation : Beograd Points : 2814 Datum upisa : 22.06.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/13/2014, 15:18
Mene sada zanima da li ce Vucic naci neki drugi model za prevazilazenje problema drzave. Ne zeli da uradi sto je Krstic trazio. Ok. Sta ce uraditi? I da li ce to sto bude uradio biti dovoljno da se Srbija digne iz krize? Da li ce da se opredeli za produzenje agonije i odlaganje neminovnog (kao stro su radili i svi pre njega) zarad ostanka na vlasti i kupovine socijalnog mira? I ko ce biti novi ministar?
Racunarko VIP
Broj poruka : 612 Godina : 45 Localisation : Beograd Points : 2814 Datum upisa : 22.06.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/13/2014, 15:20
Mada moram da priznam da mere koje je predlozio Krstic i moja baba moze da smisli. Otpusti sve ljude koje mozes, podigni cene, smanji plate i resio si problem. Ocigledno je samo zaboravio da se iza tih brojeva kriju ljudi i njihovi zivoti.
Aca kurbla VIP
Broj poruka : 580 Points : 1636 Datum upisa : 17.02.2014
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/13/2014, 20:27
Lažno obrazloženje ostavke Krstića
Beograd -- Pokret "Dosta je bilo - Saša Radulović" je saopštio da je ministar finansija Lazar Krstić podneo ostavku zato što ga u Vladi Srbije niko ni za šta nije pitao.
Broj poruka : 2213 Points : 6106 Datum upisa : 25.07.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/14/2014, 11:13
Govoreći o kritikama da je njegova ostavka samo farsa kako bi se skrenula pažnja sa Zakona o radu, Krstić je rekao podržava taj zakon koji, dodao je, ima i podršku ekonomista.
Za mene je neodgovorno što se sve svodi na politiku. U situaciji kad smo u krizi, to bi moralo da prestane. Postoje stvari koje moraju da se urade i koje su dugo odlagane. Moramo da vidimo šta je moguće sprovesti, rekao je Krstić.
Poručio je i da je kritikovanje u ovom trenutku nešto što prevazilazi odgovornost i rekao da bi voleo da čuje šta je alternativa.
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Fmember VIP
Broj poruka : 1630 Points : 5176 Datum upisa : 01.11.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/14/2014, 11:59
Boranija ::
Poručio je i da je kritikovanje u ovom trenutku nešto što prevazilazi odgovornost i rekao da bi voleo da čuje šta je alternativa.
Citat :
"Niko zdrave pameti ne bi predlagao kombinovano smanjenje penzija za 20 odsto (900 miliona evra), smanjenje plata u javnom sektoru za 15 odsto (800 miliona evra), povećanje cene struje za 30 odsto (500 miliona evra) i otpuštanje 160.000 zaposlenih u javnom sektoru (1,5 milijarde evra)", navodi Radulovićev pokret u saopštenju uz ocenu da bi takav ekonomski plan koji je izneo Krstić, godišnje koštao više od 3,5 milijardi evra.
Pokret smatra da je pravi razlog ostavke ministra finansija, taj što ga "niko ništa ne pita", a "da ga premijer i kabinetski tim teraju da učestvuje u štetnim tajnim ugovorima - od nastavka pljačkaške privatizacije, prodaje Telekoma, Aerodroma, Lutrije, EPS-a, RTB Bor, do arapskih poslova sa Etihadom, Beograda na vodi i poklanjanja zemljišta u opštini Kula Al Ravafedu".
U saopštenju se ukazuje da ne treba smanjivati penzije i plate, niti prodavati Telekom, Aerodrom Beograd, Lutriju, EPS i RTB Bor.
Radulovićev pokret navodi da treba ukinuti nepotrebne agencije, otpustiti partijski zaposlen višak iz javnog sektora, koji ništa ne radi, a prima "deluks socijalnu pomoć", treba ukinuti subvencije, raskinuti tajne ugovore i "otpustiti nesposobne ministre i gradonačelnike s kupljenim diplomama i doktoratima".
_________________ Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/14/2014, 12:41
Al su dali "alternativu" - da umreš od smeha...
Ali dobro, ovde opozicaja smatra da samo treba da kritikuje a ne i da bude konstruktivna. Konstruktivna opozicija izlazi sa kritikom predloženih mera, ali ISTOVREMENO prezentira i svoj predlog mera kako da se reši odredjeni problem.
To naravno ovde opozicija nikad nije radila, jer podrazumeva da treba "smisliti" sopstveni predlog zakona o radu, ili način kako da se KONKRETNO (sa sve navedenim sumama) uštedi milijarda evra!
Ovako, sve te kritike su čisto kritizerstvo u fazonu "što gore to bolje za nas" - od toga nikome neće biti bolje, a negativna kampanja se već olupala o glavu mnogima...
P.S. I Pajtić tvrdi da je ostavka "farsa" i da zakon o radu ne valja i pozvao je članove DS da izadju na ulicu i pridruže se sindikatima u njihovom protestu. Ništa dugo i nije moglo da se očekuje, UMESTO da su SELI I NAPISALI nov zakon (bolji?) o radu i prezentirali ga narodu...
P.P.S. Jedna od alternativa je i devalvacija, za 10% što je otprilike efekat od smanjenja plata i penzija za 7-8% linearno...
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Aca kurbla VIP
Broj poruka : 580 Points : 1636 Datum upisa : 17.02.2014
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/17/2014, 10:52
Gromoglasna je bila najava naprednjaka da će sprovesti departizaciju. Međutim, funkcije u javnim preduzećima ponovo su podeljene lojalnim članovima partija – i to u procentu od 98 odsto, kako je pokazalo istraživanje DW. http://www.b92.net/info/vesti/pregled_stampe.php?yyyy=2014&mm=07&dd=15&nav_id=877072
Racunarko VIP
Broj poruka : 612 Godina : 45 Localisation : Beograd Points : 2814 Datum upisa : 22.06.2010
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/17/2014, 11:02
Ne samo u javnim preduzecima. Na svim mogucim pozicijama.
Licno sam svedok da je u 4 skole postavljen naprednjak na mestu direktora, a gde su ranije bili direktori iz drugih stranaka (jedan cak nije ni bio u stranci).
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 7/30/2014, 17:52
Srpsko `ne` sankcijama Rusiji
Srbija neće uvesti sankcije Rusiji, bez obzira na to koliki budu pritisci sa Zapada i sa konačnom odlukom da ne okređe leđa Moskvi, upoznati su i Evropska unija i Sjedinjene Američke Države, pišu Novosti.
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 8/5/2014, 12:16
BEOGRAD, 5. avgusta 2014. (Beta) - Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je u utorak u Beogradu da još oko 19.500 pripadnika Vojske Srbije i ministarstva čeka na rešavanje stambenog pitanja
Nejednakost građana ?
Druga pitanja oko vojske/ministropripadnika i da ne potežemo.
Momir Old member
Broj poruka : 2084 Points : 5785 Datum upisa : 06.12.2008
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 8/22/2014, 01:31
citat ::
EU, iako od kandidata za članstvo ne može tražiti da zaustave svoje kompanije, izvoznike hrane, koje bi želele da udovolje većoj potražnji ruskih partnera, smatra da je to ‘više pitanje morala i solidarnosti s EU’.
EU govori o MORALU i SOLIDARNOSTI, pa samo što nisam umro od smeha....
citat ::
Vučić će konferenciju za novinare održati u podne u Pres sali Vlade Srbije, u Nemanjinoj 11.
U Delegaciji EU u Srbiji odbili su da komentarišu ovakvu najavu konferencije za novinare, navodi Tanjug. Javnosti nije zvanično poznato zbog čega je EU uputila demarš niti kada. Demarš u diplomatskoj praksi predstavlja oštru reakciju na preduzimanje izvesnih mera u spornom pitanju.
