BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2165
Points : 6023
Datum upisa : 25.07.2010

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime9/28/2017, 12:16

CITAT ::

Ono što prethodi obveznicama koje će dobiti stari vlasnici i njihovi naslednici je akontacija u visini od 10 odsto od procenjene vrednosti konkretne imovine. Ostatak obeštećenja biće isplaćivan u obveznicama sa godišnjom kamatom od dva odsto, počev od 15. decembra 2018. godine. U zavisnosti od godina potražilaca u restiticiji, zavisiće i rate u kojima će one dospeti na naplatu. Osobe mlađe od 65 godina moći će da računaju na 12 jednakih godišnjih rata, one koje imaju između 65 i 70 godina na 10 rata, a stariji od 70 u pet godišnjih rata.

Ovim obveznicama će se trgovati n a berzi kao nekada obveznicama stare devizne štednje.


_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Ilija123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 80
Points : 252
Datum upisa : 30.03.2022

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/9/2023, 09:00

Kakvo je vaše mišljenje oko trgovanja obveznicama restittucije ?

Ako se ne trguje oko 6% je godišnja zarada, kupovina je u EUR, nema poreza...zagarantovana je isplata po isteku...
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2632
Points : 5960
Datum upisa : 05.02.2014

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/9/2023, 09:51

Ilija123 ::
Kakvo je vaše mišljenje oko trgovanja obveznicama restittucije ?

Ako se ne trguje oko 6% je godišnja zarada, kupovina je u EUR, nema poreza...zagarantovana je isplata po isteku...
U banci je 5%
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 952
Points : 2045
Datum upisa : 10.09.2018

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/9/2023, 10:00

Ilija123 ::
Kakvo je vaše mišljenje oko trgovanja obveznicama restittucije ?

Ako se ne trguje oko 6% je godišnja zarada, kupovina je u EUR, nema poreza...zagarantovana je isplata po isteku...

Ja sam ih kupovao u prvom kvartalu 2023. Hvatao sam "kompaunding" kamatu od 8,5 do 9,5%. Moje mišljenje je pozitivno, rado bi ih kupovao i sada ali im je cena skočila za oko 30% što je značajno  umanjilo kompaunding kamatu.

Podeliću sa vama jedno zapažanje:

Emisije ovih obveznica će se sprovoditi oko 14.1. svake godine sve do 2027. Sada će se uraditi nova emisija (14.1.2024) i kada ih dobiju vlasnici (bar jedan deo) će verovatno nagrnuti da ih odmah prodaju kako bi što pre uzeli lovu. Možda cena ovih obveznica zbog toga padne u prvom kvartalu 2024 pa možda tu treba tražiti šansu ako neko želi da kupi.

Što se tiče sigurnosti, apsolutno su sigurne jer zadatak obveznica nije samo da se država zaduži već i da se prikupe slobodna novčana sredstva građana, amortizacija, akumulacija, neraspoređeni profiti kompanija. Uz to postoje institucije koje ih moraju kupiti po sili zakona, npr: penzoni fondovi, osiguravajuća društva, niskorizični investicioni fondovi itd.... Znači, bez brige sigurne su jer će se dospeća postojećih uvek pokriti emisijama novih.

Može se postaviti pitanje da li ipak postoje rizici scratch  Ja vidim 2 vrste rizika kod ovih obveznica:

1) Rizik od svetske finansijske krize koji može uzrokovati zastoj u isplati ali pošto država garantuje glavnicu + kamatu + rok dospeća onda bi išla na sve ovo zatezna kamata tako da zastoj ne bi bio opasan. 

2) Rizik od visoke infacije u evro zoni. Ako bi inflacija u evrozoni bila veća od 10% onda bi se na ovim obveznicama realno izgubilo puno. u slučaju hiperinflacije u zoni evra izgubilo bi se sve. 

Mislim da sam sve pokrio. To je to.

Ilija123 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ilija123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 80
Points : 252
Datum upisa : 30.03.2022

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/9/2023, 18:45

Po Excel tabeli što sam dobio zarada je oko 6% godišnje na krajnju cenu od 100 eur, kada se sve sabere i oduzme ispada da je npr. na 10 godina zarada oko 95% na uložena sredstva. 
Uloži se npr. 512 eur, na kraju se dobije 999 eur, zarada 486.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 952
Points : 2045
Datum upisa : 10.09.2018

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/9/2023, 19:14

Brate ilija ja sam kupio obveznicu koja dospeva 2035 godine po 39.

Kolika je zarada 2035.... Pišem ćisto u rangovima da bi shvatio, nisu to iznosi kojima sam trgovao ali ajde čisto da osetiš o čemu se radi-.....  to ide ovako: Na 100.000 evra uloženog novac nakon 12 godina se dobija 250.000. evra. Čista zarada je 150.000. evra.
Jbg, sada su ove obveznice skočile na 50 te je zarada bitno manja. To je to.

Ilija123 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ilija123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 80
Points : 252
Datum upisa : 30.03.2022

Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Empty
PočaljiNaslov: Re: Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE   Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE Icon_minitime11/12/2023, 23:04

marjanovicgane ::
Brate ilija ja sam kupio obveznicu koja dospeva 2035 godine po 39.

Kolika je zarada 2035.... Pišem ćisto u rangovima da bi shvatio, nisu to iznosi kojima sam trgovao ali ajde čisto da osetiš o čemu se radi-.....  to ide ovako: Na 100.000 evra uloženog novac nakon 12 godina se dobija 250.000. evra. Čista zarada je 150.000. evra.
Jbg, sada su ove obveznice skočile na 50 te je zarada bitno manja. To je to.
tako je, kada sam tvoju cenu ubacio u kalkulator u excelu isto izračuna.
Nazad na vrh Ići dole
 
Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Obveznice iz restitucije na berzi
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje zlatom u Srbiji
» Pitajte ILIRIKA brokere, Beograd

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: