Nemam razloga da "pretražujem" tvoje postove, samo citiram vesti koje si ti postavio na forum - ti ih nadam se nisi izmislio! A Turska bi volela, ali neko drugi ne da!
Nisi odgovorio: jel decembra 2012. počela izgradnja Južnog toka na obali Crnog mora u gradu Anapa?
NAJVAŽNIJA ČINJENICA: Južni tok nije mrdnuo s mesta! Ni metar gasovoda nije položen u Crno more, iako je to najavljeno za decembar 2012. Zašto?
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Dragan Member
Broj poruka : 413 Points : 1279 Datum upisa : 30.05.2007
Ako ćemo o gradnji gasovoda : neodredjujem ja tempo izgradnje, već Konzorcijum. Bilo je i izmena projekta na trasi, otpala je Austrija i Grčka, a došla Slovenija,... itd.
Inače, nije početak radova polaganje cevi, to je najlakše jer je rutinski posao. Rade se prvo Prostorni planovi i otkup parcela u više država, različitim tempom.
Kobe Bryant VIP
Broj poruka : 3003 Godina : 48 Localisation : N.BGD Points : 5593 Datum upisa : 22.05.2007
Ne znam gde nestade post mog prijatelja Drag65, ali kolega Dragan, par pitanja i odgovora:
1. jel treba dozvola Turske (čitaj USA) za polaganje prve cevi gasovoda u Crno more? - Treba. 2. Jel Turska (USA) potpisala neki ugovor osim "krovnog" ugovora o tome? - Nije 3. Jel su nemiri u Turskoj izazvani zbog ekoloških pitanja - seća stabala u nekom tamo parku? - Nisu 4. Jel evropa funkcioniše energetski i bez Južnog toka? - Da. 5. Jel neko ima interes da Južni tok ne zaživi? - Ima 6. Da li će Rusi da guraju svoj projekat? - Hoće 7. Da li će zaživeti Južni tok do kraja 2020.? - Neizvesno! 8. Jel Turska ima suverenitet samostalne države, koji nema čak ni Nemačka? - Nema
Jel nešto nije jasno?
„Južni tok” je delimično i rezultat želje Rusije da matira strategiju EU koja nastoji da u snabdevanju gasom zaobiđe Moskvu. Reč je dakle o obostranoj geostrateškoj igri”.
BTW Dragan je iskusan forumas ne samo sa fijaskonomija (preko 5000 postova!) vec i sire, tako da on vrlo dobro zna kako se na forumima izbegavaju odgovori. Jednostavno se ignorisu i pise onecem sto nema veze, i time se dobija utisak da je upravo on u pravu.
_________________ Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
„Južni tok” je delimično i rezultat želje Rusije da matira strategiju EU koja nastoji da u snabdevanju gasom zaobiđe Moskvu. Reč je dakle o obostranoj geostrateškoj igri”.
Upravo ti i Boranija pišete "o nečem što nema veze" sa stvarnošću. Neshvatate da je Južni tok projekat Rusije i nekih večih država EU.
Osim toga, ponavlja se pogrešna pretpostavka da se Turska protivi izgradnji, a nema dokaza nekim validnim citatom ili linkom na netu.
Ja dajem linkove gde može da se vidi kakvi su stvarni odnosi Rusije i Turske u energetici :
... Ni metar gasovoda nije položen u Crno more, iako je to najavljeno za decembar 2012....Zašto?
"Prvi radovi na gasovodu "Južni tok" počeće sutra na kompresorskoj stanici "Ruskaja" .... u neposrednoj blizini Crnog mora biti najveća na svetu i da će ukupan obim gasa koji će se transportovati dostići 63Mild kub.met./god., što je 10% ukupne tražnje gasa u Evropi... "
"Компанија South Stream Transport, чији је већински власник Гаспром, објавила је тендер за изградњу подводног дела ''Јужног тока'' и испоруку цеви за прву линију овог гасовода.
Према проценама стручњака, укупни трошкови цеви за прву линију ''Јужног тока'' могу да износе од 1,5 до 2,25 милијарди долара, где је цена једне цеви од 20-30 хиљада долара.
Прошле недеље извршни директор Гаспрома, Алексеј Милер саопштио је да изградња поводног дела гасовода ''Јужни ток'' почиње у другом кварталу 2014. године."
EU - Evropski komesar za energiju, Günther OETTINGER, najzvaničnije: Oko južnog koridora, "ponavljam vam što sam više puta jasno rekao: Evropa hoće direktno snabdevanje od kaspijskih dobavljača" ( "Azerbaijan, Iraq and Turkmenistan, as well as the Gulf"). "Prvenstveno smo za Nabuko, ITGI, TAP i White Stream". Spominje i državnu korporaciju Gazprom. U odnosu na Južni tok iznosi i čitav niz rezervi - o napred iznetom i ostalom, napismeno na: http://eeas.europa.eu/delegations/russia/documents/news/20110525_en.pdf
"Nijedna država ne može graditi energetske objekte da o tome ne obavijesti susjedne zemlje – kazao je u Budvi evropski komesar za energetiku Ginter Etinger" "Ministarka energetike i zaštite životne sredine Srbije Zorana Mihailović istakla je da se u regionu ništa neće graditi bez dogovora." http://www.pobjeda.me/2012/10/18/etinger-srbija-i-bih-moraju-obavijestiti-crnu-goru-ako-hoce-da-grade-elektrane/
Da li je komesar u pravu kada govori o nedivezifikaciji kao nepoželjnom riziku za EU zajednicu? Nije li logično da članovi jedne zajednice (ili njeni kandidati) koordinišu ključne, strateške politike? Da li je logično da pro-eu-vlada sklapa strateški energetski sporazum (prethodnica NIS i Južnog toka) sa Rusijom, ne samo u nekoordinaciji sa EU, već i u nekom aktu političke kontre?