Očekuje se da će premijer Vučić sutra govoriti o očekivanju EU da zemlje kandidati, među kojima je i Srbija, neće iskoristiti ruske uzvratne sankcije EU kako bi preuzeli mesto evropskim izvoznicima hrane na ruskom tržištu.
Vučiću ovo je ispit za TEBE LIČNO i tvoju političku budućanost, pazi šta govoriš.... Sad je vreme da pokažeš ko si i koje si boje....
_________________ “Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 8/26/2014, 22:56
IZBORI U MAJDANPEKU 7. septembra
Proglašeno sedam lista
Predsednik opštinske izborne komisije Dejan Škorić ističe da je proglašeno sedam izbornih lista - Aleksandar Vučić - SNS, - Ivica Dačić - SPS - PUPS- JS- SDPS, - DS. - Vlaška stranka , - Grupa građana „Okupljanje za Majdanpek i Porečje“, koju čine predstavnici LDP, NDS, URS.
Na izborima učestvuje i lista Grupa građana „Dosta je bilo - Saša Radulović“ kao i pod brojem 7. izborna lista „SPO - Iskreno za Majdanpek - Vladimir Božić“.
Interesantno je da JS i SDPS (Ljajic) idu sa Dačićem, a LDP sa Tadićem i URS-om, a da SPO ide samostalno....
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Sneki Beli Mag
Broj poruka : 5404 Localisation : Centar grada Points : 6907 Datum upisa : 21.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 8/28/2014, 00:00
U Majdanpeku i Negotinu je iz nepoznatih razloga LDP i DS-URS imaodobre rezultate, valjda jer su ti predstavnici bili poznati u tim krajevima.... Majdanpek je pukao jer DS-URS je ekipa koju možeš da potkupiš kad poželiš... Negotin je "tvrdjava" LDP-a - ali ne vidim razlog za dugo trajanje...
A Vučko ako ne uvede ličnu odgovornost ministara i direktora Javnih preduzeća, može samo da se pokrije ušima i čeka izbore, u kojima će njegova vlast zavisiti od SPS-a....
P.S. a SPO bolje da se sam ukine, i Danu izvede iz UO NIS-a - ta stranka i njena vlasnica (Dana) bolje da se samougase, da ih ne bi HAPSILI!
_________________ Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Prokuplje VIP
Broj poruka : 325 Points : 1202 Datum upisa : 19.10.2009
Naslov: c 8/28/2014, 08:17
Ars Vivendi ::
Nema razloga, koliko ja razumem, da se mrzi toliko Vučko. Ovi pre njega su stvarno bili "divni" i plašili nas Vučkom i Tomom...
Sad vidimo da i nisu tako strašni, neka Vučko uradi bar 20% onoga što obećava pa je OK, bar ja tako to vidim...
A ako uspe da uvede LIČNU odgovornost državnih službenika (ministara i direktora Javnih preduzea) onda je uradio ploa posla. Koliko vidim on ide tim putem...
Da sačekamo do janura - pa ako ne valja, biraćemo ponovo Tadića, Dinkića, Čanka i Pajtića, oni su mnogo bolji.... Ili Mićuna?
Jel ima neko bolji predlog?????
Потпуно погрешно поимање ствари. Ја нити мрзим Вучића, нити мислим да су они пре били бољи. А то што ти говориш да је важно увођење личне одговорности, да свакако важно је. Али не толико колико покретање привредне активности. Ја не знам људи у којој земљи ви живите, осврните се око себе, немојте толико да пратите медије. И то схватање да постоје само две опције, то је такође схватање наметнуто нам од искривљене медијске слике. Мислим, да велику одговност у нашем паду сваке врсте имају баш новинари, који су изгледа заборавили значење термина новинарске етике.
Kobe Bryant VIP
Broj poruka : 3003 Godina : 48 Localisation : N.BGD Points : 5593 Datum upisa : 22.05.2007
Naslov: Re: POLITIČKA DISKUSIJA 8/28/2014, 11:16
A koja je to opcija koju ti vidiš?
_________________ Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!