Većinski vlasnik kompanije “X-trade” je jagodinski biznismen Nebojša Mihajlović čije se ime navodi u Beloj knjizi MUP-a Srbije o organizovanom kriminalu iz 2001, a koja predstavljala svojevrstan pregled operativnih saznanja policije o kriminalnim grupama koje su delovale na teritoriji Srbije u tom periodu.
Nebojša Mihajlović čiji je nadimak, kako se navodi, Trta svrstan je u jagodinsku kriminalnu grupu koju je predvodio Đorđe Mehović zvani Đokica. Kako je navedeno “osnovna kriminalna delatnost grupe je krijumčarenje droge – heroin”. On je kao i veliki broj članova ove grupe hapšen u akciji Sablja.
“Vođa grupe Mehović, sa svojim članovima, organizator je u krijumčarenju. Isti prevoze i distribuiraju drogu na teritoriji Srbije, a takođe i Austrije i SR Nemačke. Pored Mehovića, najznačajnije mesto u grupi zauzima Mihajlović Neboša”, navedeno je u Beloj knjizi gde se dodaje da je grupa bavi i krivičnim delima razbojništvima i teškim krađama.
Firma “X-trade” je, prema podacima iz registra, osnovana 2001. a njena osnovna delatnost je trgovina na malo motornim gorivima u specijalizovanim prodavnicama. Kompanija, međutim, u Jagodini radi i na izgradnji stambenih kompleksa.
Mihajlović je, naime, pre nešto više od godinu dana kupio jagodinski pogon Navipa koji je takođe bio u stečaju.
Ovaj fabrički pogon platio je oko 850.000 evra, a odmah nakon licitacije najavljeno je da će se na tom mestu graditi stambene zgrade jer je nekoliko meseci ranije promenjen urbanistički plan Jagodine kojim je to bilo dozvoljeno.
Pivara je već jednom privatizovana i to otkupom akcija na berzi u avgustu 2005. kada je većinski paket kupio konzorcijum koji su činili "Pan bir" iz Novog Sada i slovenački "Infond holding - Finančna dužba" iz Maribora.
Ugovorom o privatizaciji konzorcijum se obavezao da će u preduzeće investirati 4,48 miliona evra tokom pet godina, kao i da će radnicima koji budu proglašeni tehnološkim viškom isplatiti otpremnine u iznosu od 200 evra po godini radnog staža.
Krajem 2006. Ugovor o prodaji Jagodinske pivare je poništen zbog kršenja odredbi Ugovora i, kako je tada saopšteno, zbog nemogućnosti većinskog akcionara da upravlja Društvom.
Nakon toga, Pivara, čiji je većinski vlasnik postala država sa 65 odsto akcija, dok su ostatak akcija držali radnici poslovala je sve do otvaranja stečaja koje je pokrenula Agenciji za privatizaciju 2016. zbog blokade računa i trajne nesposobnosti plaćanja.
Izvor: Insajder