Vlada Srbije prosledila parlamentu izmene Zakona o privatizaciji na usvajanje po hitnom postupku, čime je sprečeno da se masovno pokrenu prinudne naplate, stečajevi ili bankrot preduzeća u restruktuiranju.
Blokada računa, stečaj ili bankrot - već od 14. maja su pretili mnogim od 155 preduzeća u restrukturiranju, kada, prema odluci Ustavnog suda, prestaje da važi zakonska zabrana prinudne naplate potraživanja od tih firmi.
Međutim, Vlada je intervenisala i predložila izmene Zakona o privatizaciji. Za subjekte koji se privatizuju metodom javnog tendera, državni poverioci ne mogu da traže prinudnu naplatu niti bilo koju meru postupka izvršenja radi namirenja potraživanja nastalih do 31. decembra 2007. godine, piše u Predlogu zakona o izmeni Zakona o privatizaciji.
Prema tome, država i javna preduzeća moći će da naplate potraživanja u roku od 150 dana od stupanja zakona na snagu. A preduzeća su dobila još jedan produžetak, da nađu rešenje.
Nama ovaj produžetak roka mnogo znači. Za tih pet-šest meseci planiramo da se privatizujemo. Imamo kupca iz Engleske. S njim imamo sklopljen ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, kaže Bojan Cvetković iz HI Župa u Kruševcu.
Predložene izmene zakona samo su prvi korak da se proces privatizacije i restrukturiranja okonča na organizovan način, kažu ekonomisti, uz ocenu da se to neće završiti do 30. juna, kako je najavljivano.
U narednih mesec-dva moguće je očekivati samo da se donesu izmene i dopune zakona. Nije realno da se uradi bilo šta značajnije, i samo proces privatizacije i restrukturiranja trajaće najmanje još godinu dana, kaže ekonomista Milojko Arsić.
Izmene zakona kojim se odlaže prinudna naplata ne odnose se na privatne poverioce, jer bi, prema odluci Ustavnog suda, to bilo nezakonito, ali njima firme u restrukturiranju duguju znatno manje nego državi i javnim preduzećima.
_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!