BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Komercijalna banka - KMBN

Ići dole 
+127
Tomislav
Nikollla
Aca kurbla
MYSTIC021
FatCat
Dalaj Lama
Kengur
Gashi
dunjica
boban75
Joca
boxxi
Tenerife
Bezimena
Al Kapone
Bond
sniper74
philips1
Zexx
Sir Oliver 69
Zeljko321
Matans
Maxx
Dragan
mili61
Dax
Facts&Figures
Gocili
Beli
geogsi
VorenBafet
BuffetSon
Dragan S
ivan45
Nenadnenad67
Big Mile
JMBR
ILoveRoses
Bojjan
Drag65
sexy jea
Vlada BG
Dragan11
Boza Belex
Drag_Mlad
Bombica
Taliban
C R A Z Y
Cucla
Nikolaj3
Ceras
oec.Lukic
Pera Zdera
Fast
DelBoy
Zmark
Lolita
Boby
Bookmaker
EVE
Fmember
Prokuplje
Frenky
Novosadjanin007
Mistery 011
Rogy
Boranija
Mali akcionar
HUACHUMA
Sahbaz
Jegulja
Lord Stem
Limited011
bez motike
NEBOJSAe
Momir
Dragot
Sutra
GogaAna
StariHrast
Miladin
SabanNonda
pakodazna
Steve McQueen
Ris
Ars Vivendi
Dnenad85
Igor-NS
JelenaS
Jovana2009
LJUBICHITZA
Nemesis
Greta
Berza011
Aritmeticar
iki
MarkoJTD
Vladulns
Aleks
KRUSKA
Non-ProfitOrganization
Admin
Kurajber
Maynard
gogloee
Mitar
bonum.mm
Milica1
pepsiman
Kupi akcije
MilanLaki
vatreni
StefanMR
Kobe Bryant
Teletrader
Maca
Dexiv
Friz
Slovenac1
Dusan
Sare
genijeurazvoju
Milos86
cromodora
Sneki
Matthew Greenburgh
Dr Zuk
131 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 16 ... 27, 28, 29
AutorPoruka
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 06:47

Joca ::
Citat :
Ja bi te pitao zašto bi neko pri čistoj svesti i zdravoj pameti uopšte prodao na PB = 1. Drugim rečima što bi neko npr. svoj novčanik sa 1000 rsd u njemu prodao nekom za 1000 rsd ili manje?!


Ovo je prosto...zato sto 1000 din. u mom novcaniku zaradjuje 30% godisnje (kada ja rukovodim), a tih drugih 1000 din. od tog drugog sto prodaje zaradjuje 5% godisnje (kada on rukovodi).

Moras prvo da razumes zbog cega je neko uopste spreman da plati multiplikator na BV (to jest > 1), pa onda da izvodis zakljucke.

To sto spominjes IMLK, ima puno razloga zbog kojih je BV multiplikator toliki: prvi je krajnje prost => IMLK nema regulisan kapital, to jest ne postoji regulatorno propisana minimalna adekvatnost koju mora da odrzava (kao sto je slucaj u bankama). Da ne pricamo o profitabilnosti i generisanju gotovine, itd.

AIK je specificna prica koju je generisao kvazi privrednik Kole, pre svega iz sopstvenog nenznanja. Nikada nije ni postojao razlog da banka koja ima 40% adekvanost trguje na 3x BV, ali ga je ovaj nesretnik pumpao do besvesti pa se sada pegla. Ali mu ni to nece biti od velike pomoci...



kafa

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 12:51

@Joca
Citat :
Ja bi te pitao zašto bi neko pri čistoj svesti i zdravoj pameti uopšte prodao na PB = 1. Drugim rečima što bi neko npr. svoj novčanik sa 1000 rsd u njemu prodao nekom za 1000 rsd ili manje?

Iz istog razloga zbog cega se u ovom trenutku na berzi prodaje po ~0.5 PB.
Dakle, cena odrazava negativna ocekivanja vezana za poslovanje, rezultat...
Nazad na vrh Ići dole
Joca
VIP
VIP
Joca


Broj poruka : 159
Points : 325
Datum upisa : 29.06.2008

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 14:00

Matthew Greenburgh ::

Ovo je prosto...zato sto 1000 din. u mom novcaniku zaradjuje 30% godisnje (kada ja rukovodim), a tih drugih 1000 din. od tog drugog sto prodaje zaradjuje 5% godisnje (kada on rukovodi).

Onda je zdrav rezon da ti prodam bar za 1000 din + 5% koje ja trenutno zarađujem. Ispod te cene ja nemam zdravu računicu a ti ćeš to platiti moža i +15% jer ćeš praviti zaradu od 30% godišnje na tih 1000 din. Tvoja izjava je zapravo argument mojoj tvrdnji, jer ja sam rekao da nema rezona prodati ispod 1 BV kao komentar na tvrdnju @Sutra da "niko pri cistoj svesti i zdravoj pameti nece platiti preko PB 1"

Gocili ::
Iz istog razloga zbog cega se u ovom trenutku na berzi prodaje po ~0.5 PB.
Dakle, cena odrazava negativna ocekivanja vezana za poslovanje, rezultat...

Nije isto kupovati dnevno par stotina/hiljada ili desetina hiljada komada akcija ili kupovati većinski paket akcija banke/kompanije prilikom preuzimanja to je notorna stvar tako da ne bih polemisao oko ovoga. 

Ukoliko se vratite par meseci unazad na temi KMBNPB lepo sam 'crtao' da se uzme na 800 rsd i tvrdio da je sve do 1.400 rsd jeftino. Vreme je potvrdilo moje pisanje a videćemo i za ovo što sad pišem. 

No vidim svi imaju dovoljno pameti pa se neću više javljati na ovoj temi. Out and over sa KMBN teme za @Joca do njene prodaje. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 15:05

Joca ::
Citat :
Onda je zdrav rezon da ti prodam bar za 1000 din + 5% koje ja trenutno zarađujem. Ispod te cene ja nemam zdravu računicu a ti ćeš to platiti moža i +15% jer ćeš praviti zaradu od 30% godišnje na tih 1000 din. Tvoja izjava je zapravo argument mojoj tvrdnji, jer ja sam rekao da nema rezona prodati ispod 1 BV kao komentar na tvrdnju @Sutra da "niko pri cistoj svesti i zdravoj pameti nece platiti preko PB 1"


Nisi ti onda razumeo sta ti ja govorim.

Kapital se prodaje ispod njegove knjigovodstvene vrednosti upravo zato sto je prinos na taj knjigovodstveni kapital ispod prinosa zahtevanog od strane investitora koji ga kupuju. Komercijalna ima prinos na kapital kapitaj manji od 10% (u nekom normalnom stanju), dok investitori u ovom trenutku diskontuju vlasnistvo u srpskoj privredi sa najmanje 18%, a ne retko i sa preko 20%.


I na primeru: tvojih 1000 koji zaradjuju 5% ja bih platio 808, ako je moja zahtevana stopa prinosa 30% (1050/1.3).

To sto si ti pisao za prioritetne akcije Komercijalne nema opet nikakve veze sa nekim fundamentima, vec iskljucivo sa ocekivanjima spekulanata da ce cena prioritetnih konvergirati ka obicnim ako u nekom trenutku dodje do konverzije prioritetnih u obicne (kao sto se na primer dogodilo u privatizaciji Vojvodjanske banke).




kafa

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 15:49

Primer Vojvodjanske banke nema bas puno veze sa KMBN.  Tamo je drzava preuzela vlasnistvo nad bankom od ostalih akcionara i ceo paket prodala grcima.  Mogli su da konvertuju i tamo i nazad i kako im se hoce, kada je sve bilo njihovo.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 16:07

Popaj ::
Primer Vojvodjanske banke nema bas puno veze sa KMBN.  Tamo je drzava preuzela vlasnistvo nad bankom od ostalih akcionara i ceo paket prodala grcima.  Mogli su da konvertuju i tamo i nazad i kako im se hoce, kada je sve bilo njihovo.

Nece biti da je bilo bas tako. Pogledaj jos jednom, pa nam javi sta si saznao !!

Bila su i neka misljenja KzHOV s tim u vezi !

Ima i jedan dobar primer iz centralne Azije...haha




kafa

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 21:44

@Joca
Pogledaj sta se desilo sa Aik-om, Kostic je ponudio ~25% visu cenu od trenutne trzisne ili tro-mesecnog proseka i bez problema otkupio paket od 20% akcija, a onda i u ponudi za preuzimanje oko 10%.
Ocekivanja za bankarski sektor su generalno losa, tako da 1.5-2 PB je po meni plafon u ovom trenutku za Komercijalnu.
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP



Broj poruka : 109
Points : 399
Datum upisa : 07.09.2010

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/23/2015, 23:06

A pored svega, potpuno je neizvesno da li će mali akcionari uopšte imati priliku da prodaju svoje akcije po ceni po kojoj  budu prodali država, EBRD i IFC.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/24/2015, 15:19

@Aria
Ukoliko drzava ne odustane od prodaje svog dela( videli smo kako su u slucaju Telekoma odustali), imace sasvim sigurno priliku, sto ce vec biti regulisano ugovorom.
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP



Broj poruka : 109
Points : 399
Datum upisa : 07.09.2010

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/24/2015, 16:28

Gocili ::
@Aria
Ukoliko drzava ne odustane od prodaje svog dela( videli smo kako su u slucaju Telekoma odustali), imace sasvim sigurno priliku, sto ce vec biti regulisano ugovorom.

Kakvim ugovorom, između koga ? Sve zavisi od toga za koji model i metod prodaje će se država odlučiti a to je još uvek nepoznato ili meni barem nije poznato. Ako država ne pozove ostale akcionare da pridruže svoje akcije prodajnom paketu, a na nekim drugim primerima smo videli da nije sklona to da učini, nastaje veliki problem za ostale akcionare jer onaj ko bude kupovao, neće biti u obavezi da uputi obaveznu ponudu za preuzimanje. 

Ima nekoliko različitih scenarija i ne mora da znači da će mali akcionari izvisiti ali je vrlo zabrinjavajuće dosadašnje ponašanje države u nekim sličnim situacijama.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka - KMBN   Komercijalna banka - KMBN - Page 29 Icon_minitime5/24/2015, 18:23

Aria ::
Citat :
Ako država ne pozove ostale akcionare da pridruže svoje akcije prodajnom paketu, a na nekim drugim primerima smo videli da nije sklona to da učini, nastaje veliki problem za ostale akcionare jer onaj ko bude kupovao, neće biti u obavezi da uputi obaveznu ponudu za preuzimanje.


Ima nade zbog onog stava clana zakona koji pocinje sa "Ako aktom Vlade nije drukčije odredjeno,...".

U svakom slucaju se radi o neustavnoj odredbi zakona o preuzimanju.



kafa

-------

https://www.aikb.net/viewtopic.forum?t=1814

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
 
Komercijalna banka - KMBN
Nazad na vrh 
Strana 29 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 16 ... 27, 28, 29
 Similar topics
-
» Komercijalna banka - KMBN 2. DEO
» Komercijalna banka - KMBN 3. deo
» Komercijalna banka - KMBN 3. deo
» Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB
» Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Banke fun club-
Skoči na: