Недавно откривена крађа узроковала је нове апеле из некадашњих колонија за повраћај артефаката који су нелегално однети у прошлости а захваљујући којима је увећавана колекција Британског музеја која сада броји око осам милиона предмета.
Иако бројни музеји и колекционари враћају културна блага земљама из којих су потекла, чак и Ватикан, било добровољно или по судским пресудама које је лако донети уколико постоје докази да су артефакти незаконито отуђени, Британски музеј је доследан у томе да исте задржи, кријући се иза закона који је донео тамошњи парламент 1963. а који забрањује музеју да враћа било који од својих предмета.
Године 2005. у процесу који су против музеја повели наследници јеврејског колекционара из Чехословачке Алберта Фелдмана, чија је збирка од 750 цртежа пред Други светски рат сматрана једном од најбољих у Европи а коју су потом опљачкали нацисти, судија Високог суда Енглеске и Велса пресудио је да се четири рада старих мајстора (Мартин Јохан Шмит, Николас Блејки и Николо дел Абате) не могу вратити баш на основу горепоменутог закона.
И други национални музеји у Великој Британији, као што је лондонски Музеј Викторије и Алберта, такође су спречени да спроведу репатријацију дела према Закону о националном наслеђу из 1983. године.
Све ово се заправо може сагледати као вид културног насиља које је тек наставак колонизаторске историје за коју Уједињено Краљевство наводно жели да се искупи.
Досад је свакако најпознатија вишедеценијска борба Грчке за својим Партенонским мермером, познатим и као Елгинов мермер, што се односи на британског лорда Елгина који их је украо са Акропоља у 19. веку.
Такође, захтев Египћана да им некадашња колонијална сила врати камен из Розете, артефакт чије је откриће омогућило да се растумачи хијероглифско писмо.
Наполеонове трупе су га откриле 1799. године у близини Александрије у Египту, а у Лондон је донет 1802. пошто су Британци поразили Французе.
У египатској збирци налазе се бројне мумије, саркофази и посмртне маске, а одмах до чувене Розете су асирски рељефи обликовани пре скоро 3.000 година, затим римска копија грчке статуе Афродите, коју је британски краљ купио од италијанског војводе око 1620. године.
OSTATAK NA: https://rt.rs/svet/47626-britanski-muzej-umetnine-pljackanje-svet/
_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!