U Srbiji oko 50.000 radnika “na lizing“
Preduzeća se sve češće odlučuju da iznajme radnu snagu od specijalizovanih firmi, umesto da ih direktno angažuju. Plate manje i od minimalca. Ugovori o radu se produžavaju unedogled.
RADNICI „na lizing“ - odnosno iznajmljivanje radne snage preko specijalizovanih agencija, postalo je ustaljena praksa poslodavaca u Srbiji. Zvaničnih podataka koliko ljudi na ovaj način zarađuje za život nema, ali prema procenama sindikata više ih je od 50.000. Problem je u tome što oni nikada ne znaju koliko dugo će raditi, o toplom obroku mogu samo da sanjaju, a zarada im je često ispod minimalca.
Ovaj način zapošljavanja nije protivzakonit, a samim tim agencija koja nudi radnike „u najam“ ne može da trpi nikakve posledice. Nijedan propis u Srbiji ne bavi se ovom oblašću, iako je bilo inicijativa prilikom usaglašavanja Zakona o radu. Na zahtev reprezentativnih sindikata, međutim, članovi koji se bave lizingom radne snage su povučeni iz nacrta.
Tačno je da smo bili protiv toga da ova oblast uđe u Zakon o radu, jer smatramo da to mora da bude regulisano posebnim propisima - kaže Zoran Mihajlović, generalni sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije. - Država je shvatila da postoji problem tek kada veliki broj radnika „iznajmljenih“ preko agencija nije uspeo da poveže radni staž, jer agencije nisu sve radile po zakonu. Mi o tome govorimo poslednjih pet-šest godina. Naš stav je da moramo da donesemo poseban zakon o agencijama.
Naš sagovornik naglašava da zaposleni preko agencije ne smeju da imaju manju platu od radnika koji rade isti posao kod poslodavca kod koga su raspoređeni, da mora da im se dozvoli sindikalno organizovanje i da ih agencije posle isteka ugovora zaposle, a ne da ga produžavaju unedogled samo sa formalnom promenom zanimanja. Tako kafe-kuvarica postaje spremačica, pa onda čistačica...