Nemački institut za medjunarodne odnose i bezbednost, Deset godina samoće (kritike Beogradu jer u trećini slučajeva nije pozitivno odgovorio na zahtev Brisela da u medjunarodnim organizacijama podrži stavove ili mere za koje se zalagala Unija. "Te situacije uglavnom su se odnosile na kritike EU izrečene na račun Kine ili Rusije."): u članku koji je objavljen na državnoj nemačkoj WDR, a na samom kraju teksta stoji, na srpskom: "Kao primer sektorske integracije autori analize su izdvojili Energetsku zajednicu..." Tako da i ko neće da razume, shvatiće, valjda. Evo i linka: http://www.funkhauseuropa.de/sendungen/radio_forum/beitraege/2013/08/eu_prosirenja.phtml
O "opštepoznatom" stavu USA, posredno: Na jugoistočnom frontu Nemci su ravnodušni zbog zastoja gasovoda „Nabuko", koji snažno favorizuju SAD, i predlažu priključivanje Rusije projektu iako je svima jasno da bi to poništilo njegov osnovni princip. http://www.standard.rs/srdja-trifkovic-neobizmarkovska-paradigma-ili-sanse-za-stratesko-partnerstvo-rusije-i-nemacke.html
Ruski stavovi, neformalno se saopštavaju sa ruskog sajta Fond strateške kulture, a na srpskom: "..Pošto je Rusija projekat povratka u Srbiju i na Balkan započela kroz energetski sektor .." "Iza protesta u Bugarskoj stoje i protivnici Južnog toka i približavanja Sofije Rusiji" http://srb.fondsk.ru/news/2013/08/13/iza-protesta-u-bugarskoi-stoie-i-protivnici-iuzhnog-toka-i-priblizhavana-sofiie-rusiii.html
Srbija: Ako Z.Z.Mihajlović, državni ministar i političar, javno u superlativima govori o Južnom toku (koji je pre svega top globalno, političko i strateško pitanje) a javno prećuti stavove i rezerve zvaničnih politika EU, koje su joj vrlo dobro poznate, da li se služi poluistinama? Da li time dovodi građane Srbije u neku opasnost?
Prosto: može se biti za zapad, može se biti za Ruse, može se biti nesvrstan, al nikako ne može sva tri naizmenično ili odjednom. Mada je bilo reči i o četiri.
--------------------- O igricama zamene država i korporacija, ili spajanju tih pojmova, guglanjem, koga interesuje.
Teletrader Old member
Broj poruka : 994 Points : 2799 Datum upisa : 05.09.2008
Južni tok će skoro sigurno biti izgradjen, samo je pitanje da li će biti gotov 2015. ili 2020. - deluje da će dosta kasniti.
Državna, ruska firma Gazprom, drži 50% akcija u ovom projektu, ostali akcionari su nemački Wintershall, francuska firma EdF, kao i italijanski koncern Eni.
Gasovod je trebalo da počne da se gradi 2013, ali je početak radova odložen. Ceo projekat će po sadašnjim procenama koštati oko 16 milijardi evra, za sada se početak radova svakih par meseci odlaže....
Do sada su činovnici iz Brisela odbijale da daju dozvolu za gradnju, jer nije još doneta odluka o odobrenju investicije, kao i zato što još nije poznat i odobren precizan plan rute gasovoda.
EU se već duže bori da ograniči SVOJU energetsku zavisnost od Rusije. EU smatra da je velika energetska zavisnost evrope, a pre svega Nemačke, vrlo nezgodna, jer na taj način ruski gas može da postane osnova za političke ucene EU od strane Kremlja. Uz to, Rusija ekonomski vrlo zavisi od isporuka gasa evropi.
EU je sve više za oslobadjanje od ruske energetske zavisnosti što se više političkih pitanja pojavljuje u kojima se ne slaže sa Moskvom: Sirija, Iran... Na taj način i EU vrši politički pritisak na Moskvu.
2009. sklopljen je 3. energetski pakt evropske unije, po kojem moraju da se razdvoje proizvodjači gasa od transportera tog gasa i drugih energenata, time su ugroženi ruski gasovodi, čiji je vlasnik Gasprom. Zato Gasprom traži da Severni tok i Južni tok, budu izuzeti iz ove regulative. Ako u tome ne uspe državna ruska firma će izgubiti kontrolu nad gasovodima u koje je investirala više milijardi evra.
Prošlog septembra je anti-kartel komisija otpočela proces protiv Gasproma jer koncern navodno nije poštovao anti-monoplske zakone.
Osim ekonomskog i političkog značaja za Rusiju, sama sudbina Južnog toka nije baš najjasnija. Osim finasiranja projekta i pravnog osnova, nije najjasnije ni kome će taj gas biti namenjen!!!
Medjunarodno tržište gasa se od prošle godine bitno izmenilo: SAD su usavršile nov način dobijanja gasa , a osim toga i mnoge druge države nude svoj višak gasa na prodaju. Istovremeno potrošnja gasa u evropi opada.
Analitičari se pitaju da li će gas koji se bude isporućivao preko Južnog toka uopšte nekome potreban?! I kapaciteti Severnog toka nisu iskorišćeni. Kapaciteti Severnog toka se koriste sa 30-40%.
Ukupni izvoz ruskog gasa je u 2012. u odnosu na 2011. opao za više od 5%.
Treba imati u vidu da su cene gasa širom sveta u padu. Gasprom je zbog toga ove godine morao da koriguje cene svog gasa na dole. Gasprom je ove godine mnogim svojim klijentima iz evrope više puta smanjivao cenu gasa. Čak i Srbiji!!
Smatra se da ako i kada Južni tok bude gotov, a Rusi su taj projekat digli na nivo političke važnosti, cena gasa koji bude tekao Južnim tokom, mora da bude bitno manja od trenutne koju Gasprom naplacuje. Gasprom se zato sve više interesuje za Kinesko tržište i gasovodima kroz Sibir.
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
South Stream Transport AG, Grafenauweg 4, 6300 Zug, Switzerland http://www.south-stream-offshore.com
Gazprom:50%, Eni:20%, Électricité de France:15% Wintershall:15%
Status: in dissolution Capital: CHF 100'000 Most recent amendment: 09.08.2013
New restricted rights for share: Die statutarische Beschränkung der Übertragbarkeit der Namenaktien ist von Gesetzes wegen aufgehoben. Die Gesellschaft ist mit Beschluss der Generalversammlung vom 31.07.2013 aufgelöst. (Odlukom skupštine od 31.7.2013 društvo je likvidirano)
Smile Old member
Broj poruka : 1652 Points : 4820 Datum upisa : 04.06.2008
Južni tok će skoro sigurno biti izgradjen, samo je pitanje da li će biti gotov 2015. ili 2020. - deluje da će dosta kasniti.
Državna, ruska firma Gazprom, drži 50% akcija u ovom projektu, ostali akcionari su nemački Wintershall, francuska firma EdF, kao i italijanski koncern Eni.
Gasovod je trebalo da počne da se gradi 2013, ali je početak radova odložen. Ceo projekat će po sadašnjim procenama koštati oko 16 milijardi evra, za sada se početak radova svakih par meseci odlaže....
Do sada su činovnici iz Brisela odbijale da daju dozvolu za gradnju, jer nije još doneta odluka o odobrenju investicije, kao i zato što još nije poznat i odobren precizan plan rute gasovoda.
EU se već duže bori da ograniči SVOJU energetsku zavisnost od Rusije. EU smatra da je velika energetska zavisnost evrope, a pre svega Nemačke, vrlo nezgodna, jer na taj način ruski gas može da postane osnova za političke ucene EU od strane Kremlja. Uz to, Rusija ekonomski vrlo zavisi od isporuka gasa evropi.
EU je sve više za oslobadjanje od ruske energetske zavisnosti što se više političkih pitanja pojavljuje u kojima se ne slaže sa Moskvom: Sirija, Iran... Na taj način i EU vrši politički pritisak na Moskvu.
2009. sklopljen je 3. energetski pakt evropske unije, po kojem moraju da se razdvoje proizvodjači gasa od transportera tog gasa i drugih energenata, time su ugroženi ruski gasovodi, čiji je vlasnik Gasprom. Zato Gasprom traži da Severni tok i Južni tok, budu izuzeti iz ove regulative. Ako u tome ne uspe državna ruska firma će izgubiti kontrolu nad gasovodima u koje je investirala više milijardi evra.
Prošlog septembra je anti-kartel komisija otpočela proces protiv Gasproma jer koncern navodno nije poštovao anti-monoplske zakone.
Osim ekonomskog i političkog značaja za Rusiju, sama sudbina Južnog toka nije baš najjasnija. Osim finasiranja projekta i pravnog osnova, nije najjasnije ni kome će taj gas biti namenjen!!!
Medjunarodno tržište gasa se od prošle godine bitno izmenilo: SAD su usavršile nov način dobijanja gasa , a osim toga i mnoge druge države nude svoj višak gasa na prodaju. Istovremeno potrošnja gasa u evropi opada.
Analitičari se pitaju da li će gas koji se bude isporućivao preko Južnog toka uopšte nekome potreban?! I kapaciteti Severnog toka nisu iskorišćeni. Kapaciteti Severnog toka se koriste sa 30-40%.
Ukupni izvoz ruskog gasa je u 2012. u odnosu na 2011. opao za više od 5%.
Treba imati u vidu da su cene gasa širom sveta u padu. Gasprom je zbog toga ove godine morao da koriguje cene svog gasa na dole. Gasprom je ove godine mnogim svojim klijentima iz evrope više puta smanjivao cenu gasa. Čak i Srbiji!!
Smatra se da ako i kada Južni tok bude gotov, a Rusi su taj projekat digli na nivo političke važnosti, cena gasa koji bude tekao Južnim tokom, mora da bude bitno manja od trenutne koju Gasprom naplacuje. Gasprom se zato sve više interesuje za Kinesko tržište i gasovodima kroz Sibir.
"Sa gledišta investicije to je veoma ozbiljan projekat koji nepotrebno opterećuje i kompaniju i ekonomiju. Pri tom on nije obezbeđen potražnjom. Jer se u Evropi primećuje stagnacija potražnje. Jedina zemlja gde se beleži porast potražnje je Turska ali Južni tok ni na koji način nije povezan sa tim tržištem. Što se tiže država Balkana a to su pre svega države bivše Jugoslavije – to nisu velika tržišta i prespektiva rasta tih tržišta je veoma skromna. Oni nikako ne mogu da isplate izgradnju tako krupnog projekta", kaže Belogorjev.
"Ja sam apsolutno ubeđen da Južni tok više ništa ne može da zaustavi. Jedina mogućnost koju dopuštam u ovom trenutku je da se ponovo rasmotri obim gasa u Južnom toku. Tj ako sada godovimo o 4 linije i 63 milijadre kubika gasa u principu bi to moglo da se postave samo dve. To će smanjiti obim tranzita i to treba imati u vidu. Ali kada gradanja počne, nema natrag", kaže Simonov.
Rusija u međuvremenu treba da reši i zahtev Evropske komisje da Južnim tokom ide gas i drugih dobavljača.
Kako danas deluje, ovo je josh jedna obmana Srbije i njenog naroda....
A dotle josh jedna vest: Srbijagasu je Vlada Srbije odobrila da u trećem kvartalu 2013. godine gas nabavlja po ceni od 453,35 dolara za 1.000 kubnih metara.
Na osnovu te cene Srbijagas je obračunao da gas koji će isporučivati javnim snabedvačim tim energentom od septembra treba dakošta 39,12 dinara po kubnom metru, što je za 6,4 odsto više od dosadašnje cene.
Dragan Member
Broj poruka : 413 Points : 1279 Datum upisa : 30.05.2007
Ja ću ipak da se bavim izgradnjom, a ne ovdašnjim "analitičarima".
"Компанија South Stream Transport објавила је тендер за изградњу подводног дела ''Јужног тока'' и испоруку цеви за прву линију овог гасовода.... " http://serbian.ruvr.ru/2013_06_25/Objavljen-tender-za-izgradnju-Juzhnog-toka/
" Ižorska fabrika cevi,u sastavu ruskog proizvođača čelika Severstalj završila je pripremne radove za izradu specijalnih alata za cevi potrebnih za Južni tok. Isporuku alata obavlja nemačka firma SMS Meer, preneo je Finmarket.
Kako je navedeno u saopštenju Severstalja, novi alat namanjen je za proizvodnju cevi malog prečnika, a velike debljine zidova za morski deo gasovoda Južni tok kompanije Gasprom. ... " http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2013&mm=04&dd=11&nav_id=704077
Inače, sedište South Stream Transport B.V. je u Amsterdamu.
.
Kobe Bryant VIP
Broj poruka : 3003 Godina : 48 Localisation : N.BGD Points : 5593 Datum upisa : 22.05.2007
South Stream Serbia, http://www.south-stream.info/en/partners/serbia/
South Stream Serbia AG, Baarerstrasse 43, 6300 Zug, Switzerland
Status: active Capital: CHF 47'700'000 Statutes changed: 20.03.2013. New share capital: CHF 47'700'000.00 [bisher: CHF 12'000'000.00].
Entry in the commercial register: 18.11.2009 Commercial Registry: Canton of Zug
Purpose Intended as a joint venture between OAO Gazprom and Srbijagas the development, financing, construction, operation and maintenance of sub-section of South Stream gas pipeline, which will be created in Serbia for the purpose of transporting gas through Serbia and the delivery of gas to Serbia; http://www.moneyhouse.ch/en/u/south_stream_serbia_ag_CH-170.3.033.963-6.htm ---------------- Russian-Serbian company that will implement the South Stream gas pipeline project in the territory of Serbia has been established in Switzerland to make the funding cheaper, Srbijagas CEO Dusan Bajatovic said Thursday (11 July 2013). Bajatovic told a conference on South Stream that the South Stream Srbija company, in which Gazprom held a 51-percent stake and Srbijagas a 49-percent stake, had been founded in Cug, pointing out that "Switzerland is no offshore zone." http://www.ekapija.com/website/en/page/758008/BAJATOVIC-South-Stream-to-pay-tax-to-Serbia ---------------- BBC: Zug: Switzerland's 'offshore island' The region is rich, even by Swiss standards. Its main appeal is as a tax haven - though being Switzerland this makes it known locally as a tax paradise. Mark Eisenecker, a sociologist at Zurich University, says that when Zug hits the headlines at all, it is with stories of money-laundering and other financial crimes. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1566935.stm ------------------------ I ODOBRAVA SE, 5.1.2012 u skraćenom postupku koncentracija učesnika na tržištu koja nastaje zajedničkim ulaganjem Javnog preduzeća SRBIJAGAS, sa registrovanim sedištem u Novom Sadu na adresi Narodnog fronta br. 12, Otvorenog akcionarskog društva GAZPROM sa registrovanim sedištem u 117997 Moskvi, 16 Nametnika Ulica, Ruska Federacija i privrednog društva South Stream Serbia AG sa registrovanim sedištem u Baarerstrasse 43, 6300 Zug Švajcarska, u cilju stvaranja novog učesnika na tržištu koje će poslovati pod nazivom South Stream d.o.o.sa registrovanim sedištem u Novom Sadu na adresi Narodnog fronta br.12 http://www.kzk.org.rs/kzk/wp-content/uploads/2012/01/SRBIJAGAS-GASPROM.pdf --------------------------- SOUTH STREAM DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU, NOVI SAD Матични број: 20785683 Уписани новчани капитал 374.747.260,00 RSD 363.196.050,00 RSD Уплаћени новчани капитал 363.196.050,00 RSD 22.11.2011 374.747.260,00 RSD 04.09.2012 Zakonski zastupnici: Душан Бајатовић, Директор; Alexander Syromyatin, Директор. http://pretraga2.apr.gov.rs/EnterprisePublicSearch/Details/EnterpriseLegalTrustees/4927940?code=14A54C4D5C7E014943B362FE20F3446C07C92073
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
South Stream Serbia AG, registrovan je u Zug, kanton (offshore zona)Zug, Švajcarska, na adresi Baarerstrasse 43, u prizemlju stanbene zgrade, gde je registrovano i nekih drugih 160 "firmi-poštanskih sandučića". Zgrada do zgrade je i Zuger Kantonalbank, Baarerstrasse 37. U stvari, South Stream Serbia AG je registrovana pri "c/o Domanda Verwaltungs GmbH", koji obezbeđuje adresu za još oko 40 firmi. Dakle, radi se o tipičnoj off-shore operaciji. Od strane državne firme Srbije. Vrlo neobično.
Dragan@ Planovi, planovi, .... niko ne spori na ovoj temi da postoje planovi, ideje, namere.... Čak ja ne mislim da Rusi jednog dana neće izgraditi taj J. tok, mada EU ima zamJerke, a Bugarska, Madjarska itd su EU... Samo je pitanje KADA? Još do juće nam se činilo da je taj južni tok trebalo da bude gotov danas, al ne ide... Kao što već jednom rekoh: ne obaveštavaj nas o planovima - obavesti nas kada je negde, na Crnom moru, u Srbiji ili Bugarskoj položena JEDNA cev za taj gasovod. Nemoj da barataš ovakvim naslovima: Dačić: U energetski sektor biće uloženo 10 milijardi
Dakle, interesu ju nas dela a ne planovi.... i veoma cenim tvoju dobru želju da što pre ovo zaživi. Ja lično ne verujem da će od ovoga (ako uopšte) biti išta pre 2020. godine, voleo bih da grešim! I nemoj ovu temu toliko lično da kapiraš! Ništa ti nisi kriv...
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Dragan Member
Broj poruka : 413 Points : 1279 Datum upisa : 30.05.2007
To je od prilike i jedina novost koju su izneli u sat vremena programa. Ovakvom glupom produkcijom samo razvodnjavaju važne informacije ako ih i ima. Verovatno su (teškom mukom) uspeli da skupe informacije koje staju u jedan novinski članak, ali bi da se vrte malo duže na televiziji, a narod će zbog te sujete da blaže reaguje na zloupotrebe koje možda otkriju.
Ministarka zvuči čvrsto u nameri da ne da da se neko naplati vlasništvom Srbija Gasa. Mada ne znam da li to beše u insajderu ili nekom jučerašnjem intervjuu. Ali i da se predomisli, to ne bi bio prvi put da pogazi šta je rekla.
_________________ I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
Ministarka zvuči čvrsto u nameri da ne da da se neko naplati vlasništvom Srbija Gasa. Mada ne znam da li to beše u insajderu ili nekom jučerašnjem intervjuu. Ali i da se predomisli, to ne bi bio prvi put da pogazi šta je rekla.
Opšti, ružni utisak koji je ostavila ova epizoda, a radi se o "poslu stoleća", "prvorazrednom strateškom povezivanju" i dr., je da svi glavni akteri izbegavaju, iako obavezni, da daju bilo kakav odgovor: Koštunica, Tadić, Bajatović, Škundrić, Dinkić, Đelić itd.
Ako je već posao dobar, što to ne rekoše, sa ponosom, u kameru.
A ministarka se ponaša kao da je opozicija, kao da nije član vlade već godinuipo dana, nema baš tačno pojma o čemu se radi, nije baš do kraja nadležna i uglavnom ne zna najbitnije.
Ogavno.
Nikola VIP
Broj poruka : 583 Points : 2009 Datum upisa : 06.12.2011
Nisu ništa rekli sa ponosom u kameru zato što su verovatno nešto muljali, a i oni koji nisu ne smeju pred Insajder. Iskreno, da mene počnu za nešto da jure, čak i da im se obratim sa dobrim vestima oni će kao pozadinsku muziku da puste carmina burana, a meni da nacrtaju rogove i trozubac. Ovo je bio mali offtopic, zato što mi je žao što traće potencijal koji imaju u minutima na televiziji.
_________________ I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
Nisu ništa rekli sa ponosom u kameru zato što su verovatno nešto muljali, a i oni koji nisu ne smeju pred Insajder.
Ovde se ne radi samo o jednom, kolikogod velikom poslu. Prelamaju se dve veoma krupne stvari:
1. Međunarodna pozicioniranost Srbije, a posebno odnos sa Rusijom. Nije mi logično da Srbija nije dobila "klauzulu najpovlašćenije nacije", pa tako gas plaća mnogo više nego recimo UK. I to nije komercijalno pitanje, već upravo odnos država, politika. Tu ima dva scenarija: a) naša strana je zbog ličnih muljaža i lopovluka isprovocirala loše uslove. To znači da su zarad lične koristi lopine ugrozile međunarodne strateške pozicije Srbije na duži rok. b) ruska strana tretira srpsku "quasi-hostile" i zato Srbija dobija najgore uslove od svih u Evropi. To iziskuje fundamentalno revidiran stav Srbije prema Rusiji.
2. Krupna korupcija je isključivo vezana za političare. Evo prođe godinaipo i u tom, najvažnijem segmentu borbe protiv K & K nema rezultata. Ako se već "svuda" priča da "vrana vrani oči ne kopa" i sl. onda Srbija srlja u opštu duboku eroziju, jer će odgovor građana, pored recimo spontano masovnog neplaćanja računa, BusPlus-a i sl. biti i masovan neizlazak na bilo koje izbore.
Zato je potrebno da se upravo na ovom pitanju, pod hitno, rasčiste lopovluci, ako ih ima - jednim potezom dva (naj)važnija odgovora.
I: ne prihvatam da ijedan ogrezli političar ima bilo kakav strah od bilo kog novinar(čića).
Ghostface Just looking
Broj poruka : 15 Points : 51 Datum upisa : 25.09.2013
Drugari, uclanio sam se na ovaj forum u potrazi za dobrom ekonomskom raspravom, jer je nemoguce naci takav forum na srpskom. Voleo bih kada bio forum bio poseceniji jer ga pratim nedeljama.
Sto se Juznog Toka tice, mislim da njegovu izgradnju moze spreciti samo neki geopoliticki potres epskih razmera. Odustalo se od Nabuka, Rusija i saveznice dobijaju rat u Siriji i mislim da ce se to desiti.
Sto se tice otvorene teme u serijalu Insajder, prvo, a priori, ta televizija je antiruska, ali opet sa druge strane trebalo bi biti svestan da su Rusi iskoristili nasu slabu pregovaracku poziciju. Rusi su generalno jako losi poslodavci.
Ali opet, ko zna zasto je ovo dobro na dugi rok, nevezano za ekonomiju: kada takva sila provuce cev kroz jednu teritoriju, onda ona ima ozbiljan interes da je stiti. To ne vazi samo za nas, vec i za sve zemlje Toka i zemlje ove nove unije koju Rusi prave sa Belorusijom, Kazahstanom i Jermenijom.
Ali, insistiram, losi su poslodavci.
Cucla VIP
Broj poruka : 424 Godina : 50 Localisation : BG Points : 1393 Datum upisa : 22.06.2007
BEOGRAD, 9. oktobra 2013. (Beta) - Gasprom je ponudio da finansira izgradnju gasovoda Južni tok u Srbiji, vrednu 1,7 milijardi evra, a da srpska strana to otplati od prihoda dobijenih od tranzitnih taksi, saopšteno je u sredu iz kompanije Gasprom eksport.
Kako se ističe, Gasprom i Srbijagas nastavljaju razgovore o mehanizmu finansiranja projekta, a ponuda neće izmeniti dogovore i Akcioni plan koji su već na snazi.
Prema Akcionom planu, početak izgradnje gasovoda Južni tok u Srbiji planiran je za januar 2014. godine, navodi se u informaciji Gasprom eksporta o projektu Južni tok.
Šef Gasproma Aleksej Miler nedavno je naveo da bi gradnja mogla da počne i ranije, u decembru 2013. godine, s obzirom da se projekat Južni tok razvija ne samo po planu, već i pre roka, naveo je Gasprom eksport.
Završetak radova i početak isporuke gasa za Srbiju planirani su za 2016. godinu
Kupi akcije VIP
Broj poruka : 427 Localisation : Belgrade Points : 752 Datum upisa : 09.06.2009
South Stream in Black Sea to consists of four offshore gas trunklines 10/07/2013 MOSCOW – Shareholders of South Stream Transport B.V. have confirmed a decision to build four offshore gas trunklines with throughput capacity of 63 bcm/yr (2.22 tcf/yr). The South Stream project will take gas from Russian onshore fields through the southern part of the Black Sea to southern and central Europe. The 900-km (559-mi) Black Sea section will run from the Russkaya compressor station on the Russian coast to the Bulgarian coast. Maximum water depth along the route will be more than 2,000 m (6,562 ft). Gazprom has a 50% stake in the project, with Eni holding 20%, and Wintershall and EDF 15% each. Last December, construction started of the onshore section near Anapa in Russia’s Krasnodar Territory. The first string of the offshore gas pipeline is due to be commissioned in late 2015. 10/07/2013
Al Kapone VIP
Broj poruka : 1154 Points : 2806 Datum upisa : 06.12.2011
Ministarstvo:Garancije nisu moguće uz ovakav Srbijagas BEOGRAD – Ministarstvo energetike Srbije saopštilo je danas da pokušava da ponudi maksimalne garancije da će se izgradnja gasovoda Južni tok odvijati bez ikakvih smetnji, ali da to nije moguće sa ovakvim „Srbijagasom” i njegovim dugovanjima.
„To nije moguće sa 'Srbijagasom' kakav je danas, koji je preduzeće sa ogromnim gubicima i dugom koji premašuje milijardu evra. Zbog garancija kojima smo se obavezali i prema građanima i prema partnerima, kao vlada i kao Ministarstvo nastojimo da upravljamo procesom na najbolji mogući način, kako bismo izbegli nepredvidive efekte koje ovakva situacija može imati”, navodi se u saopštenju ministarstva.
Ističe se i da ni od državnih zvaničnika, niti poslovnih partnera iz Rusije nije stigla ni jedna primedba u vezi s raelizacijom projekta Južni tok.
„Od predsednika Srbije, premijera ili predsednika Rusije, kompanija 'Gasprom', 'Gaspormnjeft', 'Srbijagas', NIS ili bilo koga drugog, nismo kao Ministarstvo ili ministar lično, dobili ni jednu primedbu, zamerku ili upit na koje nismo imali odgovor, niti smo izneli stav koji nismo mogli da obrazložimo”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine.
Dodaje se da ministarstvo nije bilo konsultovano ni po jednom pitanju koje bi bilo deo spekulacija koje se pojavljuju ovih dana u međunarodnim komunikacijama.
„Tvrdnje koje se iznose su ili proizvoljne ili su deo konstantnog dezinformisanja javnosti, koja se pokušava polarizovati oko projekata u čijoj realizaciji nema suprostavljenih stavova. Naprotiv, oko njih postoji saglasnost da su dobri za sve strane tako da se njihov smisao s pravom može definisati poslovicom 'čist račun - duga ljubav”, poručili su iz ministarsva na čijem je čelu Zorana Mihajlović.
Kao značajne korake preduzete u realizaciji projekta Južni tok minsitarstvo ističe usvajanje Zakona o Južnom toku, kao i Pravilnika o tehničkim uslovima za transport gasovodima pritiska većeg od 16 bara, bez kojeg, kako se napominje, projekat magistralnog gasovoda ne bi mogao da zaživi.
Obezbeđeno je 105 miliona evra iz budžeta za eksproprijaciju zemljišta na trasi gasovoda, a Gasovod Južni tok dobio je status delatnosti od opsteg interesa
„Sve ovo jasno govori da je Srbija u potpunosti posvećena realizaciji ovog projekta i ako postoji bilo kakav problem, on mora biti artikulisan kroz međudržavna tela, institucije i javnost”, zaključuje se u saopštenju Ministarstva energetike.
Gasovod Južni tok i realizacija tog projekta bili su tema nedavnog susreta predsednika Srbije i Rusije Tomislava Nikolića i Vladimira Putina. Tokom razgovora u Moskvi pominjani su problemi i prepreke koje bi Srbija trebalo da ukloni.
Beta
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Limited011 Old member
Broj poruka : 2052 Points : 5499 Datum upisa : 07.05.2009
Objašnjavajući zašto je sedište firme Južni tok Srbija u švajcarskoj, Bajatović je rekao da je to zbog pravne zaštite projekta i da će sve takse od Južnog toka kroz Srbiju - ostati u Srbiji. "Manite se špekulacija o tokovima novca u vezi Južnog toka, jer špekulacija neće biti", apelovao je Bajatović.
Valjda se zakunuo, tipa "keve mi" ili "časna pionirska"?
_________________ Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Limited011 Old member
Broj poruka : 2052 Points : 5499 Datum upisa : 07.05.2009
Zagreb -- Odloženo potpisivanje memoranduma o izgradnji gasovoda, koje je trebalo danas da se održi u Kijevu.
Do odlaganja potpisivanja memoranduima došlo je zato što se umesto hrvatskog premijera, Zorana Milanovića, koga je očekivao njegov ukrajinski kolega, Mikola Azarov, pojavio vicepremijer Branko Grčić.
Kako je preneo hrvatski Tportal, ovaj naprasan otkaz hrvatska strana objašnjava tvrdnjom da nisu uspeli da usklade termine oko bilateralnih sastanaka s najvišim ukrajinskim zvaničnicima.
Službeni Zagreb tvrdi da potpisivanje memoranduma nije ni bilo na dnevnom redu, jer je u projekat uključena i Mađarska, čiji predstavnici nisu bili najavljeni u Kijevu. Ranije se pisalo da Mađarska i ne želi da se memorandum potpiše u Kijevu.
Projekat zajedničkog gasovoda privlači mnogo pažnje ovih dana, naročito na istoku Evrope. Osim što je reč o velikoj strateškoj investiciji za Hrvatsku, njime bi se zadao ozbiljan udarac interesima Rusije, sve prisutnije u regionu.
Naime, Ukrajina nakon višegodišnjeg nezadovoljstva cenama ruskog prirodnog gasa, prvi put želi da taj energent nabavlja sa Zapada. Hrvatska je u toj viziji ključni igrač, jer bi u Omišlju do 2017-2018. trebalo da se izgradi LNG terminal za tečni prirodni gas koji se prevozi tankerima, a očekuje se da će jedan od glavnih izvoznika u bližoj budućnosti biti SAD.
Portal Energetika Ukrajine navodi mišljenje politikologa, Oleksandra Palija, koji ne isključuje mogućnost da je na Milanovića mogao biti izvršen pritisak spolja i da se zato nije pojavio u Kijevu.
Glavni gubitnik u ovoj situaciji je Gasprom koji je verovatno spreman da mnogo plati kako projekat ne bi bio realizovan, rekao je Palij.
On je dodao da bi Ukrajina preko tog gasovoda dobijala oko 10 milijardi kubika goriva godišnje, što je, kako kaže, ogromna količina. Ukrajina ove godine iz Rusije planira da uveze 26 milijardi kubika.
T-portal je dobio potvrdu u Ministarstvu spoljnih poslova Ukrajine da se dolazak hrvatskog premijera pripremao do poslednjeg trenutka. Milanović je u Kijevu trebalo da se sastane s najmoćnijim političarem Ukrajine, predsednikom Viktorom Janukovićem, a nakon Kijeva trebalo je da poseti Odesu.
Vladina kancelarija za medije demantovala je tezu da je Gasprom ili bilo ko drugi vršio pritisak na hrvatsku vladu.
U kancelariji ponavljaju da je reč o neusklađenosti državničkih termina, kao i da memorandum nije ni mogao biti potpisan, jer u Kijevu nije bilo mađarskog premijera Viktora Orbana.
_________________ Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Kobe Bryant VIP
Broj poruka : 3003 Godina : 48 Localisation : N.BGD Points : 5593 Datum upisa : 22.05.2007
Srbijagas i Jugorosgas hitno moraju da razdvoje delatnosti prenosa i prodaje gasa, izjavio je danas zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice Dirk Bušle.
On je agenciji Beta kazao da je rok za razdvajanje delatnosti u gasnim kompanijama u Srbiji istekao je još 2006. godine i precizirao da bi u Srbijagasu trebalo da se obavi pravno razdvajanje, a u Jugorosgasu funkcionalno razdvajanje.
- Kompanije to moraju da urade što je pre moguće - kazao je Bušle.
U toku je formalna procedura, dodao je on i istakao da je Sekretarijat Energetske zajednice dao Vladi Srbije rok od dva meseca za odgovor koji ističe polovinom decembra.
- Videćemo da li će otkloniti to kršenje pravila Energetske zajednice ili će dostaviti nove infromacije - kazao je Bušle.
Prema njegovim rečima, članice Energetske zajedice su sada na početku primene Trećeg energetskog paketa EU koji razdvajanje delatnosti u energetici podiže na viši nivo.
- Moramo da počistimo sve zaostatke iz Drugog energetskog paketa. Kod Srbijagasa i Jugorosgasa to mora da se desi veoma brzo, da bismo mogli da pređemo na sledeću fazu - kazao je zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice.
Na pitanja da kakav model razdvajanje je prihvatljiv za Energetsku zajednicu Bušle je kazao da se sada nalazimo na raskršću između dva režima.
- Do sada je bilo potrebno samo pravno i funkcionalno razdvajanje delatnosti, dok Treći paket zahteva i vlasničko razdvanje. Svaki model koji ide u tom pravcu je jednako efikasan - ocenio je Bušle.
On je precizirao da je sigurno da će biti potrebno pravno razdvajanje, što u slučaju Srbijagasa znači da će morati da izdvoji imovinu iz oblasti tranzita gasa u nezavisno preduzeće.
Bušle je kazao i da će Srbija kao član Energetske zajednice od 1. januara 2015. godine morati da primeni i pravila iz Trećeg energetskog paketa i ocenio da “nema smisla da se dva puta ulaže isti napor”.
Bušle je kazao i da Sekretarijat Energetska zajednica očekuje da će kroz razgovore sa Vladom Srbije i poslovodstvom Srbijagasa pronaći način da se razdvajanje obavi tako da bude u skladu sa pravilima Trećeg energetskog paketa EU.
- To će zahtevati dublje rezove - kazao je Bušle.
_________________ Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Zeljko321 VIP
Broj poruka : 497 Points : 1462 Datum upisa : 19.01.2013
Izgleda da definitivno pocinje izgradnja famoznog Juznog toka. Ono sto bi meni ovde bilo interesantno je, da li su neke domace firme ukljucene u projekat, kao izvodjaci, podizvodjaci ili na neki drugi nacin. Bio bih zahvalan na takvoj informaciji
Drag65 VIP
Broj poruka : 611 Points : 1423 Datum upisa : 12.07.2009
Prema raspoloživim informacijama od juče, a u periodu od nekoliko sati:
- radiće između 2.500 do 100.000 radnika, (iz Srbije, tj Rusije); - investicija će biti od 1,5 do 2 milijarde evra; - potrebnih 10.000 ha će biti eksproprisano za 28 miliona evra, plativo sa konta Vlade odmah; - Srbija će finansijsku korist od južnog toka imati odmah, odnosno nakon isteka 2 godine od početka gradnje + 25 godina zakupa nakon toga, ali će zato imati energetsku stabilnost, koja ne zavisi od isporučioca; - Vlada je jedinstvena, odnosno nije, oko toga da li južni tok treba uopšte graditi; - direktor Gasproma je pokazao veliki stepen samokontrole i pritajio svoje oduševljenje početkom radova, što je samo neobaveštenima ličilo na prigušeni bes sibirskog tigra; - cevi gasovoda će se uvoziti u celini, tj. proizvoditi u Srbiji ...
Poput svih bitnih javnih državnih ugovora, ugovori kojima se precizno definišu ova važna pitanja će biti objavljeni, odnosno spadaju u domen strogo čuvane državne tajne. Sve informacije, dakle, s tim u vezi će biti adekvatne preciznosti.
--------------------- "Naši dani"
Nikola VIP
Broj poruka : 583 Points : 2009 Datum upisa : 06.12.2011
Niko podatke nije dao pa su se novinari dali da nagađaju. I mene interesuju mnoge od ovih stvari, ali su neke i date preciznije nego što si ih ti naveo.
- radiće 2500 radnika indirektno. Nije rečeno odakle. To ti je odgovor, ti praviš zabunu. Odakle Tomi projekcije o 100.000 indikrektno ne znam. Verovatno kao kad Dinkić za Fijat najavi 70.000. - prva procena je bila ~1.4 mlrd čini mi se $, sadašnja procena je ~1.9 mlrd ovog puta evra. Ne pravi zabunu - o statusu eksproprijacije nemam pojma, i nisam video da je bilo kakav detalj iznesen - kad će se nešto sliti u budžet nije specificirano. Situacija slična kao kod NISove rudne rente ("videćemo"). Po procenama godišnji najam gasovoda je 200.000.000e. Ako naša država treba da uloži 1mlrd, treba 5 godina za ta sredstva. Pošto će Rusi dati kredit, računam da će trebati min 7-8 godina da se otplati ulaganje. Dve godine će se graditi, tako da prva sredstva u budžetu očekujem 2023. Ne znam da li kakav porez plaćaju u međuvremenu s obzirom da su registrovani u CH. - očigledno postoje trvenja oko Južnog toka i u vladi i van nje - baš mi je milo ako se obradovao. Pretpostavljam da onda stvarno misle da naprave taj gasovod i da ne vuku svet za nos - cevi će se uvoziti u celini za magistralni deo. Teoretski moguće da za krakove ka Hrvatskoj, RS, KiM cevi budu proizvedene i postavljane od domaćih firmi. Ti krakovi još nisu ni formalizovani tako da je sve teorija
_________________ I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Boranija Old member
Broj poruka : 2213 Points : 6106 Datum upisa : 25.07.2010
Da ne nagadjate: 1. Rusi ovo prave iz inata, geopolitički značaj. 2. Radovi se nastavljaju tokom februara.... Svi neophodni ugovori o JT su potpisani i odobreni od Vlade Srbije, svi su uglavnom skockani po želji i potrebi Ruske strane. NESUGLASICE su se pojavile jer su neki ministri hteli da ugovore doteraju kako bi i naša strana bila bolje zaštićena. Ali, stvar je pre svega politička i tako je Rusi tretiraju, nametnuti su nam uslovi. 3. Cena je 1,9 milijardi (procena) SVE PARE daju Russi. Pola od toga je kredit Srbiji, koji vraćamo kad počne eksloatacija (trebalo bi da počne za 2-4 god. - procena). Tih oko 900 miliona se vraća sa kamatom od oko 4-5% i trebaće nam oko 10-12 god. da se te pare vrate, jer gasovod (to se već danas zna) neće odmah raditi punim kapacitetom (neki kažu da nikada neće raditi punim kapacitetom). Osim kredita treba dodati na ratu i troškove održavanja, koji neće biti mali. 4. Sve, bar 95% što bude ugradjeno dolazi iz inostranstva. 5. Krak za Republiku Srpsku će izvesno biti radjen, za ostale krake ništa konkretno nije dogovoreno. 6. Ni cevi za te krake niko u Srbiji nema tehnologiju niti će je uskoro imati.
Poslednja procena iz Gaspromnjefta je da će ceo gasovod biti gotov 2017. ali i to je samo procena. Ne vidim da je izgradnja krenula u Madjarskoj ili Bugarskoj.... Rok zavisi i od njih.
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Poslednji izmenio Boranija dana 11/25/2013, 12:49, izmenjeno ukupno 1 puta