BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO

Ići dole 
+120
Ars Vivendi
Momir
Cicija
AkiTaki
Big Brle
Dalaj Lama
HUACHUMA
Stane Dolanc
starter
marjanovicgane
BorisB
Cope
Delboj
pepermint
Jegulja
Zile
Alonisos
Orient
goxi
Medax
capriolo
Cucla
Dragot
zekapeka
FatCat
Zak10
trind
MIlanNoviSad
gaggii
Jovan I
boban75
Tenerife
Zexx
Nikolaj3
Nikola
Roman Abramovich
Zeljko321
Cermet
Maxx
Bojjan
Voiceoflaw
Dragan
Gocili
ingglick
Bochek
Sasuolo
BojanNS
Nemesis
Boby
Zoranecc
Aleks
Lolita
Frenky
Drasko
Taliano
Bookmaker
JMBR
Astana
Rogy
Yudejavu
Ceras
Dejansss
Dibesto
Slovenac1
Mitar
Fast
Lilihip
Kobe Bryant
Boranija
Boza Belex
Fmember
Big Mile
Sheriff
C R A Z Y
Novosadjanin007
RobinHood
Prokuplje
Steve McQueen
BoS
Popaj
BBrroo
Racunarko
vatreni
MYSTIC021
JelenaS
Maca
Friz
Zeljko
Kupi akcije
Mozartru
Milica1
NEBOJSAe
Ilija
kaktusic
Kenzo
Drag65
Limited011
Atomski mrav
Berza011
MilanLaki
Sasa965
Jovan04
Non-ProfitOrganization
Sneki
Teletrader
pepsiman
Bond
MarkoJTD
KRUSKA
Ivan2211
nepet
interista
Aritmeticar
Vladulns
Dusan
Greta
Dexiv
Ris
iki
StefanMR
124 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Sledeći
AutorPoruka
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/25/2009, 23:27

Pa... Moje želje idu u tom pravcu... Lagano padanje cena bar tokom januara i februara, pražnjenje tajkuna koji su u dugovima. A onda kada se tajkuni isprazne, kada Ameri i Evropa potvrde da su se oporavili, kada akcije pređu u ruke ljudi koji nisu tajkuni, može da krene ponovo lep rast...

Naravno, možda sam skroz promašio pa se desi:
1) Nagli rast već od januara do nivoa pre ove korekcije
2) Ozbiljni problemi sa SP500, velika korekcija kod njih i još veća kod nas koja će trajati duže nego do marta
3) ...
4) ........
5) ..............hiljadu drugih varijanti...

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/25/2009, 23:31

Naravno, interesuje me šta ti misliš! A i ostali...
Dajte svoje scenarije! :)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/25/2009, 23:47

Pratim vasu diskusiju.
Meni se cini da Belex15 nece pasti do nivoa iz marta 2009, ali ne bih iskljucio scenario po kojem ce skliznuti do 500-520 oko 25-26. februara...
Ne prizeljkujem, vec strahujem.
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 07:04

Nas problem i jeste sto ne postoji trenutna korelacija rasta sa razvijenim trzistima. Svi smo ocekivali malo radosti pred kraj godine a ono...
Ideja da ce da raste u januaru zvuci kao SF ali obzirom da na nasem Trulex-u sa sakom dolara mozes izazvati prilicne tektonske poremecaje, januarski rast, onako stidljiv, nije nemoguc. Ovo prvenstveno mislim jer ocekujem da su banke, trenutno, zavrsile sa pustanjem kolaterala pa vise nece biti velikog pritiska na prodajnoj strani. I sami znamo da kada rastu AIKB i AGBN onda se i mi radujemo.
Sa druge strane, potpuno je moguce da ce se nastaviti ova besmislena igra sa nasim zivcima jer vladajucoj kliki ocigledno nije stalo da ima razvijeno finansijsko trziste, odnosno, da ono bude zakonski uredjeno kao sva civilizovana i razvijena trzista. Ovako u mraku i mulju mogu do mile volje da prepakuju svoje papirice i da se igraju povezanih lica a mi, magarci, pa ko je nama kriv sto smo se sa njima uhvatili u kolo.Sve to znaci da mozemo bez problema da se vratimo na martovske nivoe. Pocetkom aprila pocinje i sazivanje skupstina akcionara po zavrsnom racunu pa ce nam srecni i ponosni plasirati svoje bajke o krizi, velikim troskovima, kursnim razlikama, dokapima i sl. Mozda tada i mi ozelenimo? (pre toga cemo da osedimo, ko vec nije)
Zakljucak: Lepo provedite praznike u drustvu najvoljenijih, zivite punim plucima, setajte sto vise i cuvajte svoje zivce. Na ostalo i onako ne mozemo da uticemo. :D
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2783
Points : 7937
Datum upisa : 21.01.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 08:34

