Ja sam veliki protivnik buy and hold taktike. Ulaz pravim posmatrajući pre svega opšti trend na tržištu, uglavnom u samo 1 hartiju. Cilj mi je da hvatam trendove na celoj berzi, a ne na određenim akcijama. Ulazim u one za koje mislim da će u opštem up-trendu imati najviše mesta za rast, a da su pri tome vrlo likvidne (tako da bez problema, kada želim, istog dana mogu da izađem, a ne da mi treba po nedelju-dve). Tako mogu povremeno da korigujem svoju ranije donetu odluku, što nije moguće na srednje i manje likvidnim akcijama. Odluku o kupovini donosim pre svega na osnovu 1. posmatranja strukture ponude i tražnje na vodećim akcijama (ne samo onoj koju želim da kupim) 2. TA 3. Kretanja napolju (ovo znači da oba trenda moraju da se poklope tj. da raste i belex i tamo preko) Pokazatelje (FA) skoro uopšte ne gledam (ne znače mi mnogo), :-) pravi TA fan :-)
Izlazim odmah bez obzira na +/- ako procenim da se promašio bilo u vezi - trenda na celoj berzi - određene hartije (može se npr. na nekoj drugoj više zaraditi). Nikada ne kažem "pašće, ali će se kad-tad vratiti", ako već vidim da će pasti, a verujem u rast, onda ću izaći pa opet ući po nižoj ceni. NIkada ne hvatam "falling knives". Zanima me isključivo da uhvatim makar deo up-trenda, pa po cenu i da propustim početak i kraj. Kada vidim da se trend iscrpeo, da "kašljuca", da jako teško probija nove nivoe...vreme je za izlaz, opet bez obzira na +/-, jer će + da se istopi, a - će porasti...
StefanMR Dr. Economy
Broj poruka : 2983 Points : 2867 Datum upisa : 30.05.2009
Čitam šta je Ivan napisao, i slažem se u potpunosti. Ali opet, možda ću to ispričati na drugačiji način.
Trudim se da prepoznam kada tržište raste. "Trend is your friend". Pratim šta se dešava na Belexu, kakvo je stanje na vodećim hartijama, pa onda procenjujem na pojedinačnoj hartiji koliko otprilike može da se zaradi. Pratim naravno i Amere, ali više da bih proverio da li ih pratimo ili smo se otkačili od njih, pa opet to ubacujem u računicu. Ne očekujem da mi imamo veliki rast, jer su Ameri porasli 0,5%, niti veliki pad jer su oni pali 0,5%. Ali ako oni padnu 3%, očekujem paniku i kod nas!
U trenutnoj situaciji kada smo imali popriličnu korekciju, najinteresantnije su mi hartije koje su najviše pale. Gledam vrh iz septembra i onda računa koliko bi koja hartija mogla procenata da donese kada bi se vratila na taj nivo.
To nije dovoljno - bitna mi je i fundamentalna analiza, ali samo toliko da firma nema neku ogromnu blokadu ili neki opštepoznati problem koji bi mogao da uspori rast. Inače me fundamentalna analiza ne interesuje, i moram da priznam (iako me je sramota) da je meni svejedno da li je AIKB imala 500 miliona evra profita ili 500 000 evra profita. :)
Još jedna važna stvar mi je likvidnost. Iako ulažem malo para (pošto imam malo para), bitno mi je da mogu da izletim napolje iz celog paketa akcija koji sam kupio u jednom danu (sa minimalnim gubicima).
Isto kao Ivan, ne hvatam padajuće noževe - ako je u toku korekcija, nijedna "niska" cena akcije nije mi dovoljno niska. Mislim da je bolje propustiti nekoliko procenata rasta, nego kupiti pa otići nekoliko procenata dole.
Što se tiče zarade, trudim se da maksimalno iscedim akciju i onda izlazim. Veliki sam protivnik BUY and HOLD taktike - mlad sam, imam vremena, zanimljivo mi je da pratim berzu. B'n'H je za nekoga starijeg, tromijeg, nezainteresovanog, ili za nekoga ko se plaši malo da se igra.
Dakle zarada, KOLIKO GOD MOŽE. Tu se najviše uzdam u TA, ali ne toliko u indikatore koliko u sveće i stanje na tabli (ponudu i tražnju). Gledam cenu po kojoj bih mogao dao izađem PO TABLI, a ne onu maksimalnu prodajnu cenu koja je zabeležena za neki dan. Bitno mi je da zaradim više nego što mi je provizija, ali izbegavam da uđem u hartiju gde očekujem 5% i manje zarade u nekom KRATKOM vremenskom roku. 10-20% je OK, a 30-50% je prava stvar. Ako mora da se čeka mesec dana na potencijalni rast, znači da nisam dobro procenio situaciju.
Ne znam šta bih još dodao... Voleo bih da čujem šta drugi kažu! :)
jer kad bi prodavao i kupovao za sve pare, pravio bih velike potrese na trzistu
ne bi se isplatilo, samo bi broker bio zadovoljan :)
Nepet, ovo nije kritika tvoje tehnike ulaganja, nego neko moje razmišljanje...
Na tržištu kao što je Belex, gde je dnevni promet ponekad 100 000 evra, mislim da je pare neophodno rasporediti u što više likvidnih akcija. Logika kojom bih se ja vodio da imam PUNO para (što kaže Nepet kad bih prodajom i kupovinom pravio velike potrese na tržištu) jeste da rasporedim u akcije tako da mogu u što kraćem vremenskom periodu da pređem iz akcija u KEŠ, a da ne napravim veliki potres - možda par procenata. Isto tako kada kupujem akcije.
Uvek gledam one velike fondove, kao i propale firme koje rasprodaju akcije npr. AIKB. Pa oni imaju toliko akcija da prosto ne mogu da računaju da im te akcije vrede onoliko koliko teoretski vrede (N broj akcija X cena na belexu). To je kao da ja npr. imam 100 stanova u Beogradu prosečne vrednosti 200 000 evra. To je super, ali ja teoretski ne mogu da prodam sve te stanove i izvučem pare, pa ni za godinu dana. Na papiru ja imam 20 miliona evra u stanovima, ali bilo bi dovoljno da prodam (kad bih mogao) 20 tih stanova i da oborim cenu ostatku, pa bih već imao manje. Ne dao bog da ih stavim na prodaju odjednom - vredeli bi MNOGO manje, a sigurno ne bih mogao ni sve da ih prodam.
Zato, bi možda bilo potrebno, za VELIKE pare (a opet ne toliko velike kao što ima fond) smisliti neku formulu po kojoj bi se u jednoj akciji držalo 30-50% prosečnog nedeljnog prometa te akcije. Npr. ako AIKB ima prosečni nedeljni promet od (lupiću) milion evra, u njoj bi bilo OK držati maksimalno 300-500 hiljada evra. Deluje mi da bi tako moglo sve da se rasproda za nedelju dana, a da se ne napravi neliki potres...
Na par akcija je moguce baviti se spekukaltivnim poslovima :)
Mora da bude likvidna, a posto ih je na belex-u veoma malo preostaje nam par akcija, licno su mi drage enhl, aikb....od nelikvidnijih igram se sa vlfr.....sto se tice prinosa sasvim sam zadovoljan sa 5%....
ps.Ali opet da se ponovim, nije isto trgovati sa 500e i sa nekim vecim iznosima tipa +20000e jer rizik je mnogooooo veci, ako puknem 500-600e nije smak sveta, dok u drugom slucaju brrrrrr.....
StefanMR Dr. Economy
Broj poruka : 2983 Points : 2867 Datum upisa : 30.05.2009
ja samo ne mogu efikasno da se bavim tradingom, da svaki dan kupujem i prodajem, dajem naloge, prijavljujem porez i sve to uz t+3... sve bi bilo lakse uz t+0 saldiranje.
Ti si onda jedan od retkih na forumu koji ne zna za uspešno implementiran netting, kupovanje i prodavanje istog dana i korišćenje para od prodaje minut pošto je ta prodaja izvršena... Mislim da imaš sve na temi "QS eTrading"...
pakodazna ::
ps.Ali opet da se ponovim, nije isto trgovati sa 500e i sa nekim vecim iznosima tipa +20000e jer rizik je mnogooooo veci, ako puknem 500-600e nije smak sveta, dok u drugom slucaju brrrrrr.....
Mislim da je sve igra procenata. To što je mojih 10% u stvari 200 evra, a tvojih 10% je 2000 evra, ne bi trebalo da pravi neku razliku, ako su to realno tvoje pare. Šta hoću ovim da kažem: ako ja imam primanja od 300 evra mesečno, i igram se sa 2000 evra na berzi, ti treba da imaš primanja od 3000 evra mesečno da bi se igrao sa 20000 evra na berzi (lupio sam brojke). To je malo money managementa koji je bitan za bilo koju berzu. E sad, ako ti trguješ kako treba, obrnućeš tih 20 000 evra i imaćeš 10 000 evra zarade, dok ću ja imati 1000 evra zarade. Isto je sa gubitkom, procenat je procenat, samo je bitno koliko ti vremena treba da nadoknadiš taj procenat iz primanja, ili šta možeš da uradiš sa zaradom (ja realno zaradu od 200 evra mogu samo da ponovo ubacim u mašinu zvanu Belex, a ti možeš da kupiš sebi/devojci/detetu autić za 10 000 evra, ili da odeš na neko lepo letovanje sa porodicom).
Ovo sve pada u vodu ako si prodao stan, pa trguješ tim parama dok živiš u iznajmljenom stanu! Truga situacija kada sve pada u vodu je ako spadaš u one koji trguju milionima evra na berzi, pa onda važi ona filozofija koju sam gore izneo... :)
teoretski si upravu, ali realno nije isto, prosto 20000e ili 1000000e nikakva matematika ili procenti nemogu izjednaciti sa 500-600e, Da zajdeno su na berzi ali su drugaciji rizici.....Neko se sa malim iznosima i moze "igrati" pa lagano ulaziti izlaziti iz akcija jer rizik je mali ili nikakav ( -10%= 50-tak eura =skromna tura na splavovima ) dok kod vecih uloga nije tako jednostavno doneti odluku o ulasku/izlasku ( -10% i boli glava )....Ovo se odnosi samo na ovu temu, dakle na Spekulante...ulaz...izlaz....
ps.Da neko ima 3000e meseno zar mislis da bi gubio vreme na belex-u :)...
nepet VIP
Broj poruka : 413 Points : 1029 Datum upisa : 03.06.2009
Naravno da bi. Na pojedinim hartijama 2000-3000 EUR je mesecni promet. Razmislite o tome.
Pricamo o temi ( spekulativno, ulaz/izlaz )....ako neko ko zaradi 3000e mesecno, dakle pored svog posla, nadje vremena da prati svakodnaevno berzu, da se bavi ulaskom/izlaskom iz akcija, onda je stvarno super-cika.
Mislim da bi se bas usrecio sa spekulacijom na hartiji kojoj je mesecni promet njegova jedna plata. :)...lako bi usao, ali mali problem bi imao sa izlaskom :))))
Pozdravvvv
Poslednji izmenio pakodazna dana 2/9/2010, 08:32, izmenjeno ukupno 1 puta
StefanMR Dr. Economy
Broj poruka : 2983 Points : 2867 Datum upisa : 30.05.2009
Ja mislim da Belex ne mora svakodnevno da se prati, i da je baš zato dobar za ulagače amatere... Čak i da se prati svakodnevno, to je pola sata uloženog vremena.
Pokretač teme, po mom mišljenju, nije špekulante ograničio na to da moraju da uđu i izađu u roku od nedelju dana, nego su to prosto ljudi koji ulaze u određenu akciju da bi zaradili na njenom rastu za kratko vreme, i izašli kada vide da se taj rast završio. Buy and hold podrazumeva držanje akcije nekoliko godina ili decenija, tako da je nama špekulantima dozvoljeno da držimo akcije i po nekoliko meseci! :)
Ne nadaj se dobrom na ovoj banci. Ona je u ogromnoj buli, država nije smela da je pomogne (bar javno) jer je zakon to ne dozvoljava koji je donesen posle 2008. i krize kada su države pokrivale minuse banaka. Pokušali su da je sjedine s Drezdenskom bankom, ali je to suviše riskantno da obe banke odu u bulu....
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
marjanovicgane VIP
Broj poruka : 1037 Points : 2244 Datum upisa : 10.09.2018
Ne nadaj se dobrom na ovoj banci. Ona je u ogromnoj buli, država nije smela da je pomogne (bar javno) jer je zakon to ne dozvoljava koji je donesen posle 2008. i krize kada su države pokrivale minuse banaka. Pokušali su da je sjedine s Drezdenskom bankom, ali je to suviše riskantno da obe banke odu u bulu....
Zahvaljujem se na savetu. Svakako ću uzeti u obzir vaše viđenje situacije.
Kontam ovako: Kada je ECB prekinula program štampanja novca i kada se je očekivalo da će možda normalizovati monetarnu politiku akcije Dojče bank su skočile na 25 evra..... Isto je bilo i sa drugim bankama ......Definitivno, poskupljenje novca prija bankama. To imam u vidu. Ako na zapadu krene inflacija akcije banaka će skočiti:
1) Skočiće kamate na buduće kredite. 2) Skočiće svi libori koji su ugrađeni u već odobrene kredite (naročito stambene). 3) Banke bi mogle ponovo postati brokerski viner.
Mislim da je bankrot Dojčebank nemoguć zbog njene veličine. ECB to neće dozvoliti. Koliko sam uspeo da vidim samo je jedna banka velika američka banka bankrotirala 2008 godine i niko više od velikih.... Sve ostale su spasene.
Tako nekako kontam a šta će biti... videćemo.... Nekako mi se čini da bi ulaganje u Dojčebank ili ponovo u Commerzbank moglo biti na duži rok isplativo.
Naravno, još uvek razmišljam.
Inače, jako mi je teško da pronađem neku akciju. Sve mi deluje ekstremno prenaduvano, pogotovu ovo što je trenutno popularno. Neki su predlagali ETF-ove na indekse ali mi je i to neprihvatljivo.....
Pre inaoguracije Bajdena sam rasprodao strane akcije i sada gledam gde da uložim. Juče sam kupio BMT zbog niskog BETA koeficijenta i dividende koju isplaćuju..... Nadam se da je akcija dovoljno pala i da neće više..... Osim toga i neke banke, ne vidim nešto u šta bih se smeo uložiti.... Sve ostalo mi deluje kao velika kocka.
Evo, voleo bih da još neko izese svoje razmišljanje osim adamma. Mislim da konsultacije mogu biti samo lekovite.
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Upravo to spasavanje banaka, je problem u Nemackoj. Zakonom je posle 2008 zabranjeno vladi da spasava banke, posle grdnih para koje je Nemacka potrosila da spase svoje banke. Oni bi sada rado da daju pare DB, ali ne moze, bar ne direktno.
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2817 Points : 8028 Datum upisa : 21.01.2009
Dojče Bank prijavila dobit, pri put od 2014. godine!! Dobit, pre poreza, skromna nešto preko 200 miliona evra, uz zatvaranje velikog broja filijala i otpuštanja radnika...
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!