Umesto da se na berzi formira cena Galenike, na kojoj bi država posle kontinuiranog odmeravanja snaga investitora mogla prodati trećinu kapitala strateškom partneru, a ostatak staviti na raspolaganje penzijskim i zdravstvenim fondovima te građanima, ulazimo u još jedan sumnjivi tenderski proces vođen „vidljivom rukom“ političara i njihovim skrivenim interesima.

Sprovođenje privatizacije putem inicijalne ponude akcija u kojoj bi Galenika dobila strateškog partnera, domaći penzioni i zdravstveni fondovi dugoročni potencijal, građani akcije a domaća ekonomija pravo berzansko tržište - revolucionaran je koliko i rupa na saksiji ali, nažalost, udaljen od realnosti koliko i ovdašnji građani od života u uređenom društvu.


Ali to drzava NE ŽELI !!!
Nazad na vrh Ići dole
Ris
VIP
VIP
Ris


Broj poruka : 1997
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Points : 5019
Datum upisa : 24.12.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 09:14

StefanMR ::
Naravno... I sad bi nas potpuno sjebala politička nestabilnost! Mislim... meni realno ne bi smetala što se berze tiče, jer sam u kešu i što više pada meni je bolje... Ali je bolje za zemlju da smo stabilni!
Po meni politicka nestabilnost je vec saada! vlada je pala jer na glasanju zadnjem u skupstini nije vlast bila jedinstvena nego su jedva nasli jedan glas van vlade da izglasaju zakon
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=cu_EeCdckgI
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 09:36

Vlada je stabilna, u pitanju su neznatne politicke frikcije. Sto se tice kretanja Belexa, setite se septembra: svi su mislili da ce AIKB do kraja godine biti 4000, AGBN 15000, ENHL 1500, SJPT 1600... Tada je na berzi bio bullish sentiment. Niko ni u snu nije ocekivao sada vec dvomesecni bear market. Sada je bearish sentiment, i svi ocekuju pad AIKB na 2000, AGBN na 6000... Dakle, kao sto onda optimizam nije bio previse utemeljen, tako ni sada pesimizam nije previse utemeljen. Hocu da kazem, curak se moze okrenuti za tili cas. Sto rece moj broker: "Hoces li da mi kupis kristalnu kuglu?"

Rekoh, hocu, ali ne garantujem da ce da prorice buducnost! :)
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 11:30

Dexi je potpuno u pravu što se slaže sa mnom! :)
Vlada je stabilna, moji izvori u DS-u su mi garantovali stabilnost bar do 2011. godine!
Sad samo zavisi od velikih i malih investitora i njihovih osećanja i ambicija kako će se kretati naša berzica...

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 11:51

Moj broker me je iznenadio pre neki dan. Kaze, ocekuje jedan prilican leg up naredne godine, u odnosu na koji rast od marta do septembra nije nista. Ja mislim da ce indeks dostici kotu 1000 do kraja maja, a da ce onda krenuti korekcija na Zapadu, sto bi Belex 15 opet moglo da vrati na kotu 800. Kako ekonomske vesti budu stizale, i kako bude vidljiv jak oporavak ekonomije, tako ce i Belex krenuti uzlaznom putanjom, mozda vec na nivo 1500 do sredine 2011. godine. Na tom nivou bi ponder P/E mogao biti oko 15, sto je sasvim normalno, i ne ukazuje na bubble.

Naravno, moguc je i scenario po kome bi se berza mucila narednih godinu dana, ali nesto mislim da je rast verovatnija opcija.
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 12:33

Ja se, za razliku od vas, ne usudjujem da dajem bilo kakve prognoze...
Mogu samo da kažem šta sam naučila za ove 2 i po godine koliko sam u ovoj
belex/trulex priči. Naučila sam da je APSOLUTNO SVE MOGUĆE!


A sada o mojim očekivanjima....
Ako krene na bolje, a to je samo jedna od mogućnosti, to "bolje" neće biti ništa spektakularno, već samo nešto bolje... može i na gore, a ni to "gore" neće biti katastrofalno gore, jer se katastrofa već desila 2007.

Jednom rečju, treba izdržati celu narednu 2010, koja po svim prognozama neće
biti ništa bolja od 2009. Tek u decembru 2010 možemo opet ovu temu da nastavimo...
tek tada će stvari biti preglednije.

Do tada, naoružajte se strpljenjem i zaboravite na to da se na belexu možete preko noći obogatiti.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 21:04

Hajde da vidim čega nam ima na berzi i čega nema.

Nema:

- Domaće tražnje
- Strane tražnje
- Likvidnosti
- Interesa države
- Interesa javnosti i medija
- Građana na berzi (ima, ali u promilima procenta)
- Reforme penzionog sistema (uvođenja obaveznih penzionih fondova)
- Nastavite niz sami...

A čega ima, a da je dobro?! Dok se nešto ne reši od gore pomenutog, nema ni boljitka na berzi.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Ris
VIP
VIP
Ris


Broj poruka : 1997
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Points : 5019
Datum upisa : 24.12.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/26/2009, 23:16

Mene je berza jednu svar naucila! da od goreg postoji jos gore a od jos goreg jos gore! tako da se moje misljenje naj vise sa Gretinim slaze! Sto se tice brokera i njihovih prognoza to smo mogli svi da cujemo i vidimo od silnih nagadjanja pogodili su 5% da pocetim na neke: kmbn probija nivo od 40000, tgar zaustavlja pad cene, na sjpt nema vise pritiska na traznju cene ide gore (cena je bila tada 1130) agbn probija cenu 12000 kolko danas itd... ja vise nikome neverujem samo svojim instiktima koji su bili do sada mnogo bolji od nekih brokerskih
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=cu_EeCdckgI
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/27/2009, 12:26

Beogradska berza: Promet porastao 45%, Agrobanka najveći gubitnik
Autor/izvor: SEEbiz / Intercity broker
BEOGRAD - Zanimljiva trgovačka nedelja na Beogradskoj berzi ostaje za nama.

Belex15 je izgubio 1,82% padom na 629,06 poena, a Belexline je pao za 1,87% na nedeljnom nivou. Promet je skočio, a izdvajaju se akcije AIK banke (BSE:AIKB), zatim dosta solidnih trgovanja manje likvidnim hartijama, blok transakcije, fondovske i neke druge (ras)prodaje... Indeksi su i pored dobrih vesti, kao što su predaja zahteva Srbije za sticanje statusa kandidata za punopravno članstvo u Evropskoj uniji, ili odobrenje druge tranše kredita MMF-a, ponovo izgubili na vrednosti. U blok transakcijama prodavani su paketi akcija novobeogradskog Balkanbelta i kovinskog preduzeća Utva Silosi (BSE:UTSI). Pojedine domaće firme, pritisnute obavezama, prodavale su sa velikim diskontom akcije Agrobanke (BSE:AGBN). Investitori se nadaju da će ova hartija, oslobođena prinudnih prodavaca, uspeti da povrati deo vrednosti, zahvaljujući najavljenim solidnim rezultatima banke. Hartije Agrobanke su po pojavi prodaja iz zaloge pale sa oko 12.000, na 7.750 dinara, kolika je bila cena za poslednji paket u četvrtak.

Investicioni fond Swedbank, zatvorio je ove nedelje još dve pozicije, prodavši svoje pakete akcija Puteva Užice (BSE:PUUE) i Velefarma (BSE:VLFR). Koncern Bambi Banat (BSE:BMBI) najavio je otkup sopstvenih akcija u cilju sprečavanja poremećaja na tržištu hartija od vrednosti, a Telefonija (BSE:TLFN) planira da emituje korporativne obveznice i da ih uključi na tržište Berze.

Promet je u odnosu na prethodnu sedmicu skočio za 45%, na preko 5,3 miliona evra. Učešće stranih investitora bilo je oko 35%, gotovo podjednako i u kupovini i u prodaji hartija. Učešće stranih investitora u kupovini akcija (b-FIS) bilo je najveće u sredu, 23. decembra – 55,35%. Ukupno gledano, učešće stranih investitora u kupovini akcija bilo je 33,95%, a u prodaji 35,89%.
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/28/2009, 17:58

Poslednja trgovačka nedelja u 2009. godini, započela je rastom indeksa, a promet je prešao milion evra.
BELEX15 je povećao vrednost za 1,87%, a BELEXline za 1,38%.
U današnjem trgovanju akcijama od 963.666 EUR, ukupno učešće stranih investitora bilo je 18,53%, od toga 17,72% na strani kupovine i 19,34% na strani prodaje.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 16:16

Cudan dan, a i obimi su zanimljivi.

1) FITO - Neko je pocistio bid do 7050 sto se sve desilo u 10:07. Posle toga su se na tabli pojavile i povoljnije ponude, ali kupovina nije nastavljena. Hoce li nastaviti sutra? (+10.70%)
2) VLFR - No comment (+20.00%)
3a) ALFA - obim 2 akcije (+6.25%)
3b) CCNB - obim 1 akcija (+6.45%)
3c) KMBN - obim 3 akcije (+1.83%)
3d) TLFN - obim 1 akcija (+6.32%)
3e) UNBN - obim 1 akcija (+15.05%) Ruka ti se pozlatila!

Nevolja je sto kada bi oduzeli 3d) i 3e) belex15 bi spao na +0.26%.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 17:02

Aritmeticar ::
Cudan dan, a i obimi su zanimljivi.

1) FITO - Neko je pocistio bid do 7050 sto se sve desilo u 10:07. Posle toga su se na tabli pojavile i povoljnije ponude, ali kupovina nije nastavljena. Hoce li nastaviti sutra? (+10.70%)
2) VLFR - No comment (+20.00%)
3a) ALFA - obim 2 akcije (+6.25%)
3b) CCNB - obim 1 akcija (+6.45%)
3c) KMBN - obim 3 akcije (+1.83%)
3d) TLFN - obim 1 akcija (+6.32%)
3e) UNBN - obim 1 akcija (+15.05%) Ruka ti se pozlatila!

Nevolja je sto kada bi oduzeli 3d) i 3e) belex15 bi spao na +0.26%.

Svaka čast na aritmetici! I ja sam nešto slično hteo da napišem, ali ne bi bilo ni upola kvalitetno kao ovaj tvoj post! Baš me zanimaju ova poslednja dva radna dana, kao i prvi posle NG!

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 17:14

BEOGRAD - Danas su oba indeksa Beogradske berze – BELEX15 i BELEXline, porasli za 1,59%.
Galenika Fitofarmacija (BSE:FITO) je na samom početku trgovanja „počišćena“ do 7.200 RSD, da bi na kraju trgovanja cena bila 6.819 RSD, što je skok od 10,7%, uz promet od 12,5 miliona dinara. Sledi Velefarm (BSE:VLFR), koji je skočio maksimalnih 20% na 1.727 RSD, a trgovalo se za 6,34 miliona RSD.

AIK banka (BSE:AIKB) je početkom trgovanja vredela 2.551, da bi kasnije pala i do 2.400 RSD, a to je posledica preseka za dividendu, koji je 31. decembra. Naime, današnji kupci, sa uobičajenim saldiranjem od T+3 izlaze iz preseka. Na kraju trgovanja, akcije AIK banke vredele su 2.424 RSD, a trgovalo se za 5,15 miliona RSD.
U današnjem trgovanju akcijama od 5.16 miliona EUR, ukupno učešće stranih investitora bilo je 3,17%, od toga 3,85% na strani kupovine i 2,49% na strani prodaje.

Strani investitori - 3,85% na strani kupovine???? Ima li neko komentar na ovu porazavajucu cinjenicu? Strasno....
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 17:20

Bozic po Gregorijanskom kalendaru i pripreme za Novu Godinu.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 17:40

Pre će biti blok trgovina na AGSK (306 miliona) i značajnija trgovina na PKRB (131 milion), koji su činili većinu današnjeg prometa, i koju su obavili domaći trgovci.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
interista
Still learning
Still learning
interista


Broj poruka : 107
Points : 361
Datum upisa : 21.07.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:05

Izvinjavam se sto trazim objasnjenje na ovoj temi, ako moze neko ko bolje poznaje stvri da mi kaze da li podlezu porezu na KD akcije koje su prodate juce, s obzirom da bi saldiranje trebalo da bude T+3, jel to znaci zakljucno sa 31.12.2009. i onda nema poreza???

A sta ako sutra prodam neke akcije po istoj ili nizoj ceni da li sam obavezan posle da se cimam do poreske uprave ili, s obzirom na to da nema nikakve dobiti, nema potrebe da bilo sta prijavljujem, iako bi saldiranje te trgovine trebalo da bude 2010 god.?
Nazad na vrh Ići dole
nepet
VIP
VIP
nepet


Broj poruka : 413
Points : 1029
Datum upisa : 03.06.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:09

saldiranje nema veze sa kd. bitan je dan kada je obavljana transakcija, a ne evidentiranje u crhov i ispalta novca.
Nazad na vrh Ići dole
interista
Still learning
Still learning
interista


Broj poruka : 107
Points : 361
Datum upisa : 21.07.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:32

Ako je tacno to sto kazes, u sta ne sumnjam, onda moj broker to ne zna? Jel moguce onda da broker ne zna takve stvari?
Nazad na vrh Ići dole
interista
Still learning
Still learning
interista


Broj poruka : 107
Points : 361
Datum upisa : 21.07.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:36

:drunken:
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:41

Sad i ja trazim to po internetu, tj. neko zvanicno misljenje...ali nista!!!
Logika nalaze da ti postajes vlasnik tek upisom u CRHoV (tek od tada mozes da vrsis prava kao akcionar: ucesce u skupstini, dividenda...)
http://www.sec.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=289&Itemid=170

pa bi taj trenutak trebao da bude merodavan. Pitanje kako ovi iz poreske to tumace (jer ja nisam nasao neko zvanicno tumacenje, ali mozda ipak postoji...)

Broker nije pravnik specijalizovan za poreko pravo...to je stvar izedju tebe i poreske uprave (tj. drzave)...
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:46

U PU ti samo gledaju datum sticanja HoV i datum otudjenja.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 18:59

Evo iskopao sam knjigu sa faxa (Dejan Popović) koja kaže:

...Nastanak poreske obaveze...
...Kod kapitalnih dobitaka poreska obaveza nastaje danom prodaje akcija, udela u imovinipravnih lica, stvarnih prava na nepokretnostima, trajnog prava korišćenja i prava gradnje na gradskom građevinskom zemljištu i prava intelektualne svojine...

U suštini stvar je u tome kako se tumači dan prodaje: kao dan sklapanja ugovora (na berzi) ili dan ispunjenja obaveza (saldiranja preko CRHoV), mada sad kad razmislim ima logike i ovo prvo...

Jedino telefon u ruke pa: "Dobar dan, Poreska uprava? Zanima me..."
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/29/2009, 23:51

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/PPDG-3.pdf

Ni na ovom obrascu PPDG-3 nije bas najjasnije ,mada mislim da se porez placa tek kad postanes vlasnik hartije , posle saldiranja
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
interista
Still learning
Still learning
interista


Broj poruka : 107
Points : 361
Datum upisa : 21.07.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 12:35

A kako stoje stvari ako na primer imam 50 akcija prosek po 500 din. 25 sam kupio po 400din. a 25 po 600din. i sad sve prodam po posecnoj ceni od 500din., jel placam porez na one akcije koje su kupljene po ceni od 400din.?
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 12:37

Da, to su dve razlicite trgovine, rade se odvojena poreska resenja
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 12:45

iki ::
Da, to su dve razlicite trgovine, rade se odvojena poreska resenja

a kada prodam sa gubitkom? u okviru ponderisane cene

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 12:50

Oni rade resenja na osnovu zakljucnica koje dobiju. Koliko znam, odnosno ranijih godina, nikada mi nisu radili ponderisanje. Poreska osnovica je razlika izmedju prodajne i kupovne cene i to je u principu sve.
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 16:45

BEOGRAD - Posle jučerašnjeg rasta indeksa, danas je BELEX15 oslabio za 0,71%, dok je BELEXline izgubio 0,18% vrednosti.
Sa prometom od 34,15 miliona dinara, Velefarm (BSE:VLFR) je bio najtrgovanija hartija. Cena je skočila gotovo 20% na 2.067 RSD. Na drugom mestu je bio Planum (BSE:PLNM), gde se po ceni od 1.300, trgovalo za 29,8 miliona RSD. Sa MPC segmenta je u prvih pet hartija po prometu ušla Nova Prosveta a.d. Beograd (BSE:NVPR) sa realizacijom od 5,29 miliona RSD. Niška AIK banka (BSE:AIKB) trgovana je za 2,76 miliona RSD, a cena je skočila za 2,31% na 2.480 RSD. Bečejski prerađivač soje, Soja protein (BSE:SJPT) beleži promet od 1,8 miliona RSD, a cena na zatvaranju bila je 1.049 RSD.
U današnjem trgovanju akcijama od 940.015 EUR, ukupno učešće stranih investitora bilo je 28,47%, od toga 41,75% na strani kupovine i 15,20% na strani prodaje.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 16:52

iki ::
Oni rade resenja na osnovu zakljucnica koje dobiju. Koliko znam, odnosno ranijih godina, nikada mi nisu radili ponderisanje. Poreska osnovica je razlika izmedju prodajne i kupovne cene i to je u principu sve.

Čekaj sad, npr. ja kupujem AIKB od 1.1. do 20.02.
100x2400
100x2523
100x2674
100x2456
100x2752
100x2655
100x2522

a onda krenem da prodajem to od 31.5. do 23.7.
100x2450
100x2720
100x2350
100x2565
100x2580
100x2456
100x2655

i ko će sad tu da pohvata šta je prodato, po koliko itd...a zamisli kad neko trguje više puta u toku dana istom akcijom, što je na Zapadu normalno, kako će tek onda da pohvataju...
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 16:55

Pa pohvataće tako što ćeš ti da odeš tamo sa papirom na kome je sve izračunato i objašnjeno, pa će oni po tom papiru da ti naplate! :)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO   CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO Icon_minitime12/30/2009, 16:56

Da li je iko od vas trgovao 2007 i ranije?
Za svako trgovanje imas ulaz i izlaz.Prilazes popunjen PPGD-3 i ova dva papira i to tyi je obaveza za svako trgovanje.
Nazad na vrh Ići dole
 
CLOSING BELL BELEX Dnevni komentari 2. DEO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 27Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Sledeći
 Similar topics
-
» WEB sajtovi za pracenje stranih berzi, analiza akcija
» Belex15
» IPO Belex

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: BERZA, trendovi, aktuelnosti...-
Skoči